شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 11:27 منتشر شده در مورخ: 1399/04/14 شناسه خبر: 1623425
یکی از کانون‌های گرد و غبار سیستان مهار شد؛

آبگیری سطح بیشتری از تالاب هامون با حذف دایک جنوبی

آبگیری سطح بیشتری از تالاب هامون با حذف دایک جنوبی
وحیدپورمردان، مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: با حذف دایک در داخل تالاب هامون آب به نقاط بیشتری از تالاب وارد شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ وحید پورمردان، مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان در گفت و گو با عصرهامون بیان کرد: با توجه به حجم ورودی سیلاب و دشتمال از روزهای آخر سال گذشته و پیش بینی های انجام شده در برنامه احیای تالاب هامون، اولویت های احیای تالاب در قالب ورود آب به تمامی بخش های ممکن و همچنین احیای پوشش گیاهی به منظور کنترل پدیده گرد و غبار در دستور کار این اداره کل قرار گرفت.


وی افزود: برای تحقق این برنامه و ورود آب به تمام قسمت های تالاب هامون، دایک منطقه جنوب کوه خواجه برای آبگیری قسمت های جنوبی تالاب که نزدیک به یک دهه خشک و یکی از کانون های گردو غبار منطقه بود، بازگشایی شد و حجم مناسبی از آب بستر خشک این قسمت از تالاب هامون را دربرگرفت و پوشش گیاهی آن نیز به صورت چشمگیر احیای شده است.
 
این مقام مسئول ادامه داد: حذف دایک و ورود آب به سایر قسمت های تالاب هامون برنامه احیای این تالاب را یک قدم به پیش برده و ضمن احیای فصلی بخش جنوبی تالاب به میزان 58 هزار هکتار، یکی از کانون های پدیده گرد و غبار در شمال استان را تا حد زیادی مهار کرده است.

پورمردان اضافه کرد: گسترش برنامه احیای تالاب تا قسمت های جنوبی آن با وسعت بسیار زیاد موجب لانه گزینی و تخم گذاری پرندگان در پهنه ای بسیار بزگ شده  و این یکی از نشانه های بارز موفقیت گام به گام در برنامه احیای تالاب هامون است.

انتهای پیام/ 
https://www.dana.ir/1623425
ارسال نظر
نظرات