شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمانشاه
ساعت: 15:29 منتشر شده در مورخ: 1399/04/04 شناسه خبر: 1620888
مدیرکل ثبت اسناد و املاک کرمانشاه مطرح کرد؛

ثبت ۵۰۰۰ پرونده اجرایی وصول مهریه در کرمانشاه

ثبت ۵۰۰۰ پرونده اجرایی وصول مهریه در کرمانشاه
امیر بشیری گفت: ۵۰۰۰ پرونده اجرایی در خصوص مهریه طی سال گذشته فقط در مرکز استان کرمانشاه به ثبت رسیده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از شبکه اطلاع رسانی مرصادنیوز، امیر بشیری امروز چهارشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه از وصول مبلغ ۸۰۰ میلیارد ریال از مطالبات معوق بانک‌های دولتی و خصوصی طی ۲ ماه نخست امسال در استان خبر داد و گفت: این میزان نسبت به مشابه سال قبل با کاهش مواجه بود و علت آن حسب دستور مقام معظم رهبری در جهت جهش تولید و همچنین شیوع بیماری کرونا بوده است که به واسطه آن سختگیری‌ها را کم کردیم.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کرمانشاه با بیان اینکه در سال ۹۸ تعداد ۴۷ هزار د ۱۰۵ فقره سند مالکیت کاداستری صادر شده است، گفت: در سه ماهه سالجاری تا کنون ۹ هزار و ۵۶۶ سند مالکیت کاداستری صادر شده است.

وی در بخش دیگری از سخنانش ضمن تاکید بر استفاده از تمام ظرفیت‌های موجود جهت اجرای کامل قانون کاداستر، بیان داشت: متأسفانه تا کنون فقط ۱۰ درصد اسناد در استان کاداستری شده‌اند که کمبود بودجه یکی از مهم‌ترین دلایل آن محسوب می‌شود و در صورت تأمین اعتبار سعی می‌کنیم ۷۰ تا ۸۰ درصد املاک تا پایان سال کاداستری شوند.

بشیری ایجاد سامانه ثبت آنی و جمع آوری دفاتر و الکترونیکی شدن امور را از مهمترین برنامه‌ها دانست و گفت: در استان کرمانشاه ۱۶ واحد ثبتی داریم که ۱۲ مورد آن آرشیو شده و مهم‌ترین اداره‌ای هستیم که تمام فرآیندهای آن به سمت الکترونیکی شدن است.

این مسئول ادامه داد: کاهش فساد و اشتباهات و همچنین صرفه جویی در هزینه و مکان نگهداری اسناد قدیمی کاغذی از مزایای فرآیند الکترونیکی شدن ثبت و تحول در فرآیند ثبت و اسناد است.

وی در ادامه با اشاره به افزایش دفاتر اسناد رسمی در استان کرمانشاه در آینده، خاطر نشان کرد: به دنبال برگزاری آزمونی در این خصوص در سال ۹۷ حدود ۲۰ دفتر خانه در حال اضافه شدن به استان است که ۲ مورد آن در شهر کرمانشاه و ۱۸ مورد در شهرستانها دایر خواهد شد.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کرمانشاه بیان داشت: در حال حاضر ۱۶۸ دفتر اسناد رسمی در سطح استان داریم که ۹۸ دفتر در مرکز استان و ۶۸ دفتر در سایر شهرستانها فعالیت می‌کنند.

وی ادامه داد: همچنین ۷۵ دفتر ازدواج و ۳۵ دفتر طلاق در سطح استان فعالیت دارند.

این مسئول در خصوص پرونده‌های مهریه و رسیدگی آنها در اجرای ثبت گفت: یکی از تکالیفی که قانون گذار در سالهای اخیر بر عهده اداره ثبت اسناد قرار داده، پیگیری و صدور اجراییه در خصوص مهریه است.

وی عنوان کرد: در گذشته افراد مخیر بودند برای تقاضای صدور مهریه به ادارات ثبت و هم به دستگاه قضائی مراجعه کنند ولی در دستورالعمل جدید تقاضای صدور اجراییه به عهده ثبت اسناد قرار گرفته است و در صورتی که در این سازمان به نتیجه نرسد پس از ۶ ماه تقاضا به دادگاه داده می‌شود.

بشیری از آمار بالای مطالبه مهریه در استان کرمانشاه خبر داد و اظهار داشت: در سال ۹۷ روزانه ۲ تقاضای مطالبه مهریه داشتیم اما متأسفانه امروز این آمار به طور میانگین روزانه به بالای ۲۵ مورد رسیده است.

ثبت ازدواج رایگان در کرمانشاه برای اولین بار در استان

وی گفت: سال گذشته فقط در مرکز استان ۵ هزار پرونده اجرایی در خصوص مهریه به ثبت رسیده است.

مدیرکل ثبت اسناد استان کرمانشاه خاطر نشان کرد: در سه ماهه سال جاری تعداد ۲۴۰ شرکت تجاری، تعداد ۱۵ مؤسسه غیر تجاری و ۲۸ پرونده کارت بازرگانی در مراجع ثبت شرکت‌های تابعه این اداره کل به ثبت رسیده است.

به گفته بشیری سال گذشته ۸۳۶ شرکت تجاری، ۱۴۶ مؤسسه غیر تجاری و ۱۸۰ پرونده صدور کارت بازرگانی در استان به ثبت رسیده است.

این مسئول ثبت ازدواج رایگان در استان خبر داد و تصریح کرد: برای اولین بار در کشور و به تدبیر اداره کل ثبت اسناد و املاک استان و همچنین در جهت ترغیب و تشویق جوانان به امر ازدواج تمام وقایع عقد و ازدواج در دفاتر به صورت رایگان انجام می‌شود.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1620888
ارسال نظر
نظرات