شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 14:41 منتشر شده در مورخ: 1399/04/13 شناسه خبر: 1623310
در خطبه‌های عبادی سیاسی نماز جمعه مطرح شد؛

بی‌توجهی به شیوع کرونا مشکلات اقتصادی را بیشتر می‌کند/ مبارزه با فساد ریشه‌ای، عمیق و جدی باشد

بی‌توجهی به شیوع کرونا مشکلات اقتصادی را بیشتر می‌کند/ مبارزه با فساد ریشه‌ای، عمیق و جدی باشد
شماری از ائمه جماعت سیستان وبلوچستان گفتند: در صورت بی‌توجهی به شیوع گسترده‌ بیماری کرونا و عدم استفاده از ماسک یا رعایت پروتکل های بهداشتی، مشکلات اقتصادی هم بیشتر خواهد شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از عصرهامون،شماری از ائمه جماعت سیستان وبلوچستان ظهر امروز در خطبه های عبادی و سیاسی نمازجمعه گفتند: در صورت بی‌توجهی به شیوع گسترده‌ بیماری کرونا و عدم استفاده از ماسک یا رعایت پروتکل های بهداشتی، مشکلات اقتصادی هم بیشتر خواهد شد.

یکی از راه های حصول تقوا رعایت عدالت در زندگی فردی و اجتماعی است

آیت الله مصطفی محامی، امام جمعه زاهدان در خطبه های نمازجمعه این هفته ضمن سفارش نمازگزاران به تقوا، بیان کرد: امام رضا(ع) در زمان خویش گرفتار حکومت خشن هارون الرشید بودند بعداز مرگ هارون الرشید بین فرزندانش پنج سال درگیری بر سر خلافت ایجاد شد و بعد از تسلط مامون بر خلافت، امام رضا(ع) پنج سال با حکومت مامون عباسی گرفتار بودند، امام رضا(ع) از هر فرصتی برای نشر فرهنگ اسلام ناب محمدی(ص) و تقویت پیروان مکتب اهل بیت(ع) استفاده می کردند.

وی افزود:مامون عباسی احساس کرد حکومتش با این درگیری ها ضعیف می شود و از آنجاییکه یکی از سیاست مدارترین خلفای بنی عباس بود به امام رضا(ع) پیشنهاد ولایت عهدی داد و ایشان این ولایت عهدی را نپذیرفتند. اما مامون از این پیشنهاد سه هدف را دنبال می کردکه یکی آوردن امام از مدینه به مرو و کنترل فعالیت های امام رضا(ع) و  ایجاد وجهه عمومی در بین مردم و شریک کردن امام رضا(ع) در اعمال و جرم های خود و هدف سوم جلوگیری از مبارزات علیه حکومت غیر مشروع عباسی بود.

وی خاطرنشان کرد: مامون امام رضا(ع) را وادار به پذیرش ولایت عهدی کرد و ایشان را به مرو برد و امام رضا(ع) در برابر این اقدام مامون، چند اقدام عمده انجام دادند و به صورت گسترده اعلام کردند که با این کار مخاف هستند و در خداحافظی با خانواده اشاره کردند که بر من در این سفر بدون بازگشت گریه کنید، امام با بیان شیوای خود به مامون فهماند که تو حقی بر این حکومت نداری و این پیشنهاد تو، حیله گری بیش نیست ودر پایان امام رضا(ع) فرمودند اگر ناچار به پذیرفتن ولایت عهدی هستم در هیچ یک از شئون حکومت و عزل و نصب ها دخالت نمی کنم و در نهایت از فرصت ولایت عهدی برای بیان معارف اسلامی ، جایگاه امامت و ولایت  و تقویت مبارزان شیعه استفاده کردند.

آیت الله محامی  تاکید کرد:یکی از راه های  حصول تقوا در زندگی، رعایت عدالت در زندگی فردی و اجتماعی است. رهبر معظم انقلاب احیای حقوق عامه را از مهمترین وظایف قوه قضاییه دانستند بر این اساس باید مصادیق حقوق عامه مشخص شود که این یکی از مهمترین مواردی است که باید به آن توجه شود و دستگاه قضا باید  فراتر از مسائل قومی و مذهبی به دنبال احیای حقوق عامه مردم باشد و حقوق عامه همه مردم را رعایت کند تا مردم دستگاه قضا را مرجع و ملجا خود بدانند.

