شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 12:48 منتشر شده در مورخ: 1399/04/01 شناسه خبر: 1619738

از توسعه تا ورشکستگی بزرگترین مجموعه تولید بستنی کردستان

از توسعه تا ورشکستگی بزرگترین مجموعه تولید بستنی کردستان
کارخانه بستنی عسل و مجوعه‌های پیوستش با سرمایه گذاری ۲ هزار میلیارد ریالی ظرفیت قابل توجهی هستند که متاسفانه درآستانه سقوط قرار گرفته اند و با اقداماتی سنجیده و کارشناسی می توان این شرایط را به پلی برای توسعه استان تبدیل کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به  نقل از کُردتودی، بدون شک تولید از اولین چشم اندازهای توسعه است و در مسیر تحولات اقتصادی فراز و نشیب‌های خاصی صورت خواهد گرفت و این تحولات است که برنامه‌ریزی و آینده‌نگری‌ها را تغییر می‌دهد.

تولید در استان کردستان بستر متفاوت‌تری از کشور دارد چرا که کردستان هنوز هم در حال توسعه می باشد و استعدادهایش نهفته مانده و هر روز قابل کشف است.

کارخانه تولید بستنی عسل با چشم‌انداز فراهم نمودن بستر شغلی برای بیش از 500 نفر استارت کارش را زد و در این مسیر بیش از 10ساله در تولید با ناملایمات خاص بازار و... روبرو شد به نحوی که کرونا رسما کارخانه را در مسیر تعطیلی قرار داد. 

در همین راستا جمال ساعدی مدیرعامل این واحد تولیدی در گفت و گو با خبرنگار کوردتودی اظهار کرد: کارخانه‌ای که تولیداتش پیش فروش می‌گردید و در بازارهای کشورهای همسایه و یا استان‌های هم‌جوار برای خرید محصولاتش در نوبت بودند اکنون در سکوت به سر می‌برد.

وی افزود: بستنی عسل که می‌توانست برندی باشد برای استان کردستان، اکنون در شرایط سخت اقتصادی قرار گرفته است و بانک‌های استان علی الرغم تمام لطف‌هائی که داشته‌اند در صدد مصادره کارخانه هستند این درحالی است که کارخانه مطالبات برون کشوری و درون کشوری چشم‌گیری دارد.

ساعدی خاطرنشان کرد: شرایط کرونا و تعطیلی مرزهای رسمی موجب گردیده است که کارخانه بستنی عسل در انجام تعهداتش با مشکل روبرو گردد.

وی افزود: البته بانک‌های عامل هم در زمینه انجام تعهدات خود کم کاری‌های قابل تاملی داشته‌اند مثلا از پرداخت 30 میلیارد تومان تعهدات یکی از بانک های عامل فقط 8 میلیاردش دریافت گردیده است و با گذشت چندین سال و کاهش ارزش پول مذکور هنوز هم از پرداختش خبری نیست و کارخانه بستنی عسل در ساختار پرداخت وام دریافت نشده قرار گرفته است.

این فعال بخش تولید کردستان اظهار کرد: در سالی که از سوی رهبر معظم انقلاب به نام جهش تولید نامگذاری شده است شایسته است که در این بستر زمانی و در شرایط سخت اقتصادی مسئولان امر با نگاهی ویژه به کارخانه بستنی عسل و مجموعه‌های پیوست این کارخانه که بخشی از آن گاوداری ۲هزار رأسی با سرمایه گذاری بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان است- که تاکنون فقط 5 درصد ظرفیت این مجموعه مورد بهره‌برداری قرار گرفته است- بنگرند.

ساعدی افزود: امیدواریم برای پرداخت معوقات به مسئولان کارخانه زمان بیشتری داده شود و صد البته در زمینه پرداخت تعهدات بانکی خود با کارخانه عسل به صورت ویژه برخورد کنند و این‌گونه نفس تازه‌ای در کالبد بی‌جان این کارخانه دمیده خواهد شد و تولیدات دوباره بستنی عسل مهمان خانه‌ها خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: این مهم علاوه بر حفظ اشتغال موجود، زمینه بکارگیری نیروهای جوان وجویای کار بیشتری را نیز فراهم خواهد کرد.

ساعدی در ادامه سخنان خود اظهار کرد: انتظار داریم مسئولان استانی به صورت خاص در زمینه رفع مشکلات کارخانه بستنی عسل اقدامات چشم‌گیری انجام دهند و مسیر توسعه تا ورشکستگی این مجموعه را به مسیر توسعه با تداوم تغییر دهند.

وی افزود: بدون شک توسعه مسیر سختی است و به سادگی امکان پذیر نیست و در استان کردستان که در زمینه توسعه همچون کودکی نوپاست باید مسئولان امر در زمینه ماندگاری تعداد محدود تولیدی های استان اقدامات چشم‌گیری انجام دهند.

ساعدی در پایان خاطرنشان کرد: کارخانه بستنی عسل و مجوعه‌های پیوستش با سرمایه گذاری ۲هزار میلیارد ریالی ظرفیت قابل توجهی هستند که متاسفانه درآستانه سقوط قرار گرفته اند و با اقداماتی سنجیده و کارشناسی می توان این شرایط را به پلی برای توسعه استان تبدیل کرد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1619738
ارسال نظر
نظرات