شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان شمالی
ساعت: 16:27 منتشر شده در مورخ: 1399/04/01 شناسه خبر: 1619864
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی اعلام کرد؛

احیای ۱۰ هزار هکتار عرصه بیابانی/ ۱۳۰ فرصت اشتغال با اجرای ترسیب کربن ایجاد می‌شود

احیای ۱۰ هزار هکتار عرصه بیابانی/ ۱۳۰ فرصت اشتغال با اجرای ترسیب کربن ایجاد می‌شود
حسن وحید گفت: از سال 83 تا به کنون 10 هزار هکتار از عرصه بیابانی استان با انجام اقدامات احیایی و اصلاحی دوباره احیا شده اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حسن وحید، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی در گفت و گو با خبرنگار عصر اترک با اشاره به اینکه شعار امسال در زمینه مقابله با بیابان زایی "بیابان زایی، تولید پایدار و مصرف بهینه است"، اظهار کرد: در خراسان شمالی 180 هزار هکتار عرصه بیابانی وجود دارد که پنج هزار هکتار آن به کانون بحران تولید ریزگرد تبدیل شده‌اند.

وحید عوامل طبیعی (شامل اقلیم، سازندهای زمین شناسی و ...) همچنین عوامل انسانی را از علل بوجود آمدن این عرصه بیابانی در استان نام برد و گفت: از سال 83 تا به کنون طرح‌های مقابله با این پدیده، تعریف و اجرای آنها در دستور کار قرار گرفته اند.

وی با یادآوری این مطلب که از سال 83 تا به کنون برای کنترل و مدیریت این عرصه بیابانی در استان، اقدامات احیایی و اصلاحی در تمامی حواشی کانون های بحران تولید ریزگرد در استان در حال انجام بوده است، اعلام کرد: تا به حال حاضر بیش از 10 هزار هکتار از عرصه های بیابانی استان احیا شده‌اند.

وی گفت: این اقدام احیایی در قالب اجرای طرح های نهال کاری، مدیریت روان آب ها، احداث بادشکن و انجام حفاظت و قرق در سطح 10 هزار هکتار از عرصه بیابانی استان با مشارکت جوامع محلی و دستگاه های اجرایی ذی ربط انجام شده اند.

وحید درباره وضعیت اختصاصی اعتبارات ملی و استانی به اجرای اقدامات مقابله با بیابانی زایی و انجام طرح های احیایی و اصلاحی در مناطق بیابانی استان نیز بیان کرد: از سال 83 تا پایان سال مالی 97، اختصاص بیش از 24 میلیارد و 306 میلیون تومان از محل اعتبارات ملی همچنین بیش از هشت میلیارد و 400 میلیون تومان از محل اعتبارات استانی بابت اجرای طرح های مقابله با بیابانی زایی در استان تصویب شد.

وی گفت: با این وجود، طی این 15 ساله حدود 19 میلیارد تومان از این اعتبارات مصوب اشاره شده به اجرای طرح های مقابله با بیابان زایی در استان اختصاص یافته است.

وی همچنین با اشاره به سال مالی 98 اعلام کرد: مصوب شد که از محل صندوق توسعه ملی بیش از 9 میلیارد و 300 میلیون تومان به اجرایی طرح های مقابله با بیابان زایی در استان اختصاص داده شود که تا به کنون هفت میلیارد و 90 میلیون تومان از این مصوبه اختصاص یافته است.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی همچنین افزود: مصوب شده است که در سال مالی 98 از محل اعتبارات استانی نیز حدود یک میلیارد و 270 میلیون تومان به اجرای این طرح اختصاص داده شود که تا به کنون فقط 600 میلیون تومان اختصاص یافته است.

وی در بخش دیگری از سخن خود به اجرای طرح ترسیب کربن در عرصه بیابانی سه شهرستان اسفراین، گرمه و جاجرم اشاره کرد و گفت: این طرح از سال 93 با همکاری سازمان جنگل های کشور و دفتر عمران سازمان ملل در این استان شروع شده است.

وی عنوان کرد: عرصه بیابانی تحت پوشش مدیریت طرح ترسیب کربن در سه شهرستان یاد شده شامل بیش از 236 هزار هکتار است که 46 روستا با جمعیت 17 هزار و 56 نفر را مشمول کرده است.

وحید با بیان اینکه طرح ترسیب کربن طبق مدل پنج سرمایه ( شامل سرمایه مالی، سرمایه اجتماعی، سرمایه زیربنایی، سرمایه زیست محیطی و سرمایه انسانی) در حال انجام است، افزود: در این طرح، علاوه بر ادارات منابع طبیعی سه شهرستان همچنین دهیاران و جوامع محلی 46 روستای اشاره شده نیز در اجرای این طرح مشارکت دارند.

وی در تشریح اقدامات انجام شده در قالب طرح ترسیب کربن در این سه شهرستان نیز اظهار کرد: از سال 93 تا به کنون 80 هزار نفر ساعت دوره های آموزشی – ترویجی ( آموزش های کشاورزی و غیر کشاورزی) در این سه شهرستان برگزار شده اند.

وی خاطر نشان کرد: تا به کنون در شهرستان اسفراین یک شرکت تعاونی با 550 نفر عضو و ارائه دو هزار سهم به اعضای خود و در شهرستان گرمه نیز یک شرکت تعاونی با 206 عضو با ارائه هزار و 433 سهم به اعضای خود تشکیل شده اند و فعالیت دارند.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی همچنین عنوان کرد: در این سه شهرستان 144 گروه توسعه ای با هدف ارزیابی مشکلات جوامع محلی این عرصه و ارائه راهکار برای رفع آنها در قالب اجرای طرح ترسیب کربن تشکیل شده اند.

وی در ادامه درباره تشکیل صندوق های خرد روستایی در سطح عرصه تحت پوشش طرح ترسیب کربن در این سه شهرستان نیز بیان کرد: تا به کنون 21 صندوق روستایی با دو هزار و 77 عضو با سرمایه 900 میلیون تومان پس انداز تشکیل شده اند که این صندوق ها بیش از 831 فقره وام کمک اشتغال به ارزش یک میلیارد و 500 میلیون تومان به اعضای خود اعطا کرده اند.

وی یادآور شد: نهادهای اجرایی استان نیز 346 فقره تسهیلات کمک اشتغال به ارزش دو میلییارد و 200 میلیون تومان به اعضای یاد شده، اعطا کرده اند.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی اعلام کرد: از محل اعطای این تسهیلات کمک اشتغال 130 فرصت اشتغال در این مناطق ایجاد شده اند.

وحید در خاتمه اعلام کرد: درمناطق تحت پوشش اجرای طرح ترسیب کربن در این سه شهرستان همچنین اقداماتی دیگر از جمله ایجاد کانال گذاری های آبی، نهال کاری، پسته کاری، لایروبی قنات ها، ایجاد دیوار ساحلی و اجرای عملیات آبخیزداری انجام شده‌اند.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1619864
ارسال نظر
نظرات