شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان شمالی
ساعت: 14:58 منتشر شده در مورخ: 1399/03/25 شناسه خبر: 1617972
سرپرست معاونت مسکن اداره راه و شهرسازی خراسان شمالی عنوان کرد؛

اختلاف در مدیریت شهری دلیل اصلی وقفه در پروژه "ارمغان"

اختلاف در مدیریت شهری دلیل اصلی وقفه در پروژه "ارمغان"
علی فخرانی با اشاره به اینکه استانداری، راه و شهرسازی، شهرداری و نظام مهندسی دستگاه های مرتبط با بافت فرسوده شهری هستند، گفت: ناهماهنگی بین این دستگاه ها عامل وقفه طولانی مدت اجرای پروژه ارمغان است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ علی فخرانی، سرپرست معاونت مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی خراسان شمالی در گفتگو با خبرنگار عصراترک اظهار داشت: پروژه 220  واحدی ارمغان در مرکز شهر بجنورد، در راستای احیای بافت های فرسوده شهری از سال 86 آغاز به کار کرد.

وی با اشاره به اینکه بعد از توقفی طولانی مدت، حدود دو ماه است که پروژه به صورت نیمه فعال کارش را آغاز کرده، گفت: متاسفانه این پروژه مشکلات زیادی از جمله مشکلات ثبتی، فنی، شهرسازی و حقوقی داشته که آن را زمانبر کرده است.

فخرانی با بیان اینکه پروژه ارمغان مشکلات گسترده ای دارد،  اظهارداشت: رفع این مشکلات نیازمند همکاری شهرداری، راه و شهرسازی، سازنده و شرکت بازآفرینی شهری است.

این مقام مسئول با بیان اینکه هر ساختمان می تواند با داشتن استانداردهای لازم تا 80 سال عمر مفید داشته باشد، افزود: بر این اساس با طولانی شدن این پروژه نگرانی در این قضیه وجود ندارد، زیرا بتن خاصیتی دارد که هر چند از عمرش می گذرد مقاومتش بیشتر می شود.

فخرانی با بیان اینکه 95 واحد این پروژه بالغ بر 95 درصد پیشرفت فیزیکی دارد، گفت: پنج درصد باقی مانده شامل محوطه سازی و تجهیز آسانسور و نماسازی است که  پروژه به دلیل مشکلاتی که داشته نتوانسته تسهیلات بانکی بگیرد.

وی گفت: سازنده هفته دولت را  جهت تحویل فاز نخست این پروژه تعهد داده است و طبق تعهد سازنده امید است در آینده نزدیک فاز نخست این پروژه تحویل داده شود.

فخرانی با اشاره به اینکه این پروژه در قالب احیای بافت های فرسوده شهری در بجنورد شروع شد، ادامه داد:  مساحت پیش بینی شده در مرحله نخست هشت هکتار بوده است که با توجه به فرسوده بودن بافت و پلاک های ریزدانه باید کارگزار دولت این ها را خریداری می کرد.

این مقام مسئول اظهار داشت: بعد از مصوب شدن این طرح، اجازه ساخت و ساز از مردم گرفته شد و الزاما باید اراضی برای ساخت به دولت واگذار می شد، این در حالی بود که جلب رضایت مالکان برای آزادسازی تمامی عرصه کار  زمانبری بود.

وی یادآور شد: بعد از گذشت مقطع زمانی،  برای دولت خریداری هشت هکتار زمین مقدور نشد و در یک مرحله  4.6 هکتار و در قالب یک پروژه 220 واحدی ارمغان و 2.4 هکتار در قالب پروژه های دیگری تعریف شد و تصمیم بر این شد که مردم ساخت و سازهایشان را داشته باشند.

 

بافت فرسوده شهری محوطه ای برای پارک خودرو و دپوی زباله

فخرانی با بیان اینکه فراخوان مشارکت برای این مساحت 2.4 هکتاری لحاظ شده است و در آینده نزدیک ساخت و ساز آن آغاز خواهد شد، گفت: این مکان در حال حاضر به محوطه ای برای پارک خودروها، دپوی زباله های ساختمانی و بزهکاری تبدیل شده که بعد اجرای فاز ساخت و ساز، محلی به عنوان بافت فرسوده در این منطقه نخواهیم داشت.

