شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سمنان
ساعت: 15:07 منتشر شده در مورخ: 1399/03/25 شناسه خبر: 1617919
یادداشت؛

ایرانی‌ها 2 برابر ایتالیایی‌ها و 3 برابر انگلیسی‌ها برای آرایش پول خرج می‌کنند!

ایرانی‌ها 2 برابر ایتالیایی‌ها و 3 برابر انگلیسی‌ها برای آرایش پول خرج می‌کنند!
در سال 2017، تنها 20 درصد از لوازم آرایشی مصرفی کشور، در داخل تولید می‌شد و بخش عمده‌ای از لوازم آرایشی از امارات، ترکیه، فرانسه، هند، آلمان، سوئیس، ایتالیا، اسپانیا، کره جنوبی، چین، انگلیس و اندونزی وارد ایران می‌شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از مرآت، فکر می‌کنید ارزش بازار لوازم آرایشی در ایران چقدر است؟ جالب است بدانید که در سال 2016، ارزش بازار لوازم آرایشی در ایران حدود 4 میلیارد دلار تخمین زده شد که در آن سال رقمی بالغ بر 15 هزار میلیارد تومان می‌شد! برخی بررسی‌های دیگر در این سال نشان داد که ایرانیان سالانه 2.1 میلیارد دلار صرف خرید لوازم آرایشی می‌کنند؛ یعنی بر اساس نرخ دلار در آن سال، حدود 8 هزار میلیارد تومان!

شما هم فکر می‌کنید این آمار و ارقام در جهان، قابل توجه است؟ درست فکر می‌کنید! این ارقام ایران را به هفتمین مصرف‌کننده بزرگ لوازم آرایشی در جهان تبدیل کرده است! ایرانی‌ها، 2 برابر ایتالیایی‌ها و 3 برابر انگلیسی‌ها، آلمانی‌ها و فرانسوی‌ها برای خرید لوازم آرایشی پول خرج می‌کنند! برخی بررسی‌های اقتصادی-اجتماعی نشان داده است که ایرانیان در هنگام مشکلات اقتصادی، هزینه‌های مرتبط با تغذیه و سلامتی را بیشتر از هزینه‌های مرتبط با آرایش کاهش می‌دهند.

این پرسش اساسی همچنان رسانه‌های دنیا مطرح است که چرا زنان ایرانی تا این اندازه به آرایش اهمیت می‌دهند؟ پس از خروج آمریکا از برجام و بازگشت بخشی از تحریم‌ها، ایران باید متحمل زحمات بیشتری برای واردات کالاهای اساسی می‌شد؛ در چنین شرایطی، بازار لوازم آرایشی در ایران در سال 2018، حدود 4 درصد رشد کرد! این حجم از مصرف لوازم آرایشی در شرایطی صورت می‌گیرد که بسیاری از کارشناسان معتقدند این لوازم می‌توانند در میان‌مدت منجر به بروز عوارض پوستی ناگوار و حتی ابتلا به برخی از انواع سرطان شوند.

اما چقدر از این لوازم در داخل کشور تولید می‌شود؟ در سال 2017، تنها 20 درصد از لوازم آرایشی مصرفی کشور، در داخل تولید می‌شد و بخش عمده‌ای از لوازم آرایشی از امارات، ترکیه، فرانسه، هند، آلمان، سوئیس، ایتالیا، اسپانیا، کره جنوبی، چین، انگلیس و اندونزی وارد ایران می‌شد اما از سه سال قبل تا کنون، تولید لوازم آرایشی در ایران حدودا 3 برابر شده و به همین نسبت از میزان واردات کاسته شده است.

63 درصد از لوازم آرایشی موجود در ایران قاچاق است!

اما با این وجود هنوز هم بخش عمده‌ای از لوازم مرتبط با لاک و طراحی ناخن، وارداتی هستند. حجم سنگین واردات لوازم آرایشی در حالی صورت می‌گیرد که منابع رسمی در سال 2018 اعلام کردند که 63 درصد از لوازم آرایشی موجود در ایران، قاچاق است! برخی روانشناسان می‌گویند افرادی که بیشتر از لوازم آرایشی استفاده می‌کنند، به طور طبیعی بیشتر به دنبال نمایش خود هستند!

آیا مطالعه‌ای هم در این زمینه انجام شده است؟ بله! بر اساس مطالعات دانشکده روان‌شناسی بنگور که نتایج آن حدود سه ماه قبل منتشر شد، دلیل اکثر زنان برای آرایش، جلب توجه دیگران، آن هم بر اساس ترجیحات اشتباه دیگران است! با این همه، آیا نهادهای فرهنگی برنامه‌ای برای کمک به بهبود این وضعیت اقتصادی-اجتماعی نابهنجار دارند؟ شما چطور فکر می‌کنید؟

محسن حسن‌زاده

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1617919
ارسال نظر
نظرات