امام جمعه زاهدان اذعان کرد: نکته بعدی قاطعیت در مبارزه با فساد است که مساله ای مهم در مبارزه با فساد به خصوص در استان ما با توجه به گستردگی مرز مرز و وجود قاچاق کالا و مواد مخدر و مسائل دیگر است.

به گفته وی، درست هزینه کردن اعتبارات و جلوگیری از فساد و لغزش مساله مهمی است و دستگاه قضا و دستگاه های بازرسی باید دقت بیشتری در جلوگیری از فساد داشته باشند.

اصلاح و پاکسازی جامعه از فساد با قطع دست مفسدان امکان پذیر است

حجت الاسلام و المسلمین موسوی، امام جمعه شهرستان چابهار ضمن تبریک میلاد با سعادت حضرت علی بن موسی الرضا(ع) هشتمین اختر تابناک امامت و ولایت و دهه کرامت، با اشاره به دین و دینداری که از ارزشمندترین مواردی مورد نیاز یک جامعه اسلامی و شخص مسلمان است، بیان کرد: در جامعه موفق اسلامی ما یک خانواده زمانی در برابر جهل، نادانی و گمراهی از استحکام لازم برخوردار است که دین دار باشد و همیشه دستورات دینی و معنوی ره به شکل صحیح انجام دهد.

وی افزود: اخلاق، رفتار، منش یک فرد دیندار باعث الگو پذیری دیگران می شود که در نهایت آرامش و آسایش را برای همگان به ارمغان می آورد و نتیجه رضایت بخشی را به همراه دارد.

امام جمعه چابهار با اشاره به عوامل پیشگیری از آفات و آسیب هایی که دین را متضرر می کند تصریح کرد: اولین موردی پیشگیری از آفات دین به تعبیر امیرالمومنین علی(ع) برای انسان عالم به دین، زهد و قناعت در زندگی و دوری از حرص و طمع دنیا است.

وی با اشاره به وضعیت هشدار استان و شهرستان چابهار در مواجه با ویروس کرونا خطاب به مردم گفت: همان طور که رهبر معظم انقلاب تاکید بر رعایت مسائل بهداشتی برای در امان ماندن و حفظ سلامت جامعه دارند، لازم است تا ما با رعایت کردن این پروتکل ها در جامعه نظیر استفاده از ماسک، عدم برگزاری مراسمات عروسی و عزا هم به خودمان هم به جامعه سفید پوش و زحمتکش وزارت بهداشت کمک و یاری کنیم.

حجت الاسلام موسوی در خطبه دوم خود با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در دیدار با اعضای قوه قضاییه اظهار کرد: از زحمات دلسوزان دستگاه قضایی که تحولی را در این چند مدت ایجاد کردند صمیمانه تشکر و قدردانی می کنیم و از آنها می خواهیم همچنان به این روند کاری خود محکم و استوار ادامه دهند.

وی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری به آیت الله رییسی مبنی بر مبارزه با فساد و شروع کار از خود قوه قضاییه افزود: آیت الله رییسی به عنوان رییس قوه قضاییه برای مبارزه جدی با فساد با پیروی از رهنمود های رهبر انقلاب در ابتدا کار برای پاکسازی و اصلاح از خود دستگاه قضا شروع کرد.

خطیب جمعه چابهار تصریح کرد: مبارزه با فساد باید در همه زمینه ها باشد و اگر جلوی آن گرفته نشود مثل این ویروس کرونا در جامعه واگیردار می شود و طبق گفته های رهبر انقلاب یک فاسد هم در جامعه زیاد است چون وجود او باعث گمراهی و فساد یک دستگاه در جامعه می شود و لازمه مبارزه قاطع و محکم با آن قطع کردن دست یک مفسد برای اصلاح و پاکسازی است.

وی ویژگی های یک قوه قضاییه مردمی از نگاه رهبر انقلاب را مامن امن و خدمتگراز دانست و خاطرنشان کرد: قوه قضاییه باید همیشه خدمتگراز و پناهگاه امن مردم باشد و از نگاه و مواضع بالا به پایین مردم پرهیز کند تا باعث دلگرمی آنها و ترس و اضطراب خاطیان شود.

امام رضا(ع) دارای فضائل اخلاقی انسانی بلند مرتبه ای است

حجت الاسلام والمسلمین عظیم بامری در خطبه های نماز جمعه این هفته شهرستان دلگان با اشاره به سالروز ولادت امام رضا (ع)، گفت: هشتمین امام شیعیان، از سلاله پاک رسول خدا(ص) و هشتمین جانشین پیامبر مکرّم اسلام است، بنابر نظر مشهور مورخان امام رضا(ع)، در یازدهم ذی قعده سال 148 هـجری قمری در مدینه منوره متولّد شد.

