شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 11:35 منتشر شده در مورخ: 1399/04/08 شناسه خبر: 1621838
کارشناس سیاسی:

تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران، سیاست‌زدگی حقوق بشر است/ نقض ادعای بشردوستانه غرب با ایجاد محدودیت‌های دارویی

تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران، سیاست‌زدگی حقوق بشر است/ نقض ادعای بشردوستانه غرب با ایجاد محدودیت‌های دارویی
فضل الله جوکار گفت: در رفتار دولت آمریکا در مواجهه با گفتمان حقوق بشر می توان یک تعارض و تناقض بزرگ را مشاهده کرد زیرا از یک سو پیوسته در حال ایراد اتهام به نقض حقوق بشر در سراسر جهان است اما در عمل منافع و سیاست های این کشور بر حقوق بشر کاملا برتری دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ کارشناس مسایل سیاسی در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" گفت: امروزه گفتمان حقوق بشر بین المللی را می توان گفتمان غالب حقوق بین الملل دانست که کشورها با استناد به آن انگشت اتهام را به سوی هم نشانه می روند، در این میان کشورههای غربی و به ویژه ایالات متحده آمریکا خود را سرآمد کشورهای رعایت کننده حقوق بشر می داند و در این رابطه ایالات متحده آمریکا بیشتر از هر کشوری، دیگران را به نقض حقوق بشر متهم می کند.

فضل الله جوکار ادامه داد: یکی از کشورهایی که سالیان درازی است اختلافات زیادی با آمریکا دارد جمهوری اسلامی ایران است، در این برهه اصلی ترین مسئله بین ایران و آمریکا فعالیت های هسته ای ایران است.

وی افزود: به واسطه سوءظنی که از سوی کشورهای غربی به برنامه هسته ای ایران وجود دارد سلسله تحریم های اقتصادی، سیاسی و .. از سوی شورای امنیت علیه ایران وضع گردیده است، علاوه بر شورای امنیت، آمریکا نیز به وضع تحریم های یک جانبه ای در کنار تحریم های بین المللی دست زده است.

این کارشناس تصریح کرد: تحریم های یک جانبه آمریکا بسیار گسترده بوده و حوزه های بسیاری را شامل می شود، هنگامی که بحث از تحریم های اقتصادی و ... می باشد یک موضوع همواره و در هر شرایطی باید مد نظر قرار گیرد و آن رعایت حقوق بشر است.

جوکار گفت: حتی تحریم هایی که شورای امنیت نیز وضع می کنند نباید مغایر با حقوق بشر بوده و نباید غیرنظامیان از این باب فشاری را تحمل کنند.

وی ادامه داد: وقتی به آثار این گونه تحریم ها و به ویژه تحریم های اقتصادی آمریکا به عنوان یکی از بزرگترین اقتصادها بر کشور ایران دقت می شود می توان به راحتی نقض گسترده حقوق بشری و بنیادین شهروندان ایرانی را به واسطه این تحریم ها مشاهده کرد.

این کارشناس افزود: تحریم های آمریکا علیه ایران به گونه ای است که علاوه بر ارتباط اقتصادی دو کشور، به طور گسترده ای بر ارتباطات اقتصادی ایران و دیگر کشورهای جهان نیز لطمه ای اساسی وارد می آورد، چرا که در صورت عدم توجه یک کشور به آن ها، مجازات سنگینی از سوی آمریکا بر آن ها تحمیل می شود.

جوکار تاکید کرد: تحریم های یک جانبه آمریکا حقوق بشری مختلفی از شهروندان و ملت ایران را نقض می سازد، این تحریم ها با توجه به تاثیر بر کاهش فروش نفت و در نتیجه درآمدهای کشور، بر حیات شهروندان ایرانی نیز تاثیر مستقمی دارد، چرا که حق حیات صرفا به زنده بودن افراد اشاره ندارد بلکه برخورداری از حیاتی عزت مند است که مورد نظر مراجع حقوق بشر بین المللی است.

وی ادامه داد: حق بهداشت و دسترسی به دارو به واسطه تحریم ها عمیقا در ایران آسیب دیده است و دسترسی به داروها برای بیماران سرطانی، ام اس و ... دشوار شده است، این در حالی است که اقلام پزشکی و دارویی نمی تواند مورد تحریم واقع شود اما به واسطه تحریم های بانکی و ارزی عملا این اتفاق افتاده است.

این کارشناس گفت: حق بر توسعه و محیط زیست از دیگر حقوقی است که به واسطه تحریم ها نقض گردیده به گونه ای که فرآیند توسعه کشور ایران در این سال ها بسیار کند شده است.

جوکار افزود: تاثیراتی که تحریم ها بر اقتصاد ایران گذاشته اند به گونه ای است که تا سال های زیادی آثار آن هم چنان باقی خواهد بود. حق مالکیت و آزادی کسب و کار نیز به واسطه تحریم های یک جانبه ایران به شکل گسترده ای نقض گردیده است.این حق هم در نتیجه مسدود کردن اشخاص و شرکت های ایرانی و حتی غیر ایرانی و از سوی با ایجاد رکود گسترده و بیکاری فراگیر در کشور خدشه دار شده است.

وی گفت: حق دیگر، حق تبیین سرنوشت جامعه ایران است که تحریم ها برای مقابله با آن وضع شده است و این امر در واقع دخالت در امور داخلی کشور برای عدم استفاده از یک حق به نام حق استفاده از فناوری صلح آمیز هسته ای است.

این کارشناس تصریح کرد: در صورتی که نظام بین المللی دارای ساز و کار های موثر و ضمانت اجراهای کافی برای احقاق حقوق بشر می بود، امکان محاکمه عاملین وضع تحریم هایی که منجر به نقض گسترده حقوق شهروندان و مردم ایران شده است، وجود داشت، چرا که آثار این تحریم ها به وضوح بر زندگی در ایران چه برای نسل های درگیر آن و چه نسل های آینده دیده می شود.

جوکار خاتمه خاطر نشان کرد: بنابراین در رفتار دولت آمریکا در مواجهه با گفتمان حقوق بشر می توان یک تعارض و تناقض بزرگ را مشاهده کرد که از یک سو پیوسته در حال ایراد اتهام به نقض حقوق بشر در سراسر جهان است اما در عمل منافع و سیاست های این کشور بر حقوق بشر کاملا برتری دارد، به عبارتی دیگر، سیاست های این کشور موارد نقض یا رعایت حقوق بشر را تعیین می کند و در هر مورد حقوق بشر به دلخواه آنان تفسیر می شود.

 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1621838
ارسال نظر
نظرات