شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 13:34 منتشر شده در مورخ: 1399/03/27 شناسه خبر: 1618543

خطر افزایش افسردگی در روزهای کرونایی

خطر افزایش افسردگی در روزهای کرونایی
یک تحصیل‌کرده مددکاری و جامعه‌شناسی با اشاره به روند شیوع کرونا ویروس و طولانی شدن فرآیند مقابله با این بیماری جهان‌گیر نسبت به خطر افزایش افسردگی در جامعه هشدار داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کردتودی، پس از پخش شیوع کروناویروس در جهان تعداد زیادی از افراد جان خود را از دست دادند با این وجود این ویروس به حدی در جهان گسترش یافت که پس از مدتی وضعیت پاندمی اعلام شد و همین امر  ترس و اضطراب را در دل‌ مردم بیشتر کرد، تا جایی که اضطراب، افسردگی، وسواس و استرس میان مردم و پریشانی روانی و ترس آسیب‎زا به عنوان شایع‌ترین اختلالات روانی عنوان شد.

رضا احدی جامعه شناس و استاد دانشگاه در گفتگو با کُردتودی، اظهار داشت: در حال حاضر با بحرانی مواجه هستیم که مردم احساس می‌کنند دچار تهدید شده اند و سلامت جسمی شان به خطر افتاده است، همین امر باعث شده سلامت روانی آنها نیز تحت تاثیر قرار گیرد، در این مرحله ممکن است افراد دچار اختلالات روانی متفاوتی مانند اختلال اضطراب فراگیر، فشار روانی پس آسیب، اختلال استرس حاد و اختلال اضطراب بیماری شوند.

وی با اشاره  به انجام یک تحقیق در خصوص تاثیر کروناویروس بر افسردگی اشاره و خاطرنشان کرد: براساس این تحقیق 25 درصد جامعه دچار افسردگی بوده است البته مطمئنا با توجه به طولانی شدن روند بیماری کروناویروس و پیامدهای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ناشی از آن، این رقم امروز به مراتب بیشتر از این رقم شده است.

60 درصد از سلامت جامعه متاثر از عوامل اجتماعی فرهنگی است

احدی خاطرنشان کرد: افزایش صف بیمارستان‌ها در هفته‌های آغازین این بیماری بیانگر ترس از این بیماری است. البته به دلیل ترس از آلودگی بیمارستان‌ها و مراکز درمانی به مرور این صف کوتاه و کوتاه‌تر شد.

وی با اذعان به اینکه کروناویروس یک مسئله صرف پزشکی نیست اضافه کرد: براساس تحقیقات 60درصد از سلامت متاثر از عوامل اجتماعی و فرهنگی است.

احدی با بیان اینکه ترس و هراس جمعی در سلامت جامعه تاثیر مستقیم دارد گفت: ترس از انگ خوردن، ترس از بیکاری و از دست رفتن شغل، و...همه از پیامدهای ناشی از این بیماری فراگیر است که عمدتا به افزایش اضطراب و متعاقب آن افزایش افسردگی در جامعه می‌انجامد.

وی با بیان اینکه ما به سمت یک سوگ اجتماعی در حرکتیم افزود: بسیاری از خانواده‌ها که عزیزان خود را در این بیماری یا حتی به دلایل دیگری از دست دادند نتوانستند مراسمی برای آنها برگزار کنند و همین ما را به سمت یک سوگ اجتماعی سوق می‌دهد.

این مدرس دانشگاه با اشاره به برخی از پیامدهای اجتماعی این ویروس اظهار کرد: این ویروس با درهم ریختگی نظم اجتماعی و ایجاد آنومی با تغییر شکل روابط و هنجارهای اجتماعی، تمامی رفتارهای اجتماعی ما از یک دست دادن ساده تا برگزاری مراسم را به یک حالت تعلیق اجتماعی درآورده است.

با بیان اینکه تغییر سبک زندگی در این دوران خود را در وجوه مختلف نشان داده است گفت: ماندن در خانه و قرنطینه اجباری یا انتخابی باعث شد شیوه ارتباطات افراد، شیوه ورزش کردن افراد، سبک تغذیه و خوراک، سبک خرید کردن ،شیوه گذراندن اوقات فراغت و... تغییر کند.

 در ادامه درویشی مددکار اجتماعی در گفتگو با کردتودی با بیان اینکه متاسفانه جامعه ما با بسیاری از مهارت‌های زندگی بیگانه است گفت: اپیدمی و بحران کروناویروس پیامدهای پیچیده و چند لایه در زمینه های مختلف اقتصادی، زیست محیطی، اجتماعی و فرهنگی به دنبال خواهد داشت  که ایجاد مشکلات و مسائل روحی و روانی را می توان یکی از مهمترین پیامد و تبعات   آن برشمرد.

وی اظهار کرد: بحران کروناویروس و در خانه ماندن و بیکار شدن بسیاری از مشاغل در جامعه موجب آسیب اقتصادی به اقشار مختلف به ویژه اقشار کم درآمد و ضعیف جامعه بوده و به طور قطع نامناسب بودن شرایط اقتصادی بر مسائل روحی و روانی خانواده ها و جامعه تأثیرگذار خواهد بود.

وی با تأکید بر اینکه باید تبعات و پیامدهای کرونا را به حداقل رساند، افزود: باید جامعه را با خطرات کرونا و پیامدهای آن آشنا کرده و با آگاهی بخشی به جامعه موجب کنترل سریع تر این اپیدمی شد.

