شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 10:44 منتشر شده در مورخ: 1399/04/13 شناسه خبر: 1623240
مسئولانِ سردرگُم یا مسئولانِ بی‌توجه؟

ضعف دستگاه‌های فرهنگی عامل گرایش جوانان به مُدهای غربی/ عفاف و حجاب ثمره حیا هستند

ضعف دستگاه‌های فرهنگی عامل گرایش جوانان به مُدهای غربی/ عفاف و حجاب ثمره حیا هستند
فرشته عسکری، یک کارشناس روانشناسی گفت: ضعف دستگاه های فرهنگی، مهمترین عامل گرایش جوانان و نوجوانان به مدهای غربی است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از عصرهامون، شبیخون فرهنگی، تهاجم فرهنگی، ناتوی فرهنگی و جنگ نرم کلید واژه هایی است که در سالیان گذشته بارها از سوی مقام معظم رهبری به آن اشاره شده و مسئولان و نخبگان فرهنگی و مردم را به توجه و مقابله با آن ترغیب کردند اما این موضوع مهم و خطرناک که برای استحاله و بی هویت کردن جوانان و تغییر فرهنگ و ذائقه مردم از سوی بیگانگان به کشور در حال تحمیل شدن است همچنان در بی تفاوتی مسئولان مربوطه به عنوان یکی از آسیب های جدی کشور به شمار می رود.
 
شبیخونی که اکنون در حوزه عملیاتی به عنوان نفوذ از آن یاد می شود در حال حاضر به صورت جدی بنیان های فکری و اعتقادی خانواده ها و افکار عمومی را مورد هدف قرار داده است.
 
عفاف و حجاب ثمره حیا هستند

فرشته عسکری، کارشناس روانشناسی و استاد دانشگاه در گفت و گو با خبرنگار ما با بیان اینکه موضوع بدحجابی و بی حجابی پدیده جدیدی نیست، افزود: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی همواره افرادی هنجارشکن بودند که پوشش مناسبی در جامعه نداشتند اما گسترش و زیاده روی این پدیده طی سالهای اخیر و گرایش روزافزون جوانان به این مورد نگران کننده و نیازمند ریشه یابی و برنامه ریزی جامع برای ارائه راهکارهای عملی از سوی نهادهای فرهنگی است.

وی با بیان اینکه بی حجابی و بدحجابی علل مختلفی دارد که هر کدام در جای خود نیازمند بررسی و تحلیل دقیق است، گفت: مهمترین عاملی که در حال حاضر می توان به آن اشاره کرد تاثیر مخرب شبکه های ماهواره‌ای و برنامه‌های بداخلاقی آن است که متاسفانه به دلیل عدم برنامه ریزی درست از سوی نهادهای فرهنگی برای خنثی کردن، این برنامه ها آثار مسمومی داشته و طیف وسیعی از مخاطبان که بیشتر آنها جوانان و نوجوانان و خانواده ها هستند را با سرعت خیلی زیاد و سرسام آور در بر گرفته است.
 
این روانشناس با اشاره به این مطلب که پدیده حجاب تنها یک پوشش نیست بلکه نمادی از باور و گرایش‌ افراد است، ادامه داد: حجاب و عفاف فقط مربوط به زنان و دختران نمی شود بلکه مردها نیز باید حجاب را در جامعه رعایت کنند زیرا حجاب و عفاف ثمره حیا و یک هویت دینی به شمار می روند.
 
به گفته وی؛ در دو دهه اخیر مسئله عفاف و حجاب یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های دینی و فرهنگی به شمار می روند. این دو مقوله نشان اوج اراده انسان و شعار رشد فرهنگی به شمار رفته که رســالت جهت دهـی و حرکت فرهنگی را بر عهده دارد بر این اساس بزرگترین عامــل مقاومــت در برابــر گســترش مدهای غربی و جنــون اجتماعــی هستند کــه فضــای اجتماعــی را بــر جهت دهی انرژی جوانان به سوی خود جذب می کنند.

کم توجهی نهادهای فرهنگی عامل رواج بی حجابی
 
عسکری تصریح کرد: موضـوع عفـاف و حجـاب یکـی از بزرگتریـن دغدغه هـای فرهنگـی اجتماعـی جامعـه ایرانـی به ویـژه از دهـه 80 بـه بعـد شـده؛ هم اکنون بالغ بر هفده هزار شبکه ماهواره ای در جهان وجود دارد که سه هزار مورد آن در کشور ما به راحتی در دسترس می باشد و روزانه هزاران تصویر، صوت و ... در خصوص این دو مقوله در فضای مجازی و اجتماعی منتشر می شود که هدف اصلی آنها کمرنگ کردن ارزش‌های اسلامی و رفتارهای سنتی در حجاب و عفاف است.

وی بیان کرد: متاسفانه بدحجابی در جامعه اسلامی به ویژه کشور ما معضلی است که در سال‌های اخیر با توجه به تمرکزی که دشمنان غربی روی آن نشان داده‌اند توسط جنگ نرم و تبلیغات گسترده که در بحث فضای مجازی حتی در ماهواره ها نشان می دهند خیلی راحت توانسته بر سبک زندگی خانواده ها و نوجوانان تاثیر بگذارد و حتی فضای مجازی و شبکه های پیام رسان تاثیر بسیار بدی را به وسیله تبلیغاتی که داشته نشان داده اند.
 
وی با بیان اینکه دشمن از طریق جنگ نرم اثرگذاری خود را بر موضوع حجاب و عفاف نشان داده است، ادامه داد: حضور گسترده معاندین و دشمنان در فضای مجازی و مطالبی که در مقوله حجاب و عفاف و شخصیت زن دارند و یا استفاده ابزاری از زنان و دختران و ... باعث شده ذهن جوانان و نوجوانان در این تغییر و فکر کنند با سبک غربی می توانند بهتر باشند که این ناشی از کم‌کاری نهادهای فرهنگی است.

این روانشناس با بیان اینکه به فلسفه حجاب برای جوانان خیلی کم پرداخته شده است، افزود: اعتیاد به اینترنت و در دسترس بودن راحت شبکه های ماهواره ای و پیام رسان های اجتماعی عامل مهم در ترویج فرهنگ غرب است، این روزهای هر خانواده ایارنی حداقل ۹ ساعت در اینترنت وقت صرف می کند که این اعتیاد به فضای مجازی تاثیر عمیقی بر سبک زندگی گذاشته است.

 ضعف ایمان مهمترین دلیل گسترش بدحجابی

وی بیان کرد: حجاب یک تکلیف شخصی نیست بلکه یک امر اجتماعی بسیار مهم است که همه آحاد جامعه را درگیر کرده است، حجاب مربوط به مکان و زمان خاصی هم نیست بلکه در زمان ها و همه ادیان بر آن تاکید شده اما در اسلام بیشتر تاکید و توجه شده و کم توجهی به موضوع عفاف و حجاب نشان از ضعف ایمان و اعتقادات است
 
عسکری ادامه داد: امروز سبک زندگی غربی در خانواده‌های ایرانی بارز است یکی از دلایل این موضوع اعتقادات و باورها می باشد، از سوی دیگر دشمن تلاش های زیادی برای گسترش بدحجابی در جامعه دارد و این موضوع را از طریق شبکه‌های ماهواره‌ای و فضای مجازی پیگیری می‌کند.انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1623240
ارسال نظر
نظرات