شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 11:51 منتشر شده در مورخ: 1399/04/03 شناسه خبر: 1620350
روز دختر بهانه ای برای بیان دغدغه ها؛

دختران امروزی و مشکلات پیش رو

دختران امروزی و مشکلات پیش رو
پیشرفت علم و تکنولوژی باعث شده است تا اختلاف نگاه و سلیقه بین نسل‌ها به شدت افزایش یابد و همچنین این دوگانگی بین تفکرات سنتی و مدرن منجر به شکل‌گیری یک سردرگمی نقش در نسل نوجوان و جوان امروزی شده است که این مسئله بیشتر دختران را تحت تأثیر قرار داده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کُردتودی، حضرت معصومه (س) از با فضیلت‌ترین بانوان خاندان اهل بیت (ع) می‌‎باشد. ایشان دختر امام موسی‌ کاظم (ع) و خواهر تنی امام رضا (ع) از پرهیزگارترین زنان شیعه بوده‌اند. مرقد ایشان در شهر قم واقع است و در روایات بر فضیلت زیاد زیارت ایشان تاکید بسیاری شده است.

حضرت فاطمه معصومه (س) در روز اول ذیقعده سال ۱۷۳ هجری، در شهر مدینه چشم به جهان گشود. پدر بزرگوار او امام موسی‌ کاظم (ع) امام هفتم شیعیان می‌باشد و مادر گرامی ایشان نجمه مادر بزرگوار امام رضا (ع) می‌‎باشد.

در ایران ولادت با سعادت حضرت فاطمه معصومه (س) را روز دختران می‌نامند.

دختران امروز مادران فردای این جامعه هستند؛ مادرانی که باید نسل‌های آینده را برای پیشبرد جامعه تربیت کنند؛ اما اگر دختر امروز و مادر فردا در گرداب مشکلات ریز و درشت بیفتد نمی‌تواند به‌درستی نسلی را برای جامعه آینده تربیت کند. این موضوع آنقدر حائز اهمیت است که باید همه جامعه به آن توجه کنند و اهمیت دهند.

مشکلات دختران امروز بیشتر درک‌نشدن یا نادیده‌گرفته‌شدن است

بهار شافعی روانشناس کُردستانی در گفتگو با خبرنگار کردتودی در خصوص بیشترین دغدغه دختران اظهار کرد: دغدغه و مشکلات دختران امروز بیشتر درک‌نشدن یا نادیده‌گرفته‌شدن، مشکلات روحی و روانی، اعتماد به نفس پایین، وجود مشکلات ارتباطی و عاطفی، نگرانی درباره آینده (تحصیل، اشتغال، ازدواج و محدودیت، گرایش به اعتیاد و… است.

وی گفت:  پیشرفت علم و تکنولوژی باعث شده است تا اختلاف نگاه و سلیقه بین نسل‌ها به شدت افزایش یابد و همچنین این دوگانگی بین تفکرات سنتی و مدرن منجر به شکل‌گیری یک سردرگمی نقش در نسل نوجوان و جوان امروزی شده است که این مسئله بیشتر دختران را تحت تأثیر قرار داده است.

وی افزود: به جرأت می‌توان گفت رابطه پدران و دختران در خانواده و از آغاز تولد تا بلوغ و نوجوانی یکی از مهم‌ترین مواردی است که زندگی عاطفی و هیجانی آینده فرزندان را می‌سازد.

شافعی ادامه داد:  تحقیقات روانشناسی نشان داده رابطه نزدیک، صمیمی و عاطفی میان پدر و دختر، علاوه بر اینکه دختران را از لحاظ عاطفی و احساسی تأمین می‌کند و باعث واکسینه شدن در برابر بسیاری از آسیب‌های دوران نوجوانی و جوانی مانند رابطه نامناسب با جنس مخالف و فریب خوردن‌های احساسی و عاطفی می‌شود، زیربنای عاطفی آنها را هم نسبت به عموم مردان و به‌خصوص نسبت به همسر آینده شکل می‌دهد. 

وی افزود: پدران همچنین به‌عنوان الگویی از مرد ایده‌آل، ذهنیت دختران را نسبت به مرد ایده‌آل و همسر مناسب تشکیل می‌دهند. 

 

رفتار و اعمال دختران در جامعه تحت تأثیر انتظارات خانواده‌ها است

این روانشناس بیان کرد: باید بپذیریم که رفتار و اعمال دختران در جامعه تحت تأثیر انتظارات خانواده‌ها، جامعه و نگرش فرد نسبت‌به خودش است. تبعیض بین دختران و پسران در نسل‌های گذشته یک مشکل عمده و اساسی بوده است، ولی در حال حاضر حس برتری پسر بر دختر در جامعه و خانواده‌های ما نسبت‌به گذشته کاهش داشته است. به واقع این نگرش تغییر کرده است و خانواده‌های زیادی را می‌بینیم که یک برخورد مساوی با هر دو جنس داشته و حتی گاهی دیده می‌شود که برخی خانواده‌ها توجه بیشتری به دخترها نشان می‌دهند.

