شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 12:02 منتشر شده در مورخ: 1399/03/29 شناسه خبر: 1618922
هر دم از این باغ بری می‌رسد!

تورهای گردشگری در فکر درآمدزایی از رنج و محنت کولبران/ از وعده‌‌های دولت آبی برای کولبران گرم نشد

تورهای گردشگری در فکر درآمدزایی از رنج و محنت کولبران/ از وعده‌‌های دولت آبی برای کولبران گرم نشد
سوال اینجاست که رییس جمهور در پاسخ به اعتماد مردمی که بیشترین رأی را به سبد او ریختند چه اقداماتی انجام داده است؟ آیا راه‌اندازی تور گردشگری برای دیدن رنج و محنت کولبران وعده تحقق یافته روحانی برای کولبران بود؟!

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کُردتودی، با وجود گذشت بیش از پنج ماه از مرگ "فرهاد‌"، نوجوان ۱۴ ساله‌ کولبری که پس از انتشار تصویر جسد یخ زده اش موجی از اعتراض درباره وضعیت این افراد در شبکه های مجازی به راه افتاد، نه تنها دولت در عمل به وعده های خود تغییری در وضعیت این افراد بوجود نیاورد بلکه زنگ خطر پدیدار شدن فرهنگی نادرست به دست تورهای گردشگری و در سایه غفلت مسئولان در حال به صدا درآمدن است.

این روزها شاهد آگهی یکی از تورهای گردشگری و طبیعت‌گردی استان بودیم که وعده مشاهده راه عبور کولبران را به مخاطبان خود داده است!

این در حالی است که در تمام دنیا گردشگران و توریست ها برای دیدن زیبایی ها و مکان های تاریخی به جایی سفر می کنند و تماشاگر جاذبه های دیدنی آن می شوند اما در استان کردستان گویا تماشای مشقت‌ها و رنج و بدبختی‌های کولبران استان کردستان به فهرست جاذبه های دیدنی استان تبدیل شده و این نشان می دهد که مسئولان میراث فرهنگی و گردشگری استان کردستان بر این تورها نظارتی ندارند.

هدف ما از مشاهده راه عبور کولبران، نشان دادن وضعیت مشقت بار بود نه چیز دیگر!

مدیر این مجموعه گردشگری، درباره جزییات برگزاری این تور در خردادماه گفته است: این آگهی مربوط به تور VIP ماست که به قیمت ششصد هزارتومان برگزار خواهد شد.

وی در خصوص بند جنجالی این آگهی هم افزود: به دلیل اعتراض مردم ما این بند را حذف کردیم اما هدف ما از مشاهده راه عبور کولبران، نشان دادن وضعیت مشقت بار این عزیزان بود نه چیز دیگر!

با مرگ دو برادر در مرزهای استان کردستان در حین کولبری بار دیگر معضل و مشکل اساسی سالهای اخیر در کردستان در رأس اخبار ملی و حتی بین المللی قرار گرفت و البته کسانی که خود باید پاسخگویی این وضعیت باشند، امروز در لباس مدعی دیگران را مواخذه می‌کنند.

کولبری در کردستان داستانی تازه و نو نیست؛ بلکه از سالهای بسیار دور و با عنوان‌های مختلف این معضل در مرزهای کردستان و البته شماری دیگر از استان‌های مرزی کشور وجود داشته و متأسفانه علیرغم اینکه وعده‌های مختلفی برای ساماندهی وضعیت آنها داده شده است، همچنان کولبران قربانی اصلی این تصمیمات غیرقابل اجرا و وعده‌های بی سرانجام می‌شوند.

 

دیدن تصاویرمردم منطقه که از طریق کولبری بارهای سنگین را بردوش حمل می‌کنند دردآور است

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور تیرماه 96، در دیدار با مجمع نمایندگان استان کردستان به موضوع کولبری اشاره کرده و با ابراز تاسف از رواج این شغل طاقت‌فرسا به دلیل مشکلات معیشتی، گفته بود "دیدن تصاویر مردم منطقه که برای امرار معاش از طریق کولبری بارهای سنگین و حجیمی را بردوش حمل می‌کنند دردآور است و باید برای کمک به آنها چاره‌ای اندیشیده شود. دولت برای حل این مساله از ایده‌ها و طرح‌های جایگزین و حتی کمک مادی به منظور برطرف کردن نیازهای این قشر از جامعه حمایت می‌کند تا کولبری به‌عنوان یک شغل از حیات اجتماعی کردستان رخت بربندد".

حال این سوال مطرح است که جناب معاون اول!  آیا به راستی دیدن تصاویر مردم رنج کشیده کردستان که از طریق کولبری بارهای حجیم را بر دوش حمل می کنند برای گردشگران جذاب است؟ که هیچ نوع نظارتی در این خصوص انجام نشده و برخی آژانس های مسافرتی برای به دست آوردن منفعت خود، دیگران را به تماشای این مردم دعوت می‌کنند؟!

جهانگیری در حالی این اظهارات را بر زبان می آورد که اگر قرار بود دولت کاری برای کولبران انجام دهد و تدبیری برای اشتغال آنان بیندیشید، از تیرماه 96 تا الان باید این کار را می‌کرد! در واقع اظهارات معاون اول رئیس جمهور به مثابه ضرب المثل معروف «نوش دارو بعد از مرگ سهراب» است. نوش دارویی که با این شرایط دولت درمانگر نخواهد بود.

حقیقت تلخ آن است که از وعده‌های دولت، آبی برای کولبران گرم نشد.

نکته قابل توجه اینجاست که در انتخابات ریاست جمهوری سال 96 از مجموع 82 هزار رای مردم مریوان، بیش از 54 هزار نفر یعنی حدود 66 درصد شرکت‌کنندگان به حسن روحانی رای داده‌اند، حالا سوال اینجاست که رییس جمهور در پاسخ به اعتماد مردم این شهر چه اقداماتی انجام داده است؟ آیا راه‌اندازی تور گردشگری برای دیدن رنج و محنت کولبران وعده تحقق یافته رئیس جمهور برای کولبران بود؟!

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1618922
ارسال نظر
نظرات