شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سمنان
ساعت: 12:37 منتشر شده در مورخ: 1399/03/24 شناسه خبر: 1617638
حجت‌الاسلام پناهیان:

مسئولی که تلاش نکند باید عزل شود/ بخشی از مشکلات کشور به سبب فساد و بخش اعظم مشکلات به سبب بی‌عرضگی مسئولان است

مسئولی که تلاش نکند باید عزل شود/ بخشی از مشکلات کشور به سبب فساد و بخش اعظم مشکلات به سبب بی‌عرضگی مسئولان است
حجت‌الاسلام پناهیان با بیان اینکه مطالبه‌گری یکی از راهکارهای مهم اصلاح حکمرانی است، گفت: بخشی از مشکلات کشور به سبب فساد و بخش اعظم مشکلات به سبب بی‌عرضگی مسئولان است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از مرآت، حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان، استاد حوزه و دانشگاه در نشستی، «مطالبه‌گری‌ها و عدالت‌خواهی‌های مردمی» را یکی از راهکارهای مهم برای اصلاح حکمرانی توصیف کرد و اظهار داشت: لازم است ضمن تقویت جریان مطالبه‌گری، در این خصوص نسبت به سازماندهی و ایجاد شبکه نیز اقدام کرد چراکه احتمال بروز خطا در مطالبه‌گری به مثابه یک حرکت خودجوشِ فردی افزایش می‌یابد.

پناهیان تقویت جریان مطالبه‌گری و محافظت از آن در برابر آسیب‌ها را دو امر ضروری خوانده و افزود: ممکن است در مسیر محافظت جریان مطالبه‌گری از آسیب‌ها، دشمنانی در داخل این جریان پیدا کنیم، اما گریزی از این امر نیست.

وی افزود: این اصل درباره هر مفهوم مثبت دیگری نیز صادق است؛ چنان‌که سوگیری تبلیغات در جامعه نباید به این سمت برود که هرکس از دانشگاه‌های درجه یک دکترا گرفت خوشبخت است و دیگران بدبخت‌اند؛ بدین ترتیب نمی‌توان جامعه را اداره کرد و باید جریان تبلیغات درباره آموزش و تحصیلات را از این آسیب محافظت کرد.

پناهیان با بیان این که مطالبه‌گری بالاتر از عدالتخواهی و پیش‌برنده آن است گفت: مطالبه‌گری صحیح به گونه‌ای بازدارندگی ایجاد می‌کند که هیچ مسئولی در هیچ استانی جرأت نکند به گونه‌ای عمل کند که کار به اعتراضات مردمی بکشد.

این استاد حوزه و دانشگاه در ادامه گفت: توجه به مفهوم جان‌بخشِ «نصیحت» در ذیل اصل «النصیحه لائمه‌المسلمین» سطح مطالبه‌گریِ مطالبه‌گران را ارتقاء می‌دهد.

پناهیان توضیح داد: بر خلاف معنای رایج در زبان فارسی، نُصح و نصیحت به معنای به کار بردن نهایت درجه قدرت خود در عمل است؛ بر این اساس مطالبه اساسی این است که مسئولی که در کار خود دلسوز نباشد و نهایت تلاش خود را به کار نبندد، باید عزل شود.

پناهیان با تأکید بر این که بخشی از مشکلات کشور به سبب وجود فساد و بخش اعظم مشکلات به سبب بی‌عرضگی و فقدانِ نُصح است گفت: قوه قضائیه در حال برخورد با فساد است و در این زمینه آمار مطلوبی وجود دارد؛ در میان مردم هم در این زمینه رضایتمندی ایجاد شده است اما همه می‌دانیم که این‌ها کافی نیست و بسیاری از مدیران هستند که باید عزل شوند در حالی که هیچ پرونده‌ای در دادگاه ندارند؛ بلکه جرمشان عدم دلسوزی و ناکارآمدی است.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1617638
ارسال نظر
نظرات