شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمانشاه
ساعت: 14:36 منتشر شده در مورخ: 1399/03/27 شناسه خبر: 1618573
در نامه مجمع منادیان عدالت و اصلاح کرمانشاه به دستگاه قضا مطرح شذ؛

از درخواست برخورد با عوامل مرگ پیرزن کپرنشین تا مطالبه از دولت

از درخواست برخورد با عوامل مرگ پیرزن کپرنشین تا مطالبه از دولت
مجمع منادیان عدالت و اصلاح کرمانشاه در نامه ای به رییس قوه قضاییه مواردی از جمله برخورد با عوامل مرگ پیرزن کپرنشین تا مطالبه دلایل عدم اجرای قانون ساماندهی مسکن را خواستار شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، مجمع منادیان عدالت و اصلاح کرمانشاه در نامه ای به رییس قوه قضاییه به مطالبه گری در مورد برخورد با عوامل حادثه فدک که منجر به مرگ پیرزن کپرنشین شد و همچنین خواستار مطالبه دستگاه قضا از دولت در مورد دلیل عدم اجرای قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن مصوب 25 اردیبهشت ماه 1387  و دیگر قوانین مربوطه شد.

جناب آقای حجت الاسلام والمسلمین رئیسی

ریاست محترم قوه قضائیه

       سلام علیکم

مسکن در کشور و جامعه اسلامی ما با کشورهای غربی متفاوت است، در فرهنگ ما مسکن تنها سرپناه نیست بلکه محل آرامش، پرورش و محلی برای برپایی نهاد مهمی به نام خانواده است. این است که از دیرباز مطابق اصل ۳۱ قانون اساسی دولت‌ها خود را موظف می دانسته اند که در تامین این نیاز اساسی برنامه هایی داشته باشند ولیکن قانون شفاف و متقنی که کلیه ابعاد را بررسی و برنامه ریزی نماید وجود نداشت تا اینکه در سال ۱۳۸۷ مجلس شورای اسلامی قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن، که به طور کامل کلیه دهک‌های درآمدی جامعه را در بر می گیرد را به دولت ابلاغ نمود و در اجرای این قانون اقدامات اساسی و مهمی صورت گرفت که در زمان خود مشکلات بسیاری را درسطح جامعه حل و فصل نمود. ولیکن متاسفانه شاهد آن بودیم که در چند سال اخیر توسط دولت مستقر بی توجهی کلانی به اجرای این قانون صورت گرفت و به نوعی کلیه ابعاد اجرایی این قانون متوقف گردید و متاسفانه مجلس شورای اسلامی نیز در این سنوات به وظیفه ذاتی خود مبنی بر نظارت بر اجرای این قانون عمل ننمود که نتیجه آن کاهش چشمگیر صدور پروانه های ساختمانی و تقریبا توقف تولید مسکن در سطح کشور بود. به همین دلیل با ایجاد فاصله زیاد بین عرضه و تقاضای مسکن، بستر اصلی اقدام طبقات ضعیف به آلونک سازی غیر مجاز در پیرامون شهرها به شدت گسترش بیافت و در صورتی که چاره اساسی توسط متولیان از جمله مجلس یازدهم و تغییر اساسی در سطح وزارت راه و شهرسازی صورت نگیرد در آینده نزدیک شاهد خسارت شدیدی‌تری خواهیم بود.

مستحضرید که چندی پیش در همین راستا شهرداری کرمانشاه جهت تخریب تعدادی از ساختمانهای غیر مجاز شهرک فدک کرمانشاه اقدام نموده است که به دنبال آن یکی از شهروندان کرمانشاهی فوت نمود و موجبات تاسف و تاثر ملی را فراهم آورد که باعث سوء استفاده و فرصت طلبی معاندین و ضد انقلاب و بهره برداری سیاسی از احساسات برانگیخته شده گردید.

به همین منظور مجمع منادیان عدالت و اصلاح کرمانشاه به عنوان مجموعه ای متشکل از نهاد ها و تشکل های فرهنگی، اجتماعی و مردم نهاد و همچنین جمعی از شخصیت های حقیقی دغدغه مند ، در راستای وظیفه ذاتی خود در مطالبه‌گری برای تحقق عدالت و احقاق حقوق عامه نکاتی را که طی بررسی های مستمر بدان دست یافته را در خصوص این حادثه به محضر جنابعالی میرساند که امیداست مورد عنایت قرار گیرد‌.

