شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 13:33 منتشر شده در مورخ: 1399/03/27 شناسه خبر: 1618536

قوانین دست‌و پاگیر، مانع تولید و رشد اقتصادی

قوانین دست‌و پاگیر، مانع تولید و رشد اقتصادی
یک کارآفرین کُردستانی با بیان اینکه قوانین دست و پاگیر در توسعه اقتصاد کشور مانع ایجاد کرده است، گفت: تولید پاشنه آشیل اقتصاد کشور است و توجه به تولید ثروت آفرینی و اشتغال پایدار را به دنبال دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از کردتودی، کارآفرینان طبقه‌ای برجسته در جامعه‌ هستند که در سایه نوآوری و تعهد تقویت شریان‌های اقتصادی و اجتماعی را رقم می‌زنند و با عبور از شرایط دشوار زمینه‌ ساز رونق تولید می‌شوند که به‌ لحاظ ماهیت و جایگاه این قشر، شاید بتوان از آنان به‌ عنوان تکه حیاتیِ پازل جهش تولید در سال جاری نام برد.

چندین سال است که مقام معظم رهبری برموضوعات تولید، احیای تولید، رونق تولید، اقتصاد مقاومتی، جهش تولید و... تاکید دارند و شعار سال را بر این اساس تعیین و نامگذاری می کنند. این وظیفه دولتمردان و مسئولان ذی ربط است که با ارائه راهکارها مهم باعث رونق تولید در کشورشوند و جهش تولید زمانی اتفاق خواهد افتاد که قدم اول یعنی رونق تولید در کشور اجرا شده باشد.

هر چند کارآفرینان نقش تعیین‌کننده‌ای در انگیزش اصلاح شیوه‌های اقتصادی، بهبود فرهنگ کار و توسعه و رونق اقتصادی دارند و باید آگاهانه و با اراده پولادین در صحنه اقتصادی حضور یافته و دوشادوش مسئولان برای عبور از شرایط دشوار به پیش بروند و با نگاهی نو و خلاقانه روزنه‌های امید را در پیش گرفته و در راستای ایجاد جهش در تولید و اشتغال این مرز و بوم بکوشند.

با توجه به اینکه عزت و استقلال هر کشور با تولید و خود کفایی فراهم می شود بنابراین راه رسیدن به بی نیازی و استقلال از تولید می گذرد به همین دلیل نیز باید تولید کننده مورد توجه قرار بگیرد.

برای افزایش اشتغال باید موانع را از سر راه سرمایه گذاران و تولید کنندگان برداشته شود در صورتی جهش تولید محقق می‌شود که موانع تولید رفع شود.

قوانین دست و پاگیر

یکی دیگر از موانع بر سر راه تولید وجود قوانین دست و پاگیر و زاید و بوروکراسی پیچیده است به طوری‌ که در پروسه تولید نه ادارات مربوطه می توانند از این قوانین در برابر تولید کننده کوتاه بیایند و نه چنین قوانینی برای تولید کننده مفید است.

این فرایندهای بروکراتیک ماه‌ها طول می‌کشد و بسیاری از تولیدکننده‌ها درهمین موضع منصرف می‌شوند. این باعث می‌شود کسانی که دارای سرمایه، دانش تولید و … هستند به حوزه تولید وارد نشوند. پس هرقدر بروکراسی تولید کم شود، تولید افزایش خواهد یافت.

بالا رفتن آمار بیکاری در سال‌های اخیر در شهرها و روستاهای استان کردستان معضلات بسیاری را برای شهروندان به وجود آورده است و بزرگترین مشکل روستا هم نبود شغل ثابت و درآمد پایدار برای خانواده است.

از طرف دیگر تولید و ایجاد اشتغالزایی در روستا با اعطای تسهیلات به آنان می تواند زمینه ساز مهاجرت معکوس روستائیان به روستا و محل زادگاه خود باشد.

با توجه به اینکه کار آفرینان پیشگامان تحول، رشد و توسعه اقتصادی هستند که ثمره تفکر، تدبر، اقدامات و مدیریت آنان دستمایه خلق ثروت، بهبود مناسبات اشتغال و تولید می‌شود و اگر قرار است در سالی که با عنوان "جهش تولید" نام گرفته اقدامی ماندگار صورت بگیرد باید این قشر به عنوان یکی از ستون‌های کلیدی اقتصادی حمایت شوند.

صلاح قادرمرزی یکی از کار آفرینان روستای قادرمرز دهگلان که در سال 89 از روستا به شهر به امید کسب و کار ایجاد اشتغال و در آمد به شهر بانه مهاجرت می کند. تا سال 93 در انجا ماندگار می شود و از سال 93  تا 97 در شهر سنندج و در پاییز 97 به زادگاهش برمی گردد وبا راه اندازی کار گاه تولیدی تاروپود بافت فولادی (فنس یا تور حصاری) برای خود و6 خانواده دیگر به صورت مستقیم ایجاد اشتغال نموده است.

