شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان اصفهان
ساعت: 11:13 منتشر شده در مورخ: 1399/04/14 شناسه خبر: 1623460
آخرین اخبار از ایجاد شهرستان در بخش جرقویه؛

مشکل اصلی زاینده‌رود، سوء‌مدیریت و بارگذاری‌های جدید است

مشکل اصلی زاینده‌رود، سوء‌مدیریت و بارگذاری‌های جدید است
اولین جلسه بررسی مشکلات و ارائه راهکارهای توسعه بخش جرقویه سفلی با حضور دو تن از نمایندگان مردم شهرستان اصفهان در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از صاحب نیوز؛ حجت الاسلام سیدحسین طباطبایی امام جمعه مرکز بخش جرقویه سفلی شامگاه جمعه در جمع نمایندگان اصفهان اظهار کرد: به لطف الهی مردم شهرستان اصفهان ۵ نماینده انقلابی، جوان، جهادی، ولایت مدار و مردم دار را راهی مجلس یازدهم کردند. فلسفه تشکیل حکومت اسلامی خدمتگزاری به مردم است و انتظار می‌رود منتخبین مردم در مجلس شورای اسلامی از طریق وضع قوانین راهگشا و اصلاح مقررات دست و پاگیر و نظارت بر اجرا توسط دستگاه‌ها و در صورت لزوم بهره گیری از دستگاه قضا جلوی تورم افسار گسیخته، بی بند و باری ها و فساد اقتصادی که بر مردم فشار می‌آورد را بگیرند.

حجت الاسلام طباطبایی در ادامه از کم‌آبی، بیکاری جوانان و گرانی زمین و مشکل تأمین مسکن به عنوان سه معضل اصلی جامعه به ویژه در منطقه جرقویه یاد کرد و از نمایندگان مردم خواستار پیگیری جهت رفع این مشکلات شد.

حسن جعفری هرندی بخشدار جرقویه سفلی با بیان این که  این دومین جلسه در بخش با نمایندگان مجلس در این مدت کوتاه شروع به کار مجلس یازدهم است به تشریح مشخصات، مختصات، ظرفیت ها و مشکلات بخش پرداخت و گفت: جرقویه سفلی با 3 شهر و ۲۱ روستا ۲۳ هزار جمعیت از شروع انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (قدس سره) تا کنون 179 شهید تقدیم اسلام و انقلاب کرده است.

جرقویه بزرگ ترین تولیدکننده گوشت قرمز در اصفهان

وی جرقویه را خاستگاه علما و فرهیختگان نامی و دیار مردمان سختکوش قناعت پیشه معرفی کرد و افزود: بخش ما با وجود عشایر و داشتن 80 واحد مرغداری بزرگترین تولید کننده گوشت قرمز و مرغ و سومین تولید کننده تخم مرغ در شهرستان اصفهان و در زمره رتبه‌های برتر تولید قارچ در کشور به خاطر وجود کارخانه قارچ و تولید قارچ خانگی است.

استقرار بزرگ ترین نیروگاه خورشیدی کشور در جرقویه

جعفری هرندی استقرار بزرگترین نیروگاه خورشیدی کشور با ظرفیت تولید ۱۰ مگاوات برق را از دیگر مزیت‌های این بخش برشمرد و تصریح کرد: بند خاکی نصراباد که با 40 میلیارد ریال اعتبار احداث شده جزء چهار پروژه بزرگ کشور است و بزرگترین مجتمع دامپروری عشایری کشور نیز در جنوب غربی نصراباد در حال احداث است.

نماینده ارشد دولت در جرقویه سفلی با اشاره به مطرح بودن طرح ایجاد فرمانداری جرقویه متشکل از دو بخش جرقویه سفلی و علیا در وزارت کشور خواستار حمایت و پیگیری نمایندگان جهت عملیاتی شدن این طرح و خواسته به حق مردم تا پایان دولت فعلی شد و ایجاد فرمانداری در منطقه را ضامن حل بسیاری از مشکلات کنونی بخش دانست و از نمایندگان خواست از بودجه شهرستان در کمیته برنامه‌ریزی استان دفاع کرده و بر توزیع اعتبارات بین دستگاه‌ها در شرایط تحریم بر اساس اولویت‌ها تاکید و نظارت کنند.

مهدی طغیانی در ادامه این جلسه از تولید به عنوان کلید واژه پیشرفت یاد کرد و گفت: مسیر پیشرفت کشور با وجود برخی مشکلات و تحریم ها در داخل کشور است و در این مسیر همان گونه که کوهنورد برای رسیدن به قله مشکلاتی را تحمل می کند باید گذر از مشکلات به قله پیشرفت رسید.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس راه حل غلبه بر مشکلات بیرونی را مصون سازی و راهکار فائق آمدن بر مشکلات داخلی را قوی شدن عنوان کرد و افزود: هم پای تحریم و فشار دشمن مشکل داخلی هم داریم و تنها راه کار تقویت بنیه داخلی است. اصلاح و یا حذف برخی قوانین و مقررات دست و پا گیر و برداشتن مجوزات و امضاهای متعدد و کوتاه کردن مسیر و زمان اخذ پروانه فعالیت، گره گشای برخی مشکلات فعلی برای تولید و سرمایه گذاری است.

