شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 15:12 منتشر شده در مورخ: 1399/04/10 شناسه خبر: 1622570
مهران آزاد شد قلب امام شاد شد؛

افتخارآفرینی رزمندگان استان مرکزی در عملیات «کربلای۱»

افتخارآفرینی رزمندگان استان مرکزی در عملیات «کربلای۱»
امروز ۱۰ تیرماه مصادف با سالروز آزادسازی مهران قهرمان است، شهری که طی ۱۰ روز نبرد سخت در عملیات کربلای یک آزاد شد و بار دیگر نوید بخش پیروزی اراده های مستحکم رزمندگان اسلام در برابر ارتش تا دندان مسلح رژیم بعثی عراق بود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از دیارآفتاب؛  با گذشت سال­ها از دوران حماسه، ایثار، جهاد و شهادت، همچنان یاد شهیدان حماسه‌آفرین ۸ سال دفاع مقدس مایه مباهات ملت ماست. خاطره پیروزی‌های باشکوه و افتخارآفرین رزمندگان اسلام همچون آزادسازی مهران از چنگال اشغالگران بعثی در دهم تیرماه ۱۳۶۵ طی عملیات کربلای یک، هرگز از ذهن ملت ما و از صفحات درخشان تاریخ انقلاب اسلامی پاک نخواهد شد.

امروز ۱۰ تیرماه مصادف با سالروز آزادسازی مهران قهرمان است، شهری که طی ۱۰ روز نبرد سخت در عملیات کربلای یک آزاد شد و بار دیگر نوید بخش پیروزی اراده های مستحکم رزمندگان اسلام در برابر ارتش تا دندان مسلح رژیم بعثی عراق بود.

شهر مهران طی سالهای آغاز و حتی در پایان جنگ و پذیرش قطعنامه سه بار به دست ارتش بعث عراق و یک‌بار در همکاری گروهک تروریستی منافقین، اشغال و هر بار با تلاش و همت رزمندگان اسلام آزاد شده است.

 تیرماه سال ۶۵ در چنین روزهایی عملیاتی تحت عنوان عملیات کربلای۱ آغاز شد که منجر به آزادسازی منطقه مهران و ارتفاعات فوق استراتژیک قلاویزان و چندین منطقه دیگر گردید، حرکت تاریخ سازی که جز با مجاهدت و ایثارگری انسان‌های پاک و استواری که از جنس آسمان بودند، انجام‌شدنی نبود.

با توجه شرایط حساس جنگ و اهمیت راهبردی مناطق اشغال شده و ضرورت ­های سیاسی و نظامی برای اجرای این عملیات به حدی بود که حتی امام خمینی (ره) تسریع در آزادسازی مهران را پیگیری می کردند تا جایی که ایشان مکرراً درباره مهران سؤال می­ کردند و دو بار به مسؤلان جنگ فرموده بودند: «پس مهران چه شد؟»، لذا همین توجه ویزه ایشان باعث شده بود تا رزمندگان بعد از آزاد سازی مهران شعار «مهران ازاد شد، قلب امام شاد شد» را بر روی دیوارهای شهر بنویسند، همچنن حضرت امام(ره) بعد از این عملیات در پیام به رزمندگان پیروز اسلام فرمودند: «مهران را هم خدا آزاد کرد».

طی این عملیات، منطقه‌ای به وسعت ۱۷۵ کیلومترمربع از خاک ایران و نیز عراق شامل شهر مهران و روستاهای اطراف آن، جاده دهلران -مهران، ارتفاعات حساس  قلاویزان و حمرین و نیز دو پاسگاه مرزی آزاد شد، همچنین عقبه‌های دشمن ازجمله شهرهای بدره و زرباطیه در دید و تیررس قوای خودی قرار گرفت.

به واسطه ی عملیات کربلای یک که توسط نیروی زمینی سپاه پاسداران با همراهی و پشتیبانی هوانیروز، تیپ زرهی و توپخانه ارتش انجام شد، حدود ۱۴۰۰ نفر از نیروهای دشمن اسیر و ۹۰۰۰ هزار نفر کشته و زخمی شدند و درمجموع ۱۱۷۰ دستگاه انواع تانک، نفربر و خودروی زرهی دشمن منهدم شد و بیش از ۲۰۰ دستگاه از این ادوات و هزاران قبضه سلاح سبک و نیمه سنگین نیز به غنیمت سپاه اسلام درآمد و همچنین طبق آمارها ۸۰۰ شهید و ۴۵۰۰ جانباز تقدیم انقلاب شد.

در عملیات کربلای یک که منجر به آزادسازی مهران گردید و با ایثار رزمندگانی از سراسر کشور به سرانجام رسید، تعداد ۸۰۰ رزمنده از استان مرکزی نیز حضور داشتند که ۵۹ تن از آنان به جایگاه رفیع شهادت دست یافتند که شهیدان «مهدی ناصری» و «یعقوب‌علی صیدی» ازجمله فرماندهان شهید این عملیات از استان مرکزی بودند.

با حضور لشگر ۱۷ علی بن ابی طالب(ع) سه گردان از استان مرکزی نقش‌آفرین پیروزی در عملیات کربلای یک بودند، گردان‌های «علی ابن ابیطالب (ع)»، «روح‌الله (قدس سره)» و «ولیعصر (عج)» در عملیات «کربلای۱» توانستند در قالب نیروهای خط‌شکن و عمل‌کننده اصلی در منطقه حضور یافته و پیروزی رزمندگان را رقم بزنند.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1622570
ارسال نظر
نظرات