شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 08:41 منتشر شده در مورخ: 1399/04/10 شناسه خبر: 1622358
تراژدی تکراری اهمال کاری متولیان؛

سگ های ولگرد بلای جان مردم سیستان و بلوچستان شدند/ این قسمت؛ نبود امکانات در شهرداری زاهدان

سگ های ولگرد بلای جان مردم سیستان و بلوچستان شدند/ این قسمت؛ نبود امکانات در شهرداری زاهدان
تراژدی تکراری پرسه سگ های ولگرد در پی اهمال کاری متولیان امر برای جمع آوری آن در اقصی نقاط مرکز پهناورترین استان کشور، معضلی است که شهروندان با آن دست و پنجه نرم می کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصرهامون، افزایش سگ های ولگرد یا بی صاحب و پرسه زدن آن ها در شهر زاهدان، معضلی که سال های سال است موجب هراس، نگرانی و بروز مشکلاتی برای شهروندان شده است.

 
مشکلات بهداشتی جولان این حیوانات از یک سو و حرکت گروهی برای یافتن غذا از طرف دیگر نه تنها چهره نازیبایی به شهر داده، بلکه موجب ایجاد ترس و وحشت در بین شهروندان شده است.
 
با وجود انتشار اخباری با عناوین «پرسه زنی سگ های ولگرد در دانشگاه آزاد اسلامی زاهدان»، «حمله سگ ها به 5 دانش آموز»، «جولان آزادانه سگ های ولگرد در پارک ملت» و ده ها خبر دیگر در این پایگاه خبری و دیگر رسانه های استان نه تنها سریال جولان سگ های ولگرد در این شهر پایانی یافت بلکه هر روز شاهد پرسه زدن آن در گوشه و کنار شهر هستیم.
 
تعداد سگ های ولگرد به اندازه ای در این کلان شهر افزایش یافته است که حتی در مرکزی ترین نقاط شهر، هراس وجود آن ها تن رهگذران را به لرزه می اندازد.
 
اما با وجود همه خطراتی که این حیوانات به همراه دارند، گویا شهرداری برنامه جامع و به گفته خودشان امکاناتی برای جمع آوری این سگ ها ندارد، اگر غیر این بود، روز گذشته خبر حمله یک سگ به کودک سه ساله زاهدانی که با عنوان «سگ های ولگرد پسر بچه زاهدانی را دریدند» در این پایگاه خبری منتشر و در دیگر رسانه ها و فضای مجازی باز نشر شد، جریان ساز نمی شد.

 
پسر بچه ای که در پی کوتاهی و سهل انگاری مسئولان امر در زمینه جمع آوری سگ های ولگرد، طعمه این حیوانات وحشی شد و به شدت آسیب دید و راهی اتاق عمل شد.
 
ترس از انتقال بیماری
 

گلی، یکی از شهروندان ساکن زیباشهر در این باره گفت: فصل امتحانات است و برای رفتن فرزندم به مدرسه با وجود کوتاه بودن مسیر، متأسفانه به دلیل وجود سگ های ولگرد در خیابان محل سکونت مان، مجبورم هر روز وی را تا مدرسه همراهی کنم.
 
وی ادامه  داد: جدا از ایجاد ترس و وحشت، با توجه به شیوع کرونا و از طرفی احتمال بیماری هاری در سگ های منطقه احتمال داده می شود، حیوانات رها شده در خیابان، مبتلا به بیماری باشند که این موضوع باعث شده است با دغدغه بیشتری در خیابان تردد کنیم.  
 
تردد در خیابان های شهر با هراس
 
خزاعی، یکی از ساکنان مهرشهر نیز بیان کرد: سگ ‌های ولگرد آن‌ چنان راحت در طول شبانه روز در شهر جولان می دهند که بیشتر اوقات جرات نمی کنیم از کنار آن ها عبور کنیم، این حیوانات حتی از بوق خودروها هراسی ندارند.
 
وی افزود: برای کسانی که مثل ما ساکن مهرشهر هستند خارج شدن دیر وقت از خانه ترسناک است، چراکه احتمال حمله این سگ ها وجود دارد، به ویژه این که آن ها از صبح تا شب در داخل زباله‌ ها و نخاله‌ ها می‌چرخند و می‌توانند ناقل بیماری باشند.
 
پرسه سگ ها در مرکز شهر
 
ریاحی، یکی دیگر از شهروندان بیان کرد: متاسفانه تعداد سگ های ولگرد به اندازه ای در شهر زاهدان زیاد شده است که حتی در مرکز شهر می توان آن ها را دید، اما گویا مسئولان چشم بینایی برای دیدن و تصمیمی برای جمع آوری آن ندارند.
 
وی اضافه کرد: چند روز قبل که عازم محل کارم بودم، در خیابان امام خمینی (ره) به دلیل پرسه آزادانه تعدادی سگ به سختی از خیابان عبور کردم و وارد اداره شدم، از ترس این که مبادا مورد حمله قرار بگیرم تمام تنم می لرزید.
 
نبود امکانات برای جمع آوری سگ ها
 
و اما آسا ریگی، معاون خدمات شهر شهرداری زاهدان در این باره به خبرنگار ما گفت: در این رابطه فقط امحای سگ های ولگرد توسط شهرداری انجام می شود که البته انجمن حمایت از حیوانات دستورالعمل جدیدی برای مقابله با این سگ ها دارد.
 
وی ادامه داد: در نقاطی که مشکل ساز باشد، امحای سگ ها انجام می شود، شهرداری هر روز از 4 تا 6 صبح این موضوع را در برنامه دارد، با توجه به اتفاقی که به تازگی در مهرشهر رخ داد، موضوع پاکسازی این منطقه به صورت ویژه در دستور کار امروز ماموران شهرداری قرار گرفت.
 
این مقام مسئول تصریح کرد: امحای سگ ها به صورت سنتی انجام می شود، اما امکانات زنده گیری برای شهرداری مهیا نیست، اما اقدامات لازم برای ایجاد زیرساخت ها در دست انجام است و تیم های خاصی به این بخش اختصاص می یابد.
 
انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1622358
ارسال نظر
نظرات