مشکل اصلی زاینده رود سوء مدیریت و بارگذاری های جدید است

وی وجود آب فراوان و خاک مناسب را عامل گرایش مردم شرق در گذشته به شغل کشاورزی دانست و با بیان اینکه اکنون به علت کمبود آب مردم شرق اصفهان دچار مشکل شده اند گفت: کم آبی در فلات مرکزی با مسئله زاینده‌رود فرق دارد. فلات مرکزی از خشکسالی متاثر شده اما مشکل اصلی خشکی و کم آبی زاینده رود خشکسالی نیست بلکه سوء مدیریت و بارگذاری های جدید بدون اجرای طرح‌های افزایش ورودی آب است. طرح هایی که برای ورود اب اجرایی نشده اما برداشت مربوط با آن صورت گرفته است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی جریان دائمی آب زاینده‌رود را حق قانونی و خواسته اصلی مردم اصفهان بر شمرد و تصریح کرد: ما به هیچ وجه در این خصوص کوتاه نمی‌آییم و در این زمینه مذاکره نمی کنیم.

طغیانی کشاورزان منطقه را به پرهیز از کشت محصولات پر آب مثل صیفی جات و توجه به کشت محصولات اقتصادی توصیه کرد و از جهاد کشاورزی خواست کشاورزان را در این زمینه توجیه و راهنمایی کند.

سخنگو کمیسیون اقتصادی مجلس واردات بی رویه را عامل خالی شدن جیب و سفره کشاورزان و به صرفه نبودن و تعطیلی فعالیت کشاورزی عنوان کرد و گفت: باید سیاست های کشاورزی مشخص باشد تا کشاورز بدون دغدغه به تولید بپردازد.

اگر مدیری کم‌کاری کند کوتاه نمی‌آییم

امیرحسین بانکی در پایان اولین جلسه بررسی مشکلات و ارائه راهکارهای توسعه بخش جرقویه سفلی گفت: ما نماینده همه مردم هستیم چه کسانی که به ما رای دادند. چه کسانی که به ما رای ندادند؛ وقتی وارد عرصه شدیم باید به همه خدمت کنیم و با توجه به شرایط سخت و بار سنگین مسئولیت در این شرایط به جز در سایه لطف و فضل الهی کاری از پیش نمی رود.

نماینده مردم اصفهان اخلاص، تلاش و همدلی را سه شرط اصلی کسب توفیق الهی برشمرد و با تاکید بر وحدت 5 نماینده شهرستان اصفهان و راه اندازی مجمع نمایندگان شهرستان و دبیرخانه واحد برای پیشرفت امور گفت: وقتی ما متحد باشیم مدیران پاسخگو خواهند بود. سیاست ما پنج نفر در قبال مدیران تعامل سازنده و دو طرفه به نفع مردم است و اگر مدیری کم‌کاری کند کوتاه نمی‌آییم.

وی  درباره وظیفه نمایندگان گفت: کار ما قانونگذاری و نظارت است و دخالت در اجرا نداریمِ. اما از مدیران حمایت و موانع قانونی در مسیر اجرا را برطرف می‌کنیم و اگر جایی لازم شد تذکر می دهیم.

بانکی در ادامه با تصریح بر لزوم رعایت عدالت در انجام کارها گفت: ما در جایگاهی هستیم که باید خادم مردم باشیم و طبق قانون، وجدان و شرع اجازه نداریم بین مردم و مناطق تبعیض قائل شویم.

این نماینده مجلس به منظور ایجاد وحدت رویه و تسریع هدفمند در پیشرفت امور پیشنهاد داد در هر بخش کارگروهی متشکل از بخشدار. امام جمعه. شورای بخش و نماینده شورای شهر راه اندازی و در مرحله اول از بین مشکلات و پیشنهاداتی که مردم و مسئولان بخش به نماینده ها ارائه کرده اند سه طرح اصلی که ظرف یک سال که به پایان دولت فعلی مانده قابل اجرا باشد و بودجه دولتی نخواهد و همه یا بیشتر مردم منطقه از ان منتفع شوند را به مجمع نمایندگان شهرستان ارائه کنند تا در کارگروه‌های تخصصی مجمع با حضور بخشدار و نماینده شورا و مدیران عالی ادارات و نهادهای مربوطه بررسی و پیگیری شود.

 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1623460
ارسال نظر
نظرات