سرپرست معاونت مسکن و ساختمان راه و شهرسازی استان با اشاره به اینکه برای اجرای پروژه در بافت های فرسوده بخشی از منابع مالی از طریق تسهیلات بانکی اجرایی می شود، گفت:  با توجه به مباحث حقوقی موجود در پروژه ارمغان برای اخذ تسهیلات مجدد مشکلاتی وجود دارد، که پیشنهاد شده برای رفع آن شریک دیگری انتخاب و جهت دریافت وام به بانک معرفی شود.

فخرانی اضافه کرد: مجموع باقی مانده این پروژه بین 60 تا 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و به صورت نیمه فعال مشغول به کار هستند و به زودی فعال می شود.

این مقام مسئول گفت: واحدهایی که سهم دولت از این پروژه است تاکنون هیچ گونه واگذاری نداشته اند که بعد از اتمام پروژه در قالب اقدام ملی مسکن به متقاضیان واگذار خواهد شد.

وی ادامه داد: رویکرد جدیدی که در قالب بازآفرینی شهری مطرح است، به عنوان یک نگاه توسعه گرایانه در ابعاد مختلف اقتصادی، اجتماعی و کالبدی کاربردش را نشان می دهد.

 

اختصاص 7.5 میلیارد تومان اعتبار بافت فرسوده در سال 99

این مقام مسئول گفت: در سال جاری مبلغ هفت ونیم میلیارد تومان اعتبار برای بافت های ناکارآمد شهری در قالب پروژه های بازآفرینی شهری اختصاص پیدا کرده است.

فخرانی با اشاره به اینکه 70 هزار نفر از جمعیت بافت شهری بجنورد که حدود 30 درصد از جمعیت شهر را در بر می گیرد در حاشیه شهر و بافت های فرسوده ساکن هستند، اظهار داشت: چندین سال است بخشی از اعتبارات بازآفرینی شهری، در قالب کمک به دستگاه های خدمات دهنده به مردم از جمله شهرداری، آب، برق، شرکت گاز، بهزیستی و سایر دستگاه ها هزینه می شود.

وی با بیان اینکه نگاه جدید بازآفرینی شهری، نگاهی توسعه ای است، گفت: در حال حاضر بخشی از رویکرد توانمند سازی، آگاهی شهروندان با حقوق و تکالیفشان است که چندسالی است که در کشور کار می شود اما هنوز برای رسیدن به سطح ایده آل فاصله وجود دارد.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: توانمندسازی ساکنین مناطق هدف، آموزش در جهت ارتقا توانمندی همچون امورات مهارتی، بحث های اجتماعی، موضوعات روانشناختی، بحث های خانوادگی که هر ساله در قالب پروژه های توانمندسازی تعریف اعتبار می شود و ساکنین محلات شرکت می کنند و از این کلاس ها و آموزش ها استفاده می کنند.

فخرانی با بیان اینکه مشکلات پروژه ارمغان، گسترده بوده است و در این طرح علت اصلی شاید سازنده نباشد و تفرق مدیریت شهری باعث ایجاد این مشکل شده باشد، گفت:  طولانی شدن زمان انجام این پروژه بخاطر نبود یکپارچگی در مدیریت بین دستگاه های دولتی درگیر در پروژه  و نهادهای عمومی همچون شهرداری است.

وی با اشاره به اینکه مجموعه استانداری، راه و شهرسازی، شهرداری و نظام مهندسی دستگاه های مرتبط با بافت فرسوده شهری هستند، گفت: قابل پذیرش است که ساختار نظام برنامه ریزی در کشور ایراداتی دارد، اما در یک برنامه ریزی محلی روی آن کار نشده است و یکپارچگی در حوزه مدیریت شهری در استان خراسان شمالی دچار مسئله جدی است.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1617972
ارسال نظر
نظرات