ترک شهر

خانواده آقای قادرمرزی 9 سالی بود که از زادگاهشان دل کنده و به خاطر بیکاری به شهر بانه رفته بودند.

این تولید کننده از 89 تا سال 93 در شهر بانه در شرکت راه سازی شروع بکار می کند تا چرخ زندگی اش را بچرخاند و در سال 93 تا 97 در شهر سنندج به خرید لوازم خانگی مشغول می شود وبا توجه به اینکه از هیاهوی شهر جز شلوغی و آلودگی، چیزی عایدش نمی‌شد تا اینکه یک روز به خود آمد و بی‌خیال زرق و برق شهر‌می شود و تصمیم بازگشت به روستا و زادگاهش می گیرد.

ایجاد کارگاه تولیدی فنس حصاری توسط کار آفرین دهگلانی

فنس نوعی توری فلزی می باشد از مفتول گالوانیزه گرم ساخته می شود و دارای کاربردهای فراوانی می باشد که برای حفاظت از یک منطقه یا ملک خصوصی یا دولتی و مرکز امنیتی استفاده می شود. تورهای حصاری گالوانیزه با مفتول های ویژه ای که یک لایه فلزی روی سطح آن ها را پوشانده بافته شده است.

یکی از راهکارهایی که از دیر باز برای مرز بندی و ایجاد مانع استفاده می شد، حصارکشی بوده است امروزه روش های متفاوتی متداول گشته است که کارایی بالا، نصب آسان و هزینه بسیار مطلوبی را به همراه دارد یکی از ارزانترین حصارهای پر کاربرد استفاده از تورها می باشد.

صلاح می گوید با توجه به اینکه فنس توری مورد نیاز شهرستان است و به غیر از ما کسی اقدام به تولید آن نکرده است بدون دریافت تسهیلات با هزینه اقدام به ایجاد کارگاه تولیدی نمودم که خوشبختانه با تلاش و زحمت فراوان دراین راه به نتیجه رسیدم و موفق شدم.

وی افزود: فروش ما در شهرستان، خارج از استان و خارج از کشور به کردستان عراق هم می تواند باشد اما مشکل ما جهت صادرات خارج از کشور برای عوارض گمرکی به حمایت نیاز داریم.

کارشناسان اقتصادی برای رونق تولید در کشور راه‌حل‌های مختلفی ارائه کرده‌اند. همچنین موانع مهم بر سر راه کسب و کارها را که با برداشتن آنها می‌توان در تولید، رونق ایجاد کرد برشمرده‌اند

وی بیان داشت: برای توسعه این تولیدی تاکنون 320 میلیون تومان تسهیلات دریافت نموده ام اما هنور نیاز کارگاه تامین نشده و برای رونق کارگاه به 600 میلیون تومان دیگر نیاز دارم که در صورت  در یافت آن می توانم برای 4 نفر دیگر به صورت مستقیم ایجاد اشتغال نمایم.

این کار آفرین گفت: با توجه به اینکه هدف از پرداخت تسهیلات اشتغالزایی روستایی، ارتقای تولید، تثبیت جمعیت روستایی و جلوگیری ازمهاجرت روستائیان است با اعطای این تسهیلات و تدوین طرح های اشتغال زایی مناسب با توجه به پتانسیل های مناطق روستایی می توان ضمن افزایش اشتغال جوانان شاهد مهاجرت معکوس مردم به مناطق روستایی باشیم.

وی از جوانان استان خواست با پشتکار وارد عرصه کار آفرینی شوند که اگر با پشتکار وارد این عرصه شوند مطمئنا موفق خواهند شد که موفقت خود را نتیجه تلاش یکساله عنوان کرد

قادرمرزی ازصنعت، معدن وتجارت، بسیج سازندگی ناحیه مقاومت بسیج سپاه دهگلان واداره تامین اجتماعی بخاطر حمایت از این کارگاه نوپا قدردانی کرد.

حرف آخر

تخصیص تسهیلات اشتغالزایی با بهره کم به مناطق روستایی می تواند موجب ایجاد اشتغال جلوگیری ازمهاجرت و مهاجرت معکوس شده و برخی ساکنان را از حاشیه شهرها به ماندن در زادگاههای خود و رونق دوباره تولید امیدوار کند.

هرچند خدمات ارائه شده در روستاها، نشان دهنده اهمیت توسعه روستایی، تولید و اشتغال و ایجاد امکانات مورد نیاز برای این قشر عظیم است در واقع نگاه به روستاها نه تنها با هدف رونق و توسعه روستایی، بلکه باید با رویکرد جلوگیری از گسترش حاشیه نشینی و مهاجرت از روستاها و تبدیل آن به مهاجرت معکوس به روستاها می باشد.

از همین رو می‌توان کلید اصلی حل مشکلات کشور را برداشتن موانع تولید ملی و تحریک تولید و رونق بخشیدن به آن دانست.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1618536
ارسال نظر
نظرات