شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمانشاه
ساعت: 08:02 منتشر شده در مورخ: 1399/03/25 شناسه خبر: 1617824
بررسی کارنامه دولت دوازدهم در گفت‌وگو با کارشناسان؛

هفت سال از وعده‌های پرطمطراق تدبیری‌ها گذشت/ میراث «راست‌گویان» برای دولت بعدی چیست؟

هفت سال از وعده‌های پرطمطراق تدبیری‌ها گذشت/ میراث «راست‌گویان» برای دولت بعدی چیست؟
دولت راستگویان و تدبیر و امید بعد از 7 سال هنوز نتوانسته به وعده‌های خود جامه عمل بپوشاند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از شبکه اطلاع رسانی مرصادنیوز، «دولت تدبیر نخواهد گذاشت که ارزش پول ملی ظرف ۶ ماه به یک سوم کاهش یابد»، «تامین مسکن ارزان جزو برنامه‌های دولت تدبیر و امید است»، «تمام تلاش دولت مهار رشد تورم و مهار رشد منفی است و برای مهار رشد تورم کنترل نقدینگی و سایر عوامل لازم است»، «تا پایان دوره دوم ریاست جمهوری فقر مطلق در ایران وجود نخواهد داشت».

اینها بخشی از ده‌ها وعده‌ای است که حسن روحانی، رییس دولت‌های یازدهم و دوازدهم به مردم داد، اما امروز در آستانه هفت‌سالگی دولت تدبیر و امید هنوز نتوانسته‌ است به وعده‌های خود جامه عمل بپوشاند.

نگاهی به وضعیت اقتصادی امروز کشور و مقایسه آن با ابتدای دولت نشان از ثبت رکورد تاریخی برای دلار، تورم افسارگسیخته، افزایش سرسام‌آور قیمت مسکن، تنزل ارزش پول ملی و افزایش بی‌حساب و کتاب نقدینگی و... دارد که همه حاکی از کارنامه ناموفق دولتمردان است.

یادمان نرفته که بحث جلوگیری از تورم در کشور و چرخیدن چرخ اقتصاد و سانتریفیوژها با هم از شعارهای پرطمراق این دولت بود؛ دولتی که قصد داشت تورم را تک رقمی کند نه تنها این تورم تک رقمی نشد بلکه مجدد به تورم دو رقمی بیش از ۴۰ درصد رسیدیم.

نه چرخ سانتریفیوژها در طول این مدت به چرخش درآمد و نه چرخ اقتصاد در مسیر تولید به حرکت افتاد به گونه‌ای که در ابتدای دولت رشد اقتصادی منفی ۵ بود و اکنون به منفی 7 رسیده است.

بررسی وضعیت امروز و میراثی که برای دولت بعدی می‌ماند

آلبرت بغزیان، کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با خبرنگار مرصاد اظهار داشت: دولت در ابتدا  کار را خوب آغاز کرد زیرا بانک مرکزی به مدیریت نرخ ارز پرداخت و سوداگری نرخ ارز را به حداقل رساند و در واقع سبب کاسته شدن از هیجان بازار ارز شد همچنین بازار خودرو نیز آرام بود.

وی افزود: در حال حاضر بازار ارز به حال خود رها شده به این معنا که مدیریت ارز خوب نیست و انتظار می رود در پایان سال به بیش از ۲۵ هزار تومان برسد.

این کارشناس مسائل اقتصادی گفت: درباره کنترل قیمت‌ها نیز همین گونه بود دولت در ابتدا به خوبی عمل کرد البته از سویی رکود بازار مسکن نگران کننده بود (به خاطر افزایش قیمت مسکن در بازار خریداری وجود نداشت)، اما اکنون به خاطر کاهش نرخ سود بانکی که بانک مرکزی باید درباره آن توضیح دهد شاهد افزایش قیمت مسکن هستیم و افزایش قیمت مصالح سبب شد که رکود عمیق تر شود در واقع افزایش قیمت تمام شده سبب افزایش قیمت ساختمان هم شده است.

بغزیان با بیان اینکه نمره بخش مسکن نیز منفی است، گفت: دولت در ۴ سال نخست خوب عمل کرد، اما پس از آن مدیریتی ضعیف دارد.

وی بیان کرد: درباره ثبات قیمتها نیز در ابتدا تورم ۱۵ درصد و پایین‌تر تجربه شد زیرا نظارت وجود داشت، اما مدتی است که نظارت ها ضعیف شده و اجازه افزایش قیمت را می‌دهند.

این کارشناس مسائل اقتصادی گفت: از سوی دیگر در بازار خودرو نیز سعی می‌کنند که با سیاست های پلیسی برخورد کنند و سوداگری افزایش یافته به گونه ای که مردم دنبال فروختن نوبت خود هستند در حالی که دولت می‌تواند جلوی سوداگری را بگیرد.

