شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان جنوبی
ساعت: 15:07 منتشر شده در مورخ: 1399/04/02 شناسه خبر: 1620174
معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی:

50 چاه غیر مجاز در خراسان جنوبی پلمپ می‌شود/ مجهز شدن 85 درصد چاه‌های کشاورزی استان به کنتور هوشمند

50 چاه غیر مجاز در خراسان جنوبی پلمپ می‌شود/ مجهز شدن 85 درصد چاه‌های کشاورزی استان به کنتور هوشمند
احسانی گفت: امسال در برنامه عملیاتی شرکت آب منطقه‌ای خراسان‌جنوبی انسداد 50 چاه غیر مجاز است که تاکنون 13 حلقه چاه پر شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از خاورستان، علی احسانی معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی امروز در نشست خبری اظهار کرد: خوشبختانه امسال اعتبارات بخش رودخانه‌ها افزایش خوبی داشته و تاکنون حدود سه برابر اعتبارات ابلاغ شده است.

 
وی گفت: وظیفه آب منطقه‌ای در قبال رودخانه‌های تعیین حد حریم بستر، لوله گذاری، بازگشایی و اعلام نقشه‌ها به سامانه و ثبت در کاداست است.
 
معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه‌ای خراسان‌جنوبی بیان کرد: در سال گذشته حدود 205 کیلومتر در بحث حریم بستر رودخانه مطالعات انجام شده که برنامه ما برای امسال حدود 1700 کیلومتر است.
 
احسانی بیان کرد: در بحث لوله‌گذاری حدودا 210 کیلومتر برنامه عملیاتی برای امسال است که 60 کیلومتر انجام شده است.
 
وی افزود: در بحث کاداست نیز 270 کیلومتر تاکنون انجام شده که امسال تا پایان دولت حدود 700 کیلومتر کاداست انجام خواهد شد.
 
معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه‌ای خراسان‌جنوبی به تصرفات حریم بستر رودخانه‌ها اشاره کرد و گفت: متاسفانه شاهد حضور افراد سودجو و خرید و فروش زمین‌های در اطراف رودخانه‌ها بدون استعلام هستیم که این موضوع منجر به شکایات در دستگاه‌های قضایی می‌شود که نیاز است قبل از خرید و فروش، استعلام صورت گیرد.
 
احسانی با اشاره به نصب کنتورهای هوشمند برای چاه‌های کشاورزی، اظهار کرد: حدود 85 درصد چاه‌های کشاورزی استان به کنتور هوشمند مجهز شده و تلاش می‌شود مابقی چاه‌های کشاورزی و حتی چاه‌های صنعتی استان نیز تا پایان سال به کنتور هوشمند مجهز شود.
 
انسداد یک هزار چاه غیر مجاز طی 10 سال
 
وی به انسداد چاه‌های غیر مجاز اشاره کرد و گفت: طی 10 سال گذشته حدود یک هزار حلقه چاه غیر مجاز در سطح استان پر شده است.
 
معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه‌ای خراسان‌جنوبی خاطرنشان کرد: چاه‌های موجود در استان هیچ کدام عمیق نیست بلکه نیمه عمیق و بیشتر در حاشیه رودخانه ها سطحی و زیر سطحی استان است.
 
احسانی اظهار کرد: سال گذشته در برنامه عملیاتی، انسداد 40 چاه غیر مجاز به ما ابلاغ شده بود که با شناسایی که صورت گرفت 70 چاه غیر مجاز پر شد.
 
انسداد 50 چاه غیر مجاز در دستور کار است
 
وی خاطرنشان کرد: امسال در برنامه عملیاتی ما انسداد 50 چاه غیر مجاز است که تاکنون 13 حلقه چاه پر شده است.
 
معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی گفت: 158 حلقه چاه غیر مجاز نیز در مرحله تعیین تکلیف است که به محض مشخص شدن وضعیت نسبت به انسداد آن اقدام خواهد شد.
 
احسانی افزود: خراسان‌جنوبی اولین استانی بود که سال گذشته سند سازگاری با کم آبی را تهیه و به تصویب رساند.
 
پروژه‌های تغذیه مصنوعی
 
وی به پروژه‌های تغذیه مصنوعی در دست احداث نیز اشاره کرد و گفت: این پروژه ها مربوط به بندان، گزیک و آهنگران است همچنین پروژه‌های تغذیه مصنوعی مشوکی و چاه داشی در دست مطالعه است.
 
معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه‌ای خراسان‌جنوبی بیان کرد: پروژه‌های دیگری که مربوط به تامین آب استان است شامل آبرسانی به شهرها و روستاها می‌شود.
 
احسانی اظهار کرد: این پروژه‌ها شامل آبرسانی به بیرجند، درمیان، تجنود، آهنگران، طبس و آبرسانی از خارج استان (دریای عمان) می‌باشد که در دست مطالعه وزارت نیرو قرار دارد و به زودی شاهد اجرایی شدن خواهیم بود.
 
انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1620174
ارسال نظر
نظرات