امام جمعه شهرستان دلگان عنوان کرد: آن حضرت در مدینه، پس از شهادت پدر، امامت بر مردم را به عهده گرفت، و به رسیدگی امور مسلمانان پرداخت.

امام جمعه دلگان بیان کرد: امام هشتم، شاگردان پدر را به دور خودش جمع کرد و به تدریس و تکمیل حوزه علمیه جدش امام صادق (ع) مشغول شد و در این راستا گام های بزرگ و استواری برداشت.

وی ادامه داد: حضرت امام رضا (ع) پس از هفده سال سکونت در مدینه و تبلیغ دین و ارشاد مردم، با نقشه و حیله مأمون عباسی، راه خراسان را در پیش گرفت، آن حضرت پس از قبول اجباری ولایت عهدی مأمون و گذشت سه سال، در 55 سالگی به دست این خلیفۀ عباسی به شهادت رسید.

حجت الاسلام بامری خاطرنشان کرد: آن حضرت همانند دیگر امامان معصوم(ع)، دارنده تمام کمالات و فضایل اخلاق انسانی در مرتبه اعلی و بلندمرتبه ای است، او آن چنان در قلّه شکوهمند کمال و فضیلت قرار دارد که نه تنها دوستان و پیروانش او را ستوده اند.

 استفاده از ماسک را در پیشگیری از کرونا جدی بگیرید

حجت الاسلام والمسلمین احمد لطفیان سرگزی، امام جمعه شهرستان نیکشهر با اشاره به نقشه ای که امام رضا نقش بر اب کرد ، گفت :خط مبارزه سیاسی امام رضا (ع)عبارت است از تشکیل حکومت اسلامى و به عبارت دیگر حکومت علوى .

 امام جمعه شهرستان نیکشهر تصریح کرد :تدابیر و سیاست‌های امام هشتم برای مقابله با «توطئه‌ی خلیفه‌ی عباسی مبنی بر هضم امامت در خلافت به‌وسیله‌ی ولایتعهدی اجباری حضرت» بوده است.

حجت الاسلام والمسلمین لطفیان سرگزی با اشاره به تدابیر حکیمانه امام رضا(ع) در مقابل نقشه هوشمندانه و خطرناک مأمون گفت: هنگامی که امام را از مدینه به خراسان دعوت کردند آن‏حضرت فضای مدینه را از کراهت و نارضایتی خود پر کرد، به طوری که همه کس در پیرامون امام یقین کردند که مأمون با نیت سوء، حضرت را از وطن خود دور می‏کند. امام بدبینی خود به مأمون را با هر زبان ممکن به همه گوش‏ها رساند.

وی ادامه داد :هنگامی که در مرو پیشنهاد ولایت‏عهدی آن حضرت مطرح شد، حضرت به شدت استنکاف کردند و تا وقتی مأمون صریحا آن حضرت را تهدید به قتل نکرد، آن را نپذیرفتند.

امام جمعه شهرستان نیکشهر افزود: با این همه علی بن موسی الرضا(علیه‏السلام) فقط بدین شرط ولی‏عهدی را پذیرفت که در هیچ یک از شئون حکومت دخالت نکند و به جنگ و صلح و عزل و نصب و تدبیر امور نپردازد.

حجت الاسلام والمسلمین لطفیان سرگزی بیان کرد: امام با قبول ولی‏عهدی، دست به حرکتی می‏زند که در تاریخ زندگی ائمه اطهار علیهم السلام بی‏نظیر بوده است و آن برملا کردن داعیه امامت شیعی در سطح عظیم اسلام و دریدن پرده غلیظ تقیه و رساندن پیام تشیع به گوش همه مسلمان‏ها است.

وی ادامه داد: ریبون عظیم خلافت در اختیار امام قرار گرفت و امام سخنانی را که در طول یکصد و پنجاه سال جز در خفا و با تقیه گفته نشده بود به صدای بلند فریاد کرد.

حجت الاسلام لطفیان سرگزی با انتقاد از برخی افراد که مسئله‌ی کرونا را تمام‌شده میدانند، و ماسک نمی زنند گفت: در اثر فداکاری دستگاه‌ها و کادرهای درمانی و بهداشتی و همچنین مجاهدت داوطلبانه‌ی گروه‌های مردمی و همکاری عموم مردم، ایران به‌عنوان یک کشور موفق در دنیا معرفی شد؛  اما این مربوط به ابتدای کار بود و اکنون متأسفانه آن حرکت و مجاهدت از جانب بعضی مردم و مسئولان سست شده است.