وی خاطر نشان کرد: دوگانگی بین سنت و مدرنیته باعث سردرگمی‌های زیادی در نسل امروز شده است و این مساله بیشتر دختران را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد؛ دوستانی که او ترغیب می‌کنند تا مدرن شود و قید و بندها را بردارد؛ اما از طرف دیگر خانواده که با وجود همه مدرن‌شدن‌های امروزی بازهم به او می‌گوید باید خودش را در جامعه حفظ کند؛ این دوگانگی‌های مدام در زندگی دختران نوجوان که حتی شاید یک راه‌حل مناسب هم برای آن نباشد؛ او را بیش از پیش سردرگم می‌کند و نمی‌تواند راهی برای این سردرگمی پیدا کند.

وی در پایان گفت: برای دختر امروز باید الگوسازی کرد؛ آن‌هم الگویی که با زبانی نرم و امروزی برایش بیان شود تا باورپذیر باشد؛ باید برای او از «دختر شینا»‌ها گفت تا با عمق جانش بپذیرد که روزی دخترانی در این سرزمین بودند شجاعانه در کنار خانواده ایستادند تا ذره‌ای از این خاک به دست دشمن نیفتد؛ باید برایشان از زنان جوانی گفت که امروز با وجود سن کم از بچه‌های کوچکی مراقبت می‌کنند که پدران‌شان را در دفاع از حرم از دست دادند.

 

دختران امروزی درگیر تناقض‌های میان سنت و مدرنیته!

غریبه رحیمی نایب رئیس بانوان فرهیخته استان کردستان در گفتگو با خبرنگار کردتودی عنوان کرد: امروزه دختران در استان ما همچون سایر شهر های کشور دغدغه‌ها زیادی از مشکلات اقتصادی گرفته تا مشکلات فرهنگی دارند که تعدادی از این مشکلات، نشأت گرفته از رفتار فرد و بخشی نیز نشأت گرفته از اجتماع و شرایط اجتماعی است دختران نوجوان و جوان با توجه به سن، تجربه، تحصیلات و جایگاه اجتماعی، اقتصادی و وضع فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی خانواده، شهری و روستایی بودن و شبکه حمایتی و مسائل مختلف، دغدغه‌های مختلفی دارند.

وی افزود: بعضی از دختران امروزی درگیر تناقض‌های میان سنت و مدرنیته هستند، دختران جامعه ما امروزه آگاه هستند و نیازهایشان را می‌شناسند و می‌خواهند به امکانات رفاهی بیشتری دست یابند این دختران خواستار آن هستند که استقلال مالی داشته و توانمند باشند تا سالم تر زندگی کنند. دختران امروزی تحصیلات دانشگاهی وهمچنین آگاهی‌های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی دارند این سطح از آگاهی نیازهای بیشتری را برای دختران ایجاد می‌کند که با واقعیت جامعه در تضاد است و‌گاه دختران مورد حمایت‌های مادی، شغلی، اقتصادی و بیمه‌های مناسب قرار نمی‌گیرند در واقع مشکلات فعلی که در جامعه با آن روبه‌رو هستیم از همین تضادهایی که وجود دارد حاصل می‌شود.

 

وی خاطر نشان کرد: حالا که روز دختر است  به این نکته ی مهم هم بپردازیم که امروزه و در جامعه ی ما که در حال گذر از سنتی به مدرنیته می باشد  متأسفانه بسیاری از دختران ما به  اشتباه فکر می کنند که  باید الگوهایی که هیچ سنخیتی با دین و اعتقادات ما ندارند را در زندگیشان الگوی خویش قرار دهند و همین سبب شده است که  در بسیاری از جاها به خطا بروند و غافل از این هستند که دین مقدس اسلام بهترین و والاترین الگو را برای آن ها  قرار داده و به آن ها معرفی نموده است الگوهای اسلامی.  بخشی مهمی از الگوبرداری  به مسئله شناخت  بر می گردد امروزه می بینید که در هر زمینه ای کتابهای فراوانی چاپ شده است، اگر به همین مقدار که به مسایل روزمره اهمیت می دهیم به مسایل تربیتی توجه داشته باشیم جامعه ما مشکلی نخواهد داشت دختران ما باید تحقیق کنند،مطالعه کنند، راجع به الگوهای خود در جامعه اسلامی مثل حضرت معصومه(س)، حضرت فاطمه زهرا(س) و حضرت زینب(س) آگاهی پیدا کنند، این آگاهی می تواند باعث محبت شود و وقتی محبت این بزرگ بانوان در دل دختران ما باشد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1620350
ارسال نظر
نظرات