شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 11:08 منتشر شده در مورخ: 1399/04/12 شناسه خبر: 1623096
آبی بر آتش گرمای جنوب شرق کشور؛

نوازش باران تابستانی بر چهره سیستان و بلوچستان/آسمان 38 نقطه دیار نخل و آفتاب بارانی شد

نوازش باران تابستانی بر چهره سیستان و بلوچستان/آسمان 38 نقطه دیار نخل و آفتاب بارانی شد
محسن حیدری، مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: در حالی گرمای هوا در تابستان اکثر شهرهای کشور را فرا گرفته است آسمان 38 نقطه سیستان و بلوچستان بارانی شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به گزارش عصرهامون، سیستان و بلوچستان، امسال سال متفاوتی را تجربه می کند، چراکه پس از سال ها قهر آسمان، باران های بهاری مرهمی شد بر زخم هایی که از سال ها خشکسالی بر پیکر این استان جامانده است.

 
از ابتدای امسال پس از سال ها خشکسالی آسمان به روی سیستان و بلوچستان خندید و صدای شرشر باران در گوشه گوشه این استان پهناور پیچید و مردم این دیار با لبخند نظاره‎گر بارانی شدند که از مدت‎ها پیش منتظرش بودند.

روی خوش آسمان به این دیار گرم و خشک در روزهای تابستان هم تداوم پیدا کرد، به گونه ای که 40 میلی متر باران در یازدهمین روز تابستانی سیستان و بلوچستان در گرم ترین نقاط کشور بارید.

درست است که این باران ها به دلیل ضعف در زیرساخت ها با خسارت هایی همراه شد، اما نباید از طراوتی که بر تن خشکیده برخی زمین های زراعی بخشید و از سیرابی رودخانه های فصلی، گذشت. 

ثبت بیش از 10 میلی متر باران در 17 ایستگاه

محسن حیدری، مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان در گفت و گو با عصرهامون بیان کرد: در شبانه روز گذشته آسمان تابستان در 38 ایستگاه بارانسنجی سیستان و بلوچستان بارانی بود، به طوری که میزان بارش در 17 ایستگاه بیبش از 10 میلی متر بوده است.

وی ادامه داد: سامانه همرفتی شبانه روز گذشته 9 شهرستان خاش، ایرانشهر، نیکشهر، فنوج، قصرقند، راسک، مهرستان، سیب سوران و سراوان را فرا گرفت و در برخی نقاط منجر به آبگرفتگی و جریان یافتن رودخانه های محلی شد.

این مقام مسئول تصریح کرد: بر اساس آخرین اطلاعات دریافتی از ایستگاه ها تا این موقع بیشترین بارش ها به ترتیب از ایستگاه های«انجیرک» مهرستان با 40، «گشت» سراوان و «تیغ آب دامن» ایرانشهر 31، «چاهوک» مهرستان 26، شهر فنوج و ایستگاه «دستگرد» نیکشهر 25 و «رحمان آباد ایرندگان» خاش 24 میلی متر گزارش شده است.

تداوم بارش های همرفتی

حیدری با بیان اینکه بارش های همرفتی امروز نیز در ارتفاعات جنوب و جنوب شرق ادامه دارد، ادامه داد: بر اساس آخرین خروجی نقشه های پیش یابی و مدل های جوی افزایش ابر و بارش های رگباری همچنان الگوی ثابت 2 روز آینده نیمه جنوبی استان است.

وی افزود: با توجه به ویژگی سامانه های همرفتی انتظار وقوع تندباد لحظه ای، صاعقه و بارش تگرگ به ویژه در ارتفاعات وجود دارد.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: در این مدت آبگرفتگی معابر، سیلاب ناگهانی و طغیان موقتی رودخانه های فصلی، پیش بینی و توصیه می شود مردم در مناطق بارانی از رفتن به ارتفاعات، توقف و تردد در بستر و حاشیه مسیل ها و رودخانه های فصلی خودداری کنند.
 
انتهای پیام/ 
 
https://www.dana.ir/1623096
ارسال نظر
نظرات