امام جمعه شهرستان نیکشهر با تشکر از خدمات طاقت‌فرسای کادرهای درمانی، شیوع بیماری را موجب خسته شدن این زحمت‌کشان دانست و افزود: اینکه گفته می شود باید کاری کرد که مشکلات اقتصادی از ناحیه‌ی کرونا به وجود نیاید، حرف درستی است اما در صورت بی‌توجهی و شیوع گسترده‌ی بیماری، مشکلات اقتصادی هم بیشتر خواهد شد.

وی تصریح کرد:کاش افرادی بتوانند مانند شهید آوینی جهاد عظیم مقابله با کرونا را روایت کنند.

کسانی که باعث مشکلات اقتصادی هستند بجای نامه نگاری پاسخگو مردم باشند

حجت الاسلام ابراهیم گزمه، امام جمعه شهرستان هیرمند در خطبه های این هفته از نماز جمعه گفت: امام رضا علیه السلام در طول عمر با برکت خود و در دوران امامت کوشید تا باطن مأمون را نمایان کند.

وی افزود: در طول اسلام دشمنان اهل بیت علیهم السلام همواره جایگاه خود را در خطر می دیدند و با آگاهی از کار خود اقدام به دشمنی با اهل بیت علیهم السلام می پرداختند.

وی ادامه داد: دشمن همواره در کمین است و امروز ما در برابر آنها هوشیار باشیم، دشمن به دنبال نصب تریبون برای خود است کاری که برخی از سیاست مداران ما به اشتباه به آن تن می دهند.

امام جمعه هیرمند با بیان اینکه باید زندگی اهل بیت عبرت و‌ جلوی چشم ما باشد گفت: آمریکا به بهانه اینکه مدافع حقوق مردم است در صدد ضربه زدن به نظام و انقلاب می باشد.

وی در ادامه به روز شهرداری و دهیاری اشاره کرد و گفت: اگر شهردارها و دهیاران فعالیت های خود را به درستی انجام دهند می توانیم شاهد شهر و روستای زیبایی باشیم.

وی همچنین گفت: بعضی ها شروع کردند به نامه نگرانی ها و می خواهند مقصر پیش آمده مسائل اقتصادی کشور را رهبری جلوه دهند که بزرگترین ظلم در حق رهبر است.

امام جمعه هیرمند تصریح کرد: بسیاری از سال های انقلاب مدیریت دست آنها بوده است بجای اینکه ریشه آن را نگاه کنند که چه دولت هایس کوتاهی کردند رهبری را نشان گرفتند.

وی گفت: هدف اینها فشار بر رهبری برای مذاکره با آمریکا است،اینها کد می دهند به دشمن و میخواهند این را رسم کنند که راه رفت برون رفت مشکلات دست در دست دشمن گذاشتن است.

حجت الاسلام گزمه بیان کرد: رهبری بارها گفته اند ما خواهان ارتباط با جهان هستیم نه جهانی که استکبار و آمریکا باشد ، بیش از ۱۵۰ کشور داریم باید با آنها ارتباط برقرار کنیم، در این سال ها مردم ما خوب می دانند که آمریکایی ها چکار کردند بر سر این ملت لذا این کسانی که اینگونه اظهار نظرها می کنند باید پاسخگو باشند که چرا کوتاهی کردند و مشکلات برای مردم به وجود آورده است چرا کشور را معطل کردند.

امام جمعه هیرمند خاطرنشان کرد: راه بیرون رفت از مشکلات، مبارزه با فساد واقتصاد مقاومتی است،آقایون خودشان باید پاسخگو باشند بجای اینکه از رهبری پاسخ می خواهند شما برای ملت چکار کرده اید.

امام جمعه هیرمند در پایان به قدرت واقعی جبهه انقلاب اشاره کرد و گفت: آمریکا با برگزاری یک مامور نظامی چند تن از فرماندهان حشدالشعبی را دستگیر کرد که این کار باعث شد تا نیروهای انقلابی حشدالشعبی ظرف چند ساعت مهمترین مناطق در دسترس آمریکایی را از آن خود کنند که در نهایت منجر به آزادی فرماندهان و غلط کردن آمریکا شد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1623310
ارسال نظر
نظرات