شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمانشاه
ساعت: 13:06 منتشر شده در مورخ: 1399/03/31 شناسه خبر: 1619431
رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر کرمانشاه خبر داد؛

کشف ۸۰۰ کیلو انواع مواد مخدر/ ضرورت تدوین قانون متناسب در زمینه مبارزه با مواد مخدر

کشف ۸۰۰ کیلو انواع مواد مخدر/ ضرورت تدوین قانون متناسب در زمینه مبارزه با مواد مخدر
سرهنگ علیرضا دلیری از کشف ۸۰۰ کیلوگرم انواع مواد مخدر طی دو ماهه اول امسال خبر داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از شبکه اطلاع رسانی مرصاد، نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت روز جهانی مبارزه با مواد مخدر در کرمانشاه برگزار شد. مشروح خبرها به شرح ذیل است:

ضرورت طراحی و تدوین قانون متناسب در زمینه مبارزه با مواد مخدر

علی شمشیری امروز شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت روز جهانی مبارزه با مواد مخدر برگزار شد، اظهار داشت: در کشور جمهوری اسلامی هر روز، روز مبارزه با مواد مخدر است بر همین اساس به اعتراف کشورهای غربی، ایران یگانه پرچم دار مقابله با مواد مخدر است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کرمانشاه افزود: در راه مبارزه با مواد مخدر در کشور تا کنون بیش از ۴ هزار شهید و ۱۲ هزار جانباز تقدیم کردیم اما هنوز از وضعیت موجود راضی نیستیم.

وی خاطر نشان کرد: بخشی از ناکامی‌ها در مسیر مبارزه با مواد مخدر به خاطر عدم هماهنگی دستگاه‌های عضو است، در این راستا داشتن یک سازمان هدفمند و یکدست که تحت مدیریت واحد باشد می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

شمشیری با بیان اینکه در جامعه وضعیت تقاضای مواد مخدر رو به افزایش است، گفت: از جمعیت کل جهان بالغ بر ۵.۵ درصد از مردم بین ۱۵ تا ۶۴ سال در بیش از ۱۷۰ کشور جهان حداقل یک بار مصرف مواد مخدر سنتی یا صنعتی را تجربه کرده‌اند و روزبه روز بر مافیای مواد مخدر افزوده شود.

وی افزود: نرخ شیوع در کشور ما در جمعیت ۱۵ تا ۶۴ سال ۵.۴ درصد جمعیت است که آمار مصرف‌کنندگان دائمی مواد مخدر در کشور حدود ۲ میلیون و ۸۰۲ هزار و ۸۰۰ نفر هستند و یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر نیز مصرف کننده تفننی داریم.

این مسئول گفت: انواع مختلف مواد مخدر در سال ۲۰۰۹ با رشد ۳۶۴ درصدی به ۸۰۳ نوع در سال ۲۰۱۷ رسیده است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کرمانشاه بیان داشت: کشور ما با داشتن مرز مشترک با افغانستان که تولید کننده ۸۴ درصد تریاک جهان است در سال ۲۰۰۱ حدود ۱۸۵ تن وارد کشور می‌کرد که متأسفانه در سال ۲۰۱۸ با رشد ۳۳۹۵ درصدی به حدود بیش از ۸ هزار تن رسیده است.

وی با ابراز نگرانی از کاهش سن مصرف کنندگان، گفت: قبل از هر چیز باید به فکر پیشگیری باشیم چرا که در حوزه درمان حداقل ۱۰ برابر باید هزینه کنیم تا یک فرد گرفتار رهایی یابد که این بسی هزینه بردار تر است.

شمشیری اشاره‌ای به خسارت‌های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و جسمانی و روانی مصرف مواد مخدر کرد و افزود: استفاده از شبکه‌های سایبری و ماهواره‌ای جهت تبلیغ خطرات ناشی از مصرف مواد، می‌تواند بسیار تأثیر گذار باشد به همین منظور رسانه‌ها می‌توانند در این راستا مؤثر باشند.

این مسئول همچنین با بیان اینکه ۶۵ درصد افرادی که برای ترک مواد آنها اقدام می‌شود از افراد تکراری هستند، اظهار داشت: اگر در بحث خروجی و ساماندهی وصیانت پس از درمان نتوانیم مدیریت کنیم افراد معتاد دوباره به چرخه اعتیاد برمی گردند و هزینه‌هایی که برای درمان شده است، به هدر می‌رود.

وی خاطر نشان کرد: متأسفانه قوانین مبارزه با مواد مخدر هر روز دستخوش تغییرات منفی است که می‌توان گفت جامعه با این قانون‌های جدید گرفتارتر خواهند شد مگر قانونی متناسب با این جریان طراحی و تدوین شود.

کشف  ۸۰۰ کیلوگرم انواع مواد مخدر در کرمانشاه/افزایش ۲۳ درصدی کشفیات

سرهنگ علیرضا دلیری امروز شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت روز جهانی مبارزه با مواد مخدر برگزار شد، اظهار داشت: با توجه به اینکه کشور ما در مسیر ترانزیت مواد مخدر افغانستان به سمت اروپا قرار دارد، حجم زیادی از مواد صنعتی با قیمت کمتر در داخل کشور رسوب می‌کند و نتیجه آن درگیری جوانان به اعتیاد است.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر استان کرمانشاه از کشف حدود ۸۰۰ کیلوگرم انواع مواد مخدر در استان کرمانشاه طی دو ماهه اول امسال خبر داد و گفت: ۴۵۰ نفر نیز در این خصوص دستگیر شدند.

سرهنگ دلیری خاطر نشان کرد: در بحث کشفیات و انهدام باندهای مواد مخدر از ابتدای سال تا کنون افزایش قابل قبولی داشتیم و درمجموع ۲۳ درصد افزایش کشفیات نسبت به مشابه سال قبل شاهد هستیم.

وی اعتیاد به مواد مخدر را عامل بسیاری از جرایم دانست و بیان داشت: امروز علت افزایش سرقت‌های خرد در استان به دلیل روند افزایشی اعتیاد است.

سرهنگ دلیری آموزش همگانی در امر پیشگیری و مبارزه با مواد مخدر را از اهمیت بالایی برخوردار دانست و گفت: فرهنگسازی و پیشگیری در بین جوانان و نوجوانان و سایر اقشار جامعه مهمترین راه مبارزه با سو مصرف مواد مخدر است.

این مقام انتظامی همچنین گفت: در این راستا انقلابی عمل نکردن، سبب شده گسستگی فرهنگی بین جوانان امروز و نسل دیروز به وجود بیاید و همین امر باعث شده جوانان بیشتر آلوده شوند.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر استان کرمانشاه، فروشندگان مواد مخدر را اصلی ترین قاتلین اجتماعی معرفی کرد و اظهار داشت: بر این اساس ضروری است رسانه‌ها در حوزه مبارزه با مواد مخدر به عرصه بیایند و در این مسیر فرهنگسازی کنند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1619431
ارسال نظر
نظرات