شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 12:06 منتشر شده در مورخ: 1399/03/28 شناسه خبر: 1618801
مدیر حوزه علمیه امام خمینی(ره) اراک:

امام جعفر صادق(ع) احیاءگر اسلام ناب محمدی است

امام جعفر صادق(ع) احیاءگر اسلام ناب محمدی است
میر مهدی مدیر حوزه علمیه امام خمینی(ره) اراک با اشاره به شهادت امام جعفر صادق(ع) گفت: مکتب فقهی که امام جعفر صادق(ع) برپا کرد مکتب زنده و پویا است که همیشه این مکتب قابل بررسی و پیاده کردن می باشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حجت‌الاسلام میر مهدی، مدیر حوزه علمیه امام خمینی(ره) اراک در گفتگو با دیارآفتاب؛ با اشاره به ۲۵ شوال سالروز شهادت ششمین ستاره درخشان آسمان ولایت و امامت، گفت: امام جعفر صادق(ع) را رئیس مذهب نامیدند و مذهب شیعه را مذهب جعفری می نامند.

وی افزود: جعفری بودن مذهب به معنای این است که امام جعفر صادق(ع) در فرصتی که داشتند توانستند شاگردان زیادی تربیت کنند. اسلام و اهل بیت پیامبر(ص) را به خوبی تبیین کنند.

مدیر حوزه علمیه امام خمینی(ره) اراک با بیان اینکه امام جعفر صادق(ع) در مقطعی از زمان واقع شدند که مسائل سیاسی در جامعه اسلامی به شدت با درگیری هایی مواجه بود، گفت: کسانی که طالب حکومت بودند قصد داشتند به هر شکلی حکومت را به دست بگیرند.

وی ادامه  داد: امام جعفر صادق(ع) در این شرایط از آن فرصت به خوبی استفاده کردند و به دلیل اینکه حکومت کاری به حضرت نداشتند و این بدین خاطر بود که هم حکومت بنی امیه و هم حکومت بنی عباس استقرار آنها محدودیت های زیادی برای ائمه معصومین(ع) اعمال می کردند و اجازه فعالیت به آنها نمی دادند که از زمان معاویه پیروان امیرالمومنین(ع) با محدودیت مواجه بودند.

میرمهدی با اشاره به اینکه اواخر خلافت بنی امیه با توجه به درگیری هایی که ایجاد شد و قیام هایی که علیه بنی امیه صورت پذیرفته بود محدودیت برای امام جعفرصادق(ع) کمتر بود، افزود: حضرت توانستند از این فرصت به وجود آمده استفاده خوبی کنند و با تربیت شاگردان زیادی در این خصوص مذهب را عرضه کنند.

وی با بیان اینکه در زمان امام صادق(ع) البته مدعیان مذهب هم زیاد بودند و مدعیان به حق هم اقداماتی انجام می دادند، گفت: حتی عده ای بودند که به تعبیری مادی گرا بودند و مدعی بودند که روزگار ما را به اینجا رسانده و اعتقاد به وجود خداوند متعال نداشتند.

مدیر حوزه علمیه امام خمینی(ره) اراک ادامه داد: در این شرایط استدلال های عقلی و کاملا جامع شاگردان حضرت ادعاهای باطل همه مدعیان را آرام آرام خنثی می کرد و شیعه را در معرض عموم قرار داد و باعث شد شخصیت امام جعفر صادق(ع) برای همه مسلمانان جهان عرضه شود

وی با تأکید بر اینکه حتی بزرگان اهل سنت هم که اعتقاد به امام جعفر صادق(ع) نداشتند اعتراف به مقام علمی حضرت می کنند،گفت: آنها به وضوح اذعان می کنند که هیچ کس را از امام جعفر صادق(ع) در زمان خودش اعظم نمی دانستند چراکه ایشان هم از همه آگاه تر و هم بصیرتر بود.

میرمهدی افزود: ابوحنیفه که از بزگان اهل سنت بودند توانسته بود دو سال در محضر امام(ع) درس بخواند و او این دو سال را یک فرصت طلایی می داند.

وی با اشاره به اینکه زمان امام جعفرصادق(ع) وضعیت بدین شکل بود و حضرت توانستند معارف دین را به خوبی تبیین کنند،گفت: امام به طور اساسی در مسائل دین وارد شدند به گونه ای که در این مقطع عده ای از افراد به عنوان مرزبانان اعتقادات تربیت شدند و عده ای هم به عنوان مرزبانان فقاهت تربیت کردند و عده ای هم در مسائل مختلف تربیت شدند.

مدیر حوزه علمیه امام خمینی(ره) اراک با بیان اینکه افراد تربیت شده توسط امام جعفر صادق(ع) توانستند بسیاری از مشکلات جامعه را حل کنند،افزود: امروز ما باید به این نکته توجه کنیم که اگر چیزی از اسلام باقی مانده و به خوبی عرضه شد به برکت زحمات و اقدامات امام جعفر صادق(ع) بود وگرنه اسلامی که بعد از پیامبر (ص)  در جامعه بود چیزی جز همان اسلام داعشی نبود.

وی با تأکید بر اینکه اسلام ناب محمدی توسط امام جعفر صادق(ع) عرضه شد،گفت: ایشان با شاگردانی که تربیت کردند توانستند پرچم اسلام ناب محمدی را حفظ کنند و بدین جهت هم مذهب را مذهب امام جعفر صادق(ع) می نامند و مکتب فقهی که ایشان برپا کرد مکتب زنده و پویا است که همیشه این مکتب قابل بررسی و پیاده کردن می باشد.

میرمهدی با بیان اینکه امروز ما و جوامع اسلامی مدیون امام جعفر صادق(ع) هستیم،گفت: اگر علما و بزرگان ما توانسته اند بخشی از فعالیت های فرهنگی و اجتماعی در جامعه داشته باشند در سایه تعلیم ها و تربیت های آن حضرت است.

وی در پایان خاطر نشان کرد: اگر امام خمینی(ره) توانست با انقلاب اسلامی اسلام ناب محمدی را به دنیا عرضه کند و انقلاب اسلامی که همان مکتب اهل بیت(ع) است راتشکیل دهد به برکت مکتب امام جعفر صادق(ع) است که پرچم دار آن در زمان ما امام(ره) و مقام معظم رهبری هستند.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1618801
ارسال نظر
نظرات