۱. بررسی عملکرد نیروهای شهرداری کرمانشاه از منظر استفاده از روش های نامتعارف در تخریب و همچنین بهره گیری از ادوات غیرمجاز قطعا نیاز به رسیدگی دارد که بحمدالله با ورود به موقع دادستانی کرمانشاه تا حدودی محقق گردیده است که ما نیز عمل به مر قانون در بررسی این پرونده را از حضرتعالی خواستاریم.

2. اما مهمتر از مصداق مورد اشاره، بررسی ریشه های این حادثه و لزوم ورود جدی دستگاه قضا برای حل مشکلات از دیدگاه بنیادین است چرا که تکرار حوادث مشابه با توجه به مشکلات ریشه ای موجود دور از انتظار نیست. پیش آمد مذکور در بستری از ناهماهنگی ها و بعضا تخلفات دستگاه های ذی ربط اتفاق افتاده که میتوان به #ابهام_های_قانونی در برخی واگذاری های زمین های مورد مناقشه توسط اداره اوقاف و امور خیریه کرمانشاه در عین بی توجهی به عواقب قابل پیش بینی در آینده ، #نبود_نظارت_قبلی برای جلوگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز و تعلل و  #وقت_کشی درحل و فصل مناقشه موجود اشاره کرد.

بر همین اساس با توجه به اشتراک مسئولیت دستگاه های مختلف در واقعه مذکور انتظار می‌رود که در وهله‌ اول قصور و کم‌کاری احتمالی هریک از دستگاه‌ها بررسی و برخورد قاطعانه با متخلفین صورت گیرد و در وهله دوم با تشکیل کمیته ای مشترک بین این دستگاه ها مشکلات موجود در این منطقه و سایر مناطق حاشیه شهر  به طور فوق العاده و با رعایت مر قانون بررسی شود. آنچه که مشخص است شهروندانی که زمین با عنوان مسکونی خریداری نموده‌اند یا باید بتوانند در زمین خریداری شده با رعایت قوانین، ساخت و ساز انجام دهند یا باید مابعوض زمین خود را از سوی نهاد مسئول –اوقاف یا شهرداری با توجه به طرح تفصیلی شهری- دریافت نمایند.

3. حساب مردم مستضعف که به امید خانه دار شدن راهی مناطق حاشیه شهر شده اند از معدود سوءاستفاده کنندگان زمین خوار جداست. اتفاقات پیش آمده نباید مانع انجام وظایف قانونی شهرداری شود چرا که تضعیف شهرداری در برخورد با تخلفات مجالی ایجاد می کند برای سوءاستفاده ی زمین خواران و متخلفان تا با استفاده از فضای هیجانی موجود اعمال غیر قانونی خود را گسترش دهند. بر همین اساس انتظار می رود برخورد با تخلفات محرز شده از این دست قوی تر از پیش ادامه یابد.

4. اتفاق به وجود آمده و مرگ یکی از شهروندان اگرچه تاسف بار بوده و هست ولی زنگ خطر گسترش حاشیه نشینی در شهر کرمانشاه و دیگر شهرهای بزرگ را برای مسئولین به صدا درآورد. آیا وقت آن نرسیده که قوه قضائیه بر اساس اصل 156 قانون اساسی  و نمایندگان محترم مجلس بر اساس وظیفه ذاتی خود، دلیل عدم اجرای قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن مصوب 25 اردیبهشت ماه 1387  و دیگر قوانین مربوطه را از دولت محترم مطالبه نمایند.

خواهشمند است  نقش دولت محترم علی الخصوص وزارت مسکن و شهر سازی را در نابسامانی عرضه و تقاضای مسکن مشخص فرموده و از طرق قانونی رفع مشکلات بوجود آمده را پیگیری نمایید.

در پایان ضمن تقدیر و تشکر از جدیت دستگاه قضا در این موضوع یادآور می شود که مجمع منادیان عدالت و اصلاح کرمانشاه فرمایشات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) مبنی بر #مطالبه_گری_قانون_مدارانه را نصب العین قرار داده و در آینده نیز در خصوص پیش آمد های احتمالی نقش خود را در این زمینه ایفا خواهد نمود.

ضمنا مرقومه موجود به امضای تعدادی از تشکل های مردمی استان نیز رسیده است که فهرست آنها به پیوست تقدیم می‌گردد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1618573
ارسال نظر
نظرات