شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 16:07 منتشر شده در مورخ: 1399/04/07 شناسه خبر: 1621540
کارشناس آسیب های اجتماعی مطرح کرد؛

طلاق، بستری برای افسردگی و گرایش زنان به آسیب‌های اجتماعی

طلاق، بستری برای افسردگی و گرایش زنان به آسیب‌های اجتماعی
احمد زاکردوست گفت: بیکاری از مهم ترین عواملی است که در صورت مساعد بودن سایر عوامل، زمینه ساز بسیاری از آسیب‌های اجتماعی می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ کارشناس مسایل اجتماعی در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" گفت: مسئله اعتیاد در کنار بحران زیست محیطی، بحران هسته ای و بحران جمعیت، یکی از چهار بحران مهم بشر در قرن حاضر است.

احمد زاکردوست ادامه داد: بیکاری از مهم ترین عواملی است که در صورت مساعد بودن سایر عوامل، زمینه ساز بسیاری از آسیب های اجتماعی می شود. اشتغال مناسب، جز تامین درآمد، پیامدهای مطلوب دیگری دارد که هریک از آنها می تواند مانع گرایش فرد به اعتیاد شود.

وی افزود: فقر مادی، زمینه ساز بسیاری آسیب های اجتماعی و از جمله اعتیاد به مواد مخدر است، فقر تنها به معنی عدم توانایی برای تهیه غذا، لباس یا سرپناه نیست، بلکه پیامدهای بی شماری دارد که هریک به نحوی می تواند انگیزه و عامل گرایش فرد به مصرف مواد مخدر شود.

این کارشناس تصریح کرد: برای مثال کودکان و نوجوانان مناطق محروم اغلب از محبت و حمایت دوستان و معلمان خوب، محلی امن برای زندگی و آگاهی های لازم برای حل مسایل زندگی بی بهره هستند و همه این ها زمینه اعتیاد در سنین پایین را فراهم می کند.

زاکر دوست گفت: همه انسان ها به وجود امید و معنا در زندگی نیازمند هستند، فرهنگ، نهادها و ساختارهای یک جامعه در دمیدن روح امید و دانش در زندگی مردمان یا سرکوب کردن امید و معنای زندگی نقش بسیار مهمی دارند.

وی ادامه داد: از سویی دیگر تلاش برای حل مشکلات و گذر کردن درست از سختی ها، راه امید را در زندگی هر انسانی باز می کند اما سعی برای فرار و فراموش کردن یا جستجو نکردن معنایی عمیق از زندگی، انسان را دچار رنج، پوچی و سردرگمی می کند.

این کارشناس تاکید کرد: کم نیستند انسان هایی که برای فراموش کردن مشکلات زندگی و فرار از ناامیدی، به سمت مصرف انواع مواد مخدر روی می آورند، البته گاهی این مخدرها از جنس مواد مخدر معمول نیستند؛ کار، خرید و مصرف، خوردن، روابط جنسی، بازی های کامپیوتری و ... هر یک معیارهای خودشان را دارند.

زاکر دوست افزود: نداشتن روابط درست عاطفی در خانواده و محرومیت عاطفی از علل گرایش فرد به اعتیاد است و هر قدر کانون خانواده گرم تر و صمیمی تر باشد افراد آن خانواده سالم تر و مفیدتر برای جامعه هستند.

وی گفت: گرایش به گروه همسالان طبیعی و جزء ضروریات رشد نوجوانان است اما این امر گاه در حالی اتفاق می افتد که نوجوان از خلأ عاطفی، نبود حمایت موثر خانواده و در نتیجه کمبود عزت نفس، رنج می برند.

این کارشناس ادامه داد: در گروه های همسالان، نوجوانان تازه وارد ممکن است از طرف اعضای قدیمی تر تحت فشار قرار گیرند تا به عنوان بهای پذیرفته شدن در گروه، اعمال و رفتار نامطلوبی از خود نشان دهند و در این میان تنها نوجوانانی که از عزت نفس بالایی برخوردارند، قادرند در قابل فشارهای همسالان مقاومت نمایند زیرا به راحتی می توانند روابط دوستانه ای با افراد دیگری شکل دهند.

وی بیان کرد: طلاق و جدایی از همسر، برای زوجین به ویژه زنان تجربه ای سخت و دردناک است، عدم حمایت خانواده و جامعه از فردی که طلاق گرفته است و هم چنین عدم آمادگی خود شخص برای عبور درست از دشواری های طلاق می تواند بستری برای افسردگی و گرایش زنان به اعتیاد باشد.

زاکر دوست خاطر در خاتمه خاطر نشان کرد: امروز بیشتر آسیب های اجتماعی ای که در جامعه اتفاق می افتد ریشه در خانواده و تربیت آن دارد بنابراین بستر خانواده برای داشتن جامعه ای سالم و بدور از هر گونه آسیب بسیار مهم است.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1621540
ارسال نظر
نظرات