شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمانشاه
ساعت: 10:19 منتشر شده در مورخ: 1399/03/26 شناسه خبر: 1618148
یک کارشناس مسائل سیاسی:

انفعال دستگاه دیپلماسی موجب گستاخی سایر کشورها شده است

انفعال دستگاه دیپلماسی موجب گستاخی سایر کشورها شده است
سید علی مرندی با بیان اینکه انفعال دستگاه دیپلماسی موجب گستاخی سایر کشورها شده، گفت: سکوت در مورد ادعای حضور «پ.ک.ک» در خاک ایران صحیح نبود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ سید علی مرندی در گفتگو با مرصاد درباره ادعای حضور عوامل پ.ک.ک در خاک ایران توسط کشور ترکیه و انفعال وزارت امور خارجه اظهار داشت: آقای ظریف روز گذشته صحبتی داشت مبنی بر این که تنها کاری که بلد هستم دیپلماسی است، اما متاسفانه همین تنها کاری که بلد هست را به خوبی انجام نمی دهد و شاهد انفعال وزارت خارجه در مسائل مختلف هستیم.

وی افزود: رویکرد دستگاه وزارت امور خارجه به مسائل مختلف درست نیست و همین سبب شده کشورهای مختلف گستاخ شوند و بخواهند در مواجهه با ایران هر بحث و اقدامی را مطرح کنند و منتظر نباشند که از سمت دستگاه دیپلماسی ایران واکنشی انجام شود.

این کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: در عرضه امنیتی ما به کشورهای دیگر گفته ایم که دوران بزن در رو تمام شده است، اما باید همین جمله را در عرصه دیپلماسی هم دنبال کنیم در واقع زمان آن نیست که اتهامات واهی را متوجه ما کنند و ما ساکت بمانیم و واکنشی نشان ندهیم.

مرندی خاطرنشان کرد: بر اساس نظریات روز علوم سیاسی و روابط بین الملل در سیاست خارجه از جمله نظریه رئالیستی باید واکنش نشان دهیم زیرا همواره رویکرد تنش‌زدایی در سیاست خارجی محکوم به شکست بوده است.

وی افزود: این انفعال شدیدی که در وزارت امور خارجه شاهد آن هستیم امروزه در مواجهه با ترکیه دیده می‌شود و بارها در مواجه با آمریکا و اروپا دیده شده و نتایج آن در مواد مختلف در برجام مشهود شده است.

این کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: متاسفانه رویکرد ایران در عرصه سیاست خارجی صحیح نیست؛ در قضیه سوریه و لیبی و مسائل مختلف نیز شاهد آن بودیم از سوی دیگر رویکرد ترکیه رویکرد نئوعثمانی گری است و در مواردی دست به کارهای خطرناک می زند از جمله حمله چندی پیش به مراکز ایران در سوریه که باعث شهادت تعدادی از مدافعین حرم شد و نشانگر خوی استبدادی رژیم ترکیه است.

مرندی عنوان کرد: رویکرد اردوغان یک رویکرد به شدت تمامیت خواهانه است و در بسیاری از مسائل مصالح را تشخیص نمی‌دهد و قدرشناس نیست در حالی که در شب کودتا اگر ایران نبود، معلوم نبود که اکنون سرنوشت اردوغان چه بود.

وی تصریح کرد: ترکیه در سیاست خارجه خود می خواهد هم از توبره بخورد و هم از آخور و در واقع با همین سیاست دوستی برای خود در منطقه باقی نگذاشته بنابراین باید در سیاست خارجی خود به آن توجه شود البته این به معنای قطع روابط با ترکیه نیست بلکه باید روابط هوشمندانه با آنها برقرار کنیم.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1618148
ارسال نظر
نظرات