شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سمنان
ساعت: 12:35 منتشر شده در مورخ: 1399/04/05 شناسه خبر: 1621011
پای حرف مرغداران و مشکلات تولید مرغ در سمنان؛

هزینه‌های تولید مرغ 3برابر شده اما اجازه افزایش قیمت مرغ را نداریم/ یک ماه قبل مرغ را 5هزارتومان از ما می‌گرفتند اما در بازار 12هزارتومان بود

هزینه‌های تولید مرغ 3برابر شده اما اجازه افزایش قیمت مرغ را نداریم/ یک ماه قبل مرغ را 5هزارتومان از ما می‌گرفتند اما در بازار 12هزارتومان بود
جمعی از مرغداران استان سمنان با تجمع مقابل استانداری سمنان نسبت به برخی مشکلات خود و عدم رسیدگی به آنها اعتراض کردند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از مرآت، ر شرایطی که این روزها قیمت مرغ در حال افزایش در بازار است، مرغداران از بالارفتن هزینه های تولید مرغ، کمبود نهاده های دامی و نحوه قیمت گذاری مرغ و تخم مرغ گلایه مندند.

یکی از مرغداران به خبرنگار مرآت می گوید طی چندماه اخیر قیمت واکسن و سویا بیش از 3 برابر افزایش پیدا کرده است. قیمت سویا از 2500تومان به بیش از 8000تومان رسیده و با این شرایط افزایش هم پیدا خواهد کرد.

او ادامه داد: برای هر جوجه به 2کیلو سویا نیاز است اما جهاد کشاورزی فقط 100گرم اختصاص می دهد.

یکی دیگر ازمرغداران با گلایه از عدم قیمت گذاری مناسب مرغ در استان سمنان گفت: در سراسر کشور قیمت دولتی مرغ افزایش یافته اما قیمت خرید مرغ دولتی در سمنان مربوط به سال 97 است و 8550 از مرغدارخریداری می شود.

این مرغدار اینگونه ادامه می دهد: با این شرایط هیچ مرغداری امکان جوجه ریزی و پرورش مرغ ندارد و درصورت استمرار این اوضاع مجبور به واردات مرغ و عرضه آن به قیمت بالای 30هزارتومان خواهیم بود.

وی با انتقاد از عدم توجه دولت به  خواسته های مرغداران گفت: تا یک ماه قبل مرغ را به قیمت 5000تومان به کشتارگاه فروختم اما چرا در سطح بازار به قیمت12900تومان عرضه می شد؟ دست چه کسانی در کار است؟ 

یکی دیگر از مرغداران نیاز و مصرف روزانه مرغ در سمنان را حدودا10تن عنوان می کند و می گوید: شاهد این هستیم که چندین برابر مرغ مورد نیاز سمنان خریداری می شود اما در جای دیگری و خارج از استان به فروش می رسد. چرا باید مرغدار ضرر کند اما سود به جیب دلالان و واسطه ها برود؟

یک مرغدار که به گفته خود سابقه 40ساله در تولید مرغ دارد گفت: نهاده های دامی مثل ذرت و سویا افزایش پیدا کرده و در حال حاضر به سختی تهیه می شود. بالارفتن هزینه های تولید باعث شده تا در مجتمع خودم که 40کارگر مشغول به کار بودند به 4 نگهبان تقلیل پیدا کند و مابقی بیکار شدند.

او ادامه داد: در حال حاضر قیمت تمام شده مرغ، بیش از 13هزار تومان است اما به قیمت سال 97 از ما خریداری می شود. در قیمت گذاری و جلسات تنظیم بازار نظر مرغداران لحاظ نمی شود و چیزی جز ضرر و خسارت برای مرغداران باقی نمی ماند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1621011
ارسال نظر
نظرات