شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 14:53 منتشر شده در مورخ: 1399/04/08 شناسه خبر: 1621928

تشدید تعرض مغازه ‌داران کردستانی به پیاده روها در دوران کرونایی

تشدید تعرض مغازه ‌داران کردستانی به پیاده روها در دوران کرونایی
مغازه داران کردستانی در خیابان های اصلی شهرهای مختلف استان به ویژه شهر سنندج پس از برخورد ستاد استانی کرونا با دست فروشان اقدام به پیشروی بیشتر به حریم پیاده روها نموده اند و متأسفانه هیچ نهادی نیز توان برخورد با این قانون شکنی را ندارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کرد تودی، تعرض به پیاده رو به شکل‌های مختلف، موضوعی است که سال‌هاست در سنندج و دیگر شهرهای استان کردستان به یک دغدغه تبدیل شده است اما این روزها علی رغم برخورد با دستفروشان متحرک و ثابت از جمله میوه فروشان، واکسی‌ها، فال فروشان و گداها و... مغازه داران در خیابان‌های مختلف سنندج و دیگر شهرهای استان به دلیل شیوع ویروس کرونا شاهد خیز بزرگ مغازه دارها برای فتح پیاده روها هستیم.

این مساله علاوه بر مختل‌شدن تردد در سطح معابر موجب بی‌امنیتی و مشکلات دیگری برای همشهریان شده و بارها عابران پیاده مجبور شده‌اند به این مغازه‌داران خاطی غرامت‌هایی را در خصوص ریختن اجناسشان و یا آسیب دیدن آن‌ها پرداخت کنند.

دستفروشان و مغازه‌دارانی که اجناس خود را برای فروش به پیاده راه می‌آورند و موجب سد معبر در سطح پیاده راه می‌شوند در مسیرهایی مانند بازار سنندج، خیابان های فردوسی، انقلاب، طالقانی و دیگر معابر شهر سنندج تردد مردم را با مشکل روبرو می کند و در این دوران کرونایی بر مشکلات مردم افزوده اند.

 وجود ده ها تن اجناس شکستنی و غذایی در پیاده روهای سنندج به ویژه در مسیر بازار این شهر و خیابان‌های پرتردد موجب شده است بسیاری از شهروندان مسیری برای عبور نداشته باشند و در برخی مواقع نیز مشکلات ترددی برای آن ها پیش بیاید.

بر اساس اصل 9 ماده 96 تبصره 6 کتاب مجموعه قوانین و مقررات شهرداری ها اراضی، کوچه ها، میدان ها، خیابان ‌ها و معابر عمومی واقع در محدوده هر شهر، ملک عمومی محسوب شده و تعرض در این معابر، تخلف تلقی می‌ شود و می بایست شهرداری ‌ها با متخلفان برخورد کنند.

همچنین بر اساس تبصره 1 ماده 55 قانون شهرداری ‌ها، سد معابر عمومی و اشغال پیاده روها و استفاده غیر مجاز از آنها، میدان ‌ها، پارک ‌ها و باغ ‌های عمومی برای کسب و سکونت ممنوع است.

 بند 20 همین ماده از قانون تاکید می‌کند که شهرداری‌ ها موظفند با مشاغل مزاحم یا تاسیس اماکنی که به نحوی موجب مزاحمت شهروندان باشد، برخورد کنند.

همچنین طبق قوانین شهرداری‌ ها به هیچ واحد صنفی مجوز اشغال سطوح معابر داده نشده است و بر این اساس هیچ یک از کسبه و واحدهای صنفی اجازه ندارند از پیاده رو برای گذاشتن میز و صندلی و کالا استفاده کنند.

متأسفانه شهرداری‌ها در استان کردستان از اجرای این قانون شانه خالی می‌کنند و توپ را به میدان اداره کل صنعت، معدن و تجارت و اتاق اصناف می‌اندازند و در مقابل نیز این اداره کل و اتاق اصناف بازهم توپ را در میدان شهرداری می‌ اندازد و در این بین نیز تنها شهروندان متحمل آسیب می شوند.

در این بازه زمانی که به دلیل شیوع ویروس کرونا شاهد سخت شدن مشکلات معیشتی برای شهروندان هستیم بسیاری از مشاغل با تعطیلی و کسادی مواجه شده اند اما در این بین مغازه داران با سوء استفاده از این موقعیت اقدام به تسخیر بخش بزرگی از پیاده روها کرده اند و انگار که تذکرات بهداشتی و اجتماعی در این وضعیت هیچ تأثیری بر آنان ندارد.

در برخی نقاط پیاده روهای شلوغ سطح شهر سنندج شاهد پیش روی بیش از 2 متری مغازه داران به حریم پیاده روها هستیم و همین امر موجب شده است که عملا طرح فاصله گذاری اجتماعی زیر سوال برود.

برخورد سخت با دست فروشان و عدم برخورد با مغازه داران خاطی نوعی تناقض را در شهرهای استان رقم زده است که کسی جز مسئولان شهری در استان نمی توانند پاسخگوی این تناقض باشند.

انتهای پیام/

 

 

 

 

 

 

 

https://www.dana.ir/1621928
ارسال نظر
نظرات