شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان آذربایجان شرقی
ساعت: 19:49 منتشر شده در مورخ: 1399/04/10 شناسه خبر: 1622619
بازار مسکن رها شده است؛

لوبیای سحرآمیز اجاره‌بها در تبریز/ بی‌خبری روحانی از بازار مسکن

لوبیای سحرآمیز اجاره‌بها در تبریز/ بی‌خبری روحانی از بازار مسکن
با وجود افزایش 50 تا 100 درصدی اجاره بهای مسکن از فروردین 99 حسن روحانی اعلام کرده که افزایش اجاره بها در کلانشهرها باید 20 درصد باشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از آناج، رها شدگی بازار این روزها منحصر به کالاهای ضروری و مصرفی مردم نیست و در بخش مسکن افزایش بی سابقه‌ای وجود دارد. از فروردین ماه امسال و با وجود شیوع کرونا به یکباره اجاره بها و قیمت مسکن به صورت سرسام آوری بالا رفت و بسیاری از مستاجران مجبور شدند برای جست‌وجوی خانه متناسب با درآمدشان به محلات پایین تر و حتی حاشیه شهر پناه ببرند. با این حال در روزهای گذشته و بعد از افزایش 50 تا 100 درصدی اجاره بها حسن روحانی اعلام کرده که افزایش اجاره بها در کلانشهرها 20 درصد است و تخطی از این مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا غیرقانونی است! حال اینکه بعد از افزایش قیمت مسکن و اجاره بها دیگر افزایش 20 درصدی توجیهی ندارد.

اجاره در محلات تبریز چقدر آب می‌خورد؟

برای پیگیری میزان افزایش اجاره بها به سراغ یکی از بنگاه‌های معاملاتی در محله فجر تبریز رفتم. یکی از مستاجران که مهلت اجاره‌شان تمام شده و حالا به دنبال منزل دیگری است می‌گوید:" دو سال قبل آپارتمانی را در محل رسالت به قیمت 32 میلیون تمام رهن گرفته بودیم و سال گذشته هم همان قرارداد را تمدید کردیم اما امسال صاحب خانه بدون افزایش و کاهش پول پیش اجاره یک میلیون تومانی خواست و حاضرهم نیست که از اجاره کم و به پول پیش اضافه کند."

این زن و شوهر جوان بسیاری از محلات تبریز را گشته‌اند و حالا ظاهرا موردی در یکی از محلات خیابان فجر پیدا کرده‌اند. خانم جوان عنوان می‌کند:" پول پیش این خانه 50 میلیون و اجاره ماهانه‌اش 500 هزار تومان است که نسبت به خیلی از مناطق قیمت مناسب تری داشت و حالا می‌خواهیم قرارداد امضا کنیم."

پرس‌وجو از بنگاه‌های مناطق مرفه‌نشین شهر اما قیمت‌های عجیب و غریبی را در اجاره بها نشان می‌دهد. آقای خردمند صاحب یکی از معاملات ملکی در منطقه رشدیه تبریز است. وی درباره افزایش اجاره مسکن می‌گوید:" قبل از اینکه شما بیایید مستاجری که سال گذشته برایش خانه‌ای 150 متری اجاره کرده بودم اینجا بود. ظاهرا صاحب خانه به یکباره 100 میلیون تومان روی پول پیش و 1/5 میلیون تومان روی اجاره خانه گذاشته است."

 

رهن یا خرید؛ مساله این است!

با تعجب از آقای خردمند سوال می‌کنم که مگر مبلغ رهن و اجاره سال گذشته چقدر بوده که توضیح می‌دهد:" سال گذشته این خانه را با 200 میلیون رهن و ماهی 1.5 میلیون اجاره برای این مستاجر پیدا کردم اما امسال صاحبخانه زنگ زده که یا مبلغی که گفتم را در نظر بگیر و یا خانه را خالی کن."

این بنگاه‌دار تبریزی می‌گوید:" کسانی که چنین خانه‌هایی را اجاره می‌کنند وضع مالی نسبتا خوبی دارند اما حالا همین مستاجران هم کم آورده‌اند و با این افزایش قیمت‌ها ترجیح می‌دهند یا خانه‌ای کوچکتر و یا در محله‌ای کمی پایین‌تر اجاره کنند تا از پس اجاره بها بر بیایند. من می‌دانم که با پس انداز و کمی تلاش با این پول ها می‌شود یک آپارتمان 60 متری در همین تبریز خرید اما مستاجران چنین خانه‌هایی هم حاضر به صاحب خانه شدن با آن شرایط نیستند."

آقای خردمند درباره نحوه تعیین اجاره بها توضیح می‌دهد:" این روزها الگوی مشخصی برای تعیین اجاره بها وجود ندارد و بنگاه‌های معاملات ملکی به جای تعیین قیمت فقط واسطه قرارداد هستند، صاحبان خانه خودشان میزان اجاره را تعیین می‌کنند و اعتراض ماهم درباره اینکه ملک به این قیمت نمی‌ارزد، راه به جایی ندارد چون همه صاحب‌خانه‌ها با نگاه به برخی سایت‌ها به دلخواه خودشان قیمت تعیین می‌کنند."

افزایش 20 درصدی رهن در مناطق متوسط

به سراغ بنگاه املاک دیگری در محله عباسی تبریز می‌روم. ظاهرا این مناطق تنها جایی هستند که قبل از مصوبه ستاد مبارزه با کرونا همان افزایش 20 درصدی را داشته‌اند اما نه در اجاره بلکه در رهن خانه! آقای امیدی یکی از بنگاه‌داران این منطقه است که درباره افزایش اجاره بها عنوان می‌کند:" بسته به متراژ و نوساخت بودن یا نبودن خانه در این محلات قیمت افزایش یافته اما به طور متوسط افزایش قیمت‌ها همان 20 درصد است. البته این 20 درصد افزایش شامل حال پول رهن می‌شود و اجاره ها نزدیک به 50 درصد افزایش دارد!"

از آقای امیدی می‌پرسم که آیا به تازگی قراردادی را تمدید کرده است یا خیر که می‌گوید:" بله چندین قرارداد را در این روزها تمدید کردم. به طور مثال خانه‌ای که سال قبل با ده میلیون رهن و 300 هزار تومان اجاره بود را با همان پول پیش و 500 هزار تومان اجاره و خانه ای دیگر را از ده میلیون رهن و 200 اجاره به 12 میلیون رهن و 400 هزار تومان اجاره تمدید کردیم. در این منطقه هم افزایش قیمت‌ها زیاد است اما چون در سالهای قبل اجاره کم بود افزایش 50 درصدی در این منطقه کمتر به چشم می آید."

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1622619
ارسال نظر
نظرات