شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 13:10 منتشر شده در مورخ: 1399/04/10 شناسه خبر: 1622455
دانا خبر می‌دهد؛

شکایت ایران از ترکمنستان هم به نتیجه رسید/ جریمه 140 میلیون دلاری ترکمنستان به خاطر کم فروشی گاز

شکایت ایران از ترکمنستان هم به نتیجه رسید/ جریمه 140 میلیون دلاری ترکمنستان به خاطر کم فروشی گاز
ایران در موضوع شکایت خود از ترکمنستان مبنی بر کیفیت پایین گاز وادراتی و همچنین عدم ارسال کامل گاز از سوی ترکمنستان که براساس قرارداد ظاهرا روزانه باید حدود 40 میلیون متر مکعب باشد توانسته است از سوی دیوان داوری سوئیس رایی را به نفع خود دریافت کند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ ایران در موضوع شکایت خود از ترکمنستان مبنی بر کیفیت پایین گاز وادراتی و همچنین عدم ارسال کامل گاز از سوی ترکمنستان که براساس قرارداد ظاهرا روزانه باید حدود 40 میلیون متر مکعب باشد توانسته است از سوی دیوان داوری سوئیس رایی را به نفع خود دریافت کند.که براین اساس ترکمنستان باید 140 میلیون دلار به ایران پرداخت کند.

 یکی از سیاست های کلان جمهوری اسلامی ایران توسعه تجارت گاز با تمامی کشورهای جهان است و مطابق با این سیاست جدید قصد دارد همزمان با افزایش صادرات گاز، امکان سوآپ، واردات و ترانزیت گاز با کشورهای مختلف منطقه خاورمیانه را هم افزایش دهد. اگرچه ایران در شرایط  فعلی نیازی به گاز ترکمنستان ندارد ولی از گاز ترکمنستان می توانست به منظور ترانزیت و یا سواپ گاز استفاده کند.

بر اساس قراردادی که بین ایران و ترکمنستان منعقد شده بود روزانه 40 میلیون متر مکعب گاز باید از سوی ترکمنستان تحویل ایران می شد اما ترکمنستان تنها 23 تا 24 میلیون متر مکعب در روز به ایران گاز تحویل می دادند.

در شکایتی که ترکمنستان از ایران داشته است ایران محکوم به پرداخت جریمه شده بود اما این شکایت یک طرفه نبوده و طرف ایرانی هم شکایتی از ترکمنستان داشته و آنها نیز محکوم شده‌اند.

انتهای پیام/س

https://www.dana.ir/1622455
ارسال نظر
نظرات