شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان شمالی
ساعت: 15:31 منتشر شده در مورخ: 1399/03/21 شناسه خبر: 1617005
سرپرست معاونت صنایع ‌دستی خراسان شمالی اعلام کرد؛

توسعه آموزش‌های صنایع دستی در روستاها/ تلاش برای ثبت "الست" در فهرست روستاهای ملی صنایع دستی

توسعه آموزش‌های صنایع دستی در روستاها/ تلاش برای ثبت "الست" در فهرست روستاهای ملی صنایع دستی
محمدرضا قهرمانیان با اعلام این خبر که توسعه آموزش‌های صنایع دستی در روستاهای استان در دستور کار این اداره کل است، گفت: با جذب اعتبارات سال مالی 99 دوره های آموزشی در میان پنج روستا در هر شهرستان برگزار خواهند شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمدرضا قهرمانیان، سرپرست معاونت صنایع ‌دستی اداره کل میراث فرهنگی خراسان شمالی در گفت و گو با خبرنگار عصر اترک با گرامی داشت روز جهانی صنایع دستی اظهار کرد: در خراسان شمالی بیش از 16 هزار صنعتگر در 61 رشته صنایع دستی فعال و شاغل هستند.

قهرمانیان در ادامه با اعلام اینکه اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان درصدد برآمده است تا از محل اعتبارات سال مالی 99 برگزاری دوره های آموزشی، مهارتی و استانداری سازی، بسته بندی، بازاریابی، تبلیغات و فروش صنایع دستی در سطح روستاهای استان را توسعه دهد، گفت: در همین راستا، تمامی ادارات تابعه این اداره کل در سطح شهرستان ها را ملزم کرده ایم تا پنج روستا در هر شهرستان را برای برگزاری این دوره ها معرفی کنند.

وی تصریح کرد: پس از تایید روستاهای معرفی شده، دوره های یاد شده با مشارکت شرکت های خصوصی فعال در حوزه صنایع دستی برگزار خواهند شد.

وی عنوان کرد: این برنامه از محل اعتبارات سال مالی 99 اجرایی خواهد شد و تداوم آن به میزان اعتبارات اختصاصی سالانه به حوزه صنایع دستی استان بستگی دارد.

افزون بر این،قهرمانیان  به برنامه در دستور کار این اداره کل در زمینه تعیین روستاهایی از استان برای معرفی و ثبت به عنوان روستاهای ملی صنایع دستی کشور نیز اشاره کرد و گفت: در حال حاضر این اداره کل در گام نخست روستای الست در شهرستان اسفراین را به عنوان روستایی که 200 زن و مرد آن به فعالیت تولید گلیم و دست بافته های داری مشغول به کار هستند را برای ثبت روستای ملی در حوزه گلیم و دست بافته های داری انتخاب کرده است.

وی بیان کرد: تمامی مستندات و گزارشات از این روستا در زمینه اشتغال به تولید گلیم و دست بافته های داری توسط کارشناسان این اداره کل در حال تهیه هستند که به زودی به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور ارسال خواهند شد.

وی همچنین با بیان اینکه در زمینه اخذ تاییدیه وزارتخانه برای ثبت این روستا به عنوان روستای ملی صنایع دستی در زمینه تولید گلیم و دست بافته های کشور داری خوش بین هستیم، یادآور شد: درصورتیکه این تاییدیه اخذ شود، می توانیم دوره های آموزشی این رشته، برپایی جشنواره های صنایع دستی، برپایی بازارچه های فروش محلی صنایع دستی و راه اندازی خانه ترویج صنایع دستی در این روستا را برگزار کنیم.

سرپرست معاونت صنایع ‌دستی اداره کل میراث فرهنگی خراسان شمالی همچنین اعلام کرد: پس از شیوع کرونا در استان که بسیاری از فعالیت های اقتصادی و آموزشی تحت تاثیر آن قرار گرفتند، اخیرا یک آموزشگاه بخش خصوصی فعال در زمینه گلیم و دست بافته های داری تقاضای برگزاری دوره های مجازی این رشته از صنایع دستی را به این اداره کل تقاضا داده است.

وی افزود: در حال حاضر منتظر صدور مجوز از سوی وزارتخانه به این تقاضا هستیم.

وی در بخش دیگری از سخن خود با اشاره به این مطلب که با شیوع بیماری کرونا بسیاری از کارگاه های صنایع دستی که دارای نیروی کار بیمه شده، زیاد بودند همچنین تسهیلات نیز دریافت کرده بودند، آسیب مالی جدی و افرادی که انفرادی به این فعالیت اشتغال داشتند، آسیب مالی کمتری را متحمل شدند، اعلام کرد: با ارزیابی از وضعیت آنان از کارفرماها و صنعتگرانی که در این حوزه فعالیت دارند و متقاضی تسهیلات دولتی 12 درصد هستند، لیستی تهیه و به وزارت میراث فرهنگی ارسال شده است تا آنان مشمول دریافت تسهیلات دولتی شوند.

به گفته قهرمانیان، البته این تسهیلات به کارفرماهایی که نیروهای کار خود را اخراج نکرده اند و بیمه نیروهای خود را پرداخته اند همچنین به صنعتگرانی که در رشته خود برتر هستند، اعطا می شود.

در عین حال، وی اعلام کرد: پس از شیوع کرونا بسیاری از صنعتگران حوزه صنایع دستی استان به فروش تولیدات خود در فضای مجازی روی آورده اند.

سرپرست معاونت صنایع‌ دستی اداره کل میراث فرهنگی خراسان شمالی در خاتمه از برپایی نمایشگاه سراسری صنایع دستی در شهر بجنورد طی روزهای 13 تا 17 مرداد ماه امسال خبر داد و گفت: امیدوار هستیم در این ایام شرایط برای برپایی این نمایشگاه فراهم باشد تا برپایی آن کمکی بر رونق بخشی فعالیت حوزه صنایع دستی استان باشد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1617005
ارسال نظر
نظرات