بغزیان خاطرنشان کرد: دولت در ابتدا کمتر به بورس توجه می‌کرد، اما اکنون توجه خود را به سمت بورس معطوف کرده در واقع در گذشته بیشتر شرکت‌های سرمایه‌گذاری و صندوق‌ها از بورس منتفع می‌شدند و در واقع افراد تازه وارد و پول هوشمند وجود نداشت اما اکنون اهمیت بورس معرفی شده و شرکت‌های بورسی ارزش واقعی خود را یافته اند و سرمایه ها وارد می شود.

وی عنوان کرد: درحال حاضر دولت تاکید زیادی بر بورس دارد که این تاکید زیاد بر بورس خوب است اما اگر افراد غیرحرفه‌ای وارد و خارج شوند، با توجه به نوسان هایی که ایجاد می‌شود و غیرمنطقی و خطرناک است.

این کارشناس مسائل اقتصادی گفت: از سوی دیگر نظارت دولت روز به روز ضعیف تر شده و در واقع بازارسازهایی در این میان عمل می‌کنند، در حالی که دولت می‌تواند آنها را شناسایی کند تا بازار با افت و خیزهای شدید مواجه نشود.

وی تصریح کرد: در حوزه خودروسازی نیز اگرچه برجام مانع واردات قطعات یدکی شد، اما دولت می توانست از طریق اعمال فشار بر وزیر صنایع، داخلی‌سازی خودرو را انجام دهد زیرا در برخی از قطعات مشکلی نداریم با این حال دولت در این باره اراده ای ندارد.

بغزیان بیان کرد: در کل ابتدا عملکرد دولت خوب بود اما اکنون در حال خراب کاری است.

وضعیت امروز کشور نتیجه کدام خطای استراتژیک دولت است؟

حمیدرضا ترقی، یک کارشناس مسائل بین الملل گفت در گفتگو با خبرنگار مرصاد اظهار داشت: از مجموع صددرصد وعده‌هایی که دولت به مردم داده بود، ۲۰ درصد تحقق پیدا کرده و ۱۰ درصد نیز در حال انجام است که اگر آن را در حال انجام تلقی کنیم ۷۰ درصد وعده های دولت تحقق نیافته و یا آثاری از آنها وجود ندارد البته دولت در این مدت با مشکلات زیادی مواجه بوده اما با اشتباهات استراتژیکی که انجام داده و چیدن تمام تخم‌مرغ‌ها در یک سبد، همه مشکلات کشور را به موضوع برجام متصل کرد و آنجا که در برجام شکست خورد هرچند آثار معدودی می توان برای برجام در نظر داشت در باقی موارد نتوانسته مشکلاتی را که به برجام گره زده، حل کند و در واقع این محاسبات نتیجه‌ مثبتی نداشت.

وی افرود: همچنین در اصلاح ارتباط با کشورهای منطقه و رفع تحریم‌ها به نتیجه نرسیدیم و در مناسبات خارجی با وجود رابطه با کشورهای خارجه بهبودی حاصل نشد، همچنین دولت نتوانست ارزش پول ملی را و نه حتی ارزش گذرنامه و پاسپورت ایرانی را حفظ کند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: به نظر می‌رسد مردم هم استنباط می‌کنند با وجود همه این تلاشها و برخی گام‌های مثبتی که دولت برداشته اما رضایت مردم حاصل نشده و مردم از عملکرد دولت ناراضی هستند

ترقی عنوان کرد: برخی از اقدامات دولت آثار و تبعات بسیار نگران کننده ای در کشور باقی گذاشته از رشد ۴ برابری نقدینگی که اکنون به دو تریلیون تومان رسیده و همچنین تورم بالای ۴۰ درصد و بقیه مشکلات اقتصادی که هنوز وجود دارد و دولت نتوانسته آن را حل کند.

وی خاطرنشان کرد: مشکلات معیشتی مردم و پروژه هایی که به سیاست‌های سلامت و درمان کشور مربوط بوده مجموع همه اینها نشان داد که دولت بیش از ۳۰ درصد در اجرای اهداف و برنامه‌های خود موفق نبوده است.

بر اساس این گزارش، کارشناسان دولت را در تحقق وعده‌های خود در زمینه اقتصادی و بین‌الملل ناکام می‌دانند و معتقدند که وضعیت امروز نیجه خطای استراتژیکی است که دولت در وابستگی به غرب و ماجرای برجام داشت و بی‌نتیجه ماندن آن مشکلات کشور را دوچندان کرده است.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1617824
ارسال نظر
نظرات