تبعات کرونا در درازمدت موجب مشکلات عدیده ای خواهد شد

درویشی اضافه کرد: نخستین تأثیر این بحران که سلامت عمومی را تهدید می کند، هزینه های روانی ناشی از احساس ناامنی و اختلال بوده و شایعات منفی که در جامعه رواج می یابد، از خود ویروس خطرناک تر هستند.

وی با بیان اینکه ناآگاهی مردم و جامعه در  رابطه با تبعات کرونا در درازمدت موجب مشکلات عدیده ای خواهد بود، تصریح کرد: به طور قطع بازگو کردن پیامدها موجب مشارکت هر چه بیشتر مردم در راستای مقابله با بحران کرونا با رعایت اصول و موارد بهداشتی تأکید شده خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه برای آشنایی مردم با بحث کرونا و پیامدهای آن باید از ظرفیت رسانه ها و فضای مجازی به نحو احسن استفاده کرده و اجازه ندهیم کانال های فضای مجازی غیرموثق با اخبار کذب رعب و وحشت و نگرانی و تشویش جامعه را رقم بزنند، خاطرنشان کرد: دعوت از کارشناسان و مشاوران روانشناسی و اجتماعی در رسانه های ملی و آگاهی بخشی جامعه ضمن ارتقاء و افزایش آگاهی مانع آن خواهد بود که جامعه و مردم برای ارتقاء اطلاعات خود در رابطه با کرونا به بحث کانال های فضای مجازی غیررسمی پناه ببرند.

کروناویروس و تغییری که در  سبک زندگی مردم ایجاد شد

وی در ادامه به تاثیر کروناویروس بر تغییر سبک زندگی مردم اشاره کرد و افزود: شیوع بیماری کرونا باعث تغییرات زیادی در حوزه¬‌های مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، بهداشتی و .... در سطح جهانی شده، اما شاید بیشترین تأثیر آن، تغییر سبک زندگی مردم سراسر دنیا باشد.

درویشی ادامه داد: بسیاری از مردم به اجبار خانه‌نشین شده‌اند، مدارس و دانشگاه‌ ها تعطیل شده است، وضعیت اقتصادی مردم افت و عادات غذایی، بهداشتی و خواب تغییر کرده است، ارتباطات اجتماعی از بین رفته، سفرها، تفریحات و حتی ساده ‌ترین سرگرمی‌ها لغو شده، و موارد دیگر به طور ناگهانی دستخوش تغییرات شده‌اند که همه این‌ها ما را به تبعیت از سبک زندگی جدید وادار کرده است تا جای که برخی محققان پیش‌بینی کرده‌اند که احتمالاً با طولانی شدن این دوران، این نوع سبک زندگی در بسیاری از مردم دنیا به یک عادت تبدیل خواهد شد و برخی دیگر این فرضیه را رد کرده اند.

آیا بازگشت به سبک زندگی قبل از کرونا امکان‌ پذیر است؟

درویشی در پایان گفت: مسلماً مبارزه با چنین ویروسی که سلامت جسمی و روحی هر انسانی را به خطر انداخته، نوعی اعتماد به نفسی جمعی در همه ما ایجاد کرده است و مطمئناً از ما انسان ‌هایی قوی ‌تر از قبل خواهد ساخت پس بهتر است، نه سبک زندگی قبل از کرونا را داشته باشیم و نه سبک زندگی دوران کرونا را ادامه دهیم، بلکه با استفاده از تجربیات مثبت و منفی ارزشمندی که در این دوران کسب کرده ‌ایم، بهترین سبک زندگی را در دوران پساکرونا برای خود بسازیم.

این مددکار اجتماعی معتقد است که شاید مهمترین سوالی که اکنون ذهن همه مردم جهان را مشغول کرده این باشد که بعد از شکست این ویروس آیا بازگشت به سبک زندگی قبل از این بیماری، امکان‌پذیر است؟ مسلماً با بر طرف شدن این بیماری در دوران پساکرونا تمامی این محدودیت‌ها از بین خواهد رفت، اما اینکه ما چه رویه‌هایی در پیش بگیریم باید با در نظر گرفتن تأثیرات مثبت و منفی سبک زندگی این دوران باشد. بسیاری از عاداتی که در این دوران توصیه شده و درس‌هایی که این دوران به ما داده را می‌ توان حفظ کرد؛ از جمله  استفاده پیشرفته‌ تر و انعطاف ‌پذیر از فناوری تا قدردانی دوباره از فضای بیرون و سایر لذت‌های ساده زندگی هستند.

وی افزود: چه خوب است که رعایت فاصله فیزیکی که در این دوران توصیه شده به فرهنگ تبدیل شود، همه ما در بانک ‌ها، فروشگاه ‌ها، بیمارستان‌ ها و مکان ‌های عمومی همچنان این فاصله فیزیکی را رعایت کنیم و به حریم خصوصی یکدیگر احترام بگذاریم. و نقطه عطفی را که فن‌آوری در روش کار کردن، آموختن و ارتباطات‌مان ایجاد کرده است، به شکل بهینه حفظ کنیم و در حد اعتدال و به صورت هدفمند ادامه دهیم. چه خوب است همچنان در هنگام سرفه و عطسه و... نظارت و کنترل لازم را داشته باشیم و بدانیم که ویروس کرونا، تنها ویروس و آخرین ویروسی نیست که جهان را درگیر خواهد کرد.

انتهای پیام/

 

 

https://www.dana.ir/1618543
ارسال نظر
نظرات