شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قزوین
ساعت: 13:03 منتشر شده در مورخ: 1399/04/14 شناسه خبر: 1623494
گزارشی از بلای خانمان‌سوزی به نام اعتیاد؛

"گُل"، میهمان ناخوانده‌‌ دورهمی‌های دوستانه/ حفظ صمیمیت، امنیت و سلامت، راهکار مبارزه با آسیب‌های اجتماعی

"گُل"، میهمان ناخوانده‌‌ دورهمی‌های دوستانه/ حفظ صمیمیت، امنیت و سلامت، راهکار مبارزه با آسیب‌های اجتماعی
عوامل متعددی در گسترش ناهنجاری‌ها و آسیب‌های اجتماعی از جمله اعتیاد دخیل هستند، اما مهمترین و تاثیرگذارترین مسئله در این میان خانواده‌است که امروزه با تهاجم فرهنگی و جولان رسانه‌های غربی در بی اهمیت کردن بنیان خانواده و بی در و پیکر بودن فضای مجازی زمینه انحراف نوجوانان و جوانان ما فراهم شده است که این موضوع باید از طرق مختلف جدی گرفته شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صبح قزوین؛ شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد زمانی که برای تفریح یا خرید در مکان‌هایی مانند پارک، کافه، خیابان یا مجتمع‌های گردشگری و تفریحی حضور پیدا می‌کنید شاهد استعمال دخانیات توسط جوانان باشید.

متاسفانه شاهد هستیم که امروز اعتیاد این بلای خانمان سوز در شکل‌های زیبا، با اسامی جدید‌تر و با تنوع بیشتر در بین جوانان و نوجوان جا خوش کرده و خواه ناخواه در راستای تضعیف جوانان که سرمایه‌های هر جامعه‌ای هستند حرکت می‌کند.
 
ماجرای قربانیان اعتیاد در گذشته شاید تنها به افراد میانسال یا پیری منتهی می‌شد اما امروز وجود قلیان‌ در خانه‌ها و اماکن عمومی مانند رستوران‌ها و سفره‌خانه‌ها، وجود پاکت‌های سیگار در کیف و جیب جوانان، قابل دسترس بودن و آسان بودن شیوه‌ی مصرف مواد، داستان نسبتا تازه‌ای است که متاسفانه شخصیت‌های مختلفی از جامعه را درگیر خود کرده‌است.
 
 
 
نداشتن مهارت "نه گفتن" یکی از دلایل مهم اعتیاد جوانان
 
آرمان جوان ۱۶ ساله قزوینی با اشاره به دلایل گرایش نوجوانان به مواد مخدر به خبرنگار صبح قزوین اظهار کرد: شاید نداشتن قدرت نه گفتن به تعارف‌ها و پیشنهادها یکی از علل مهم اعتیاد جوانان باشد یا حتی با توجه به شرایط فعلی جامعه رسیدن به حالت سرخوشی عاملی باشد که جوانان و نوجوانان بخواهند برای لحظه‌ای هم که شده از دنیای واقعی فاصله بگیرند.
 
این دانش‌آموز بیان کرد: در بین دوستانم می‌بینم که از سن 16سالگی دچار اعتیاد شدند و اکثرشان از موادی مثل گل یا سیگار استفاده می‌کنند.
 
وی افزود: مصرف موادی مثل سیگار یا گل به قدری برای افراد هم‌سن من عادی شده که در جمع دوستان یا مهمانی‌ها خیلی راحت از این مواد استفاده می‌شود.
 
شروع مصرف مواد در بین نوجوانان بیشتر از دورهمی‌های دوستانه است
 
این نوجوان قزوینی ابراز کرد: مصرف موادی مثل گل باعث می‌شود تا انسان راحت‌تر با مسائل برخورد کند، مثلا گاهی که دوستانم از این مواد استفاده می‌کنند در حالاتشان می‌بینم که خیلی راحت گریه می‌کنند یا خیلی شاد و سرخوش هستند که طبق گفته‌ی خودشان این حالات بستگی به شرایط روحی قبل از مصرف دارد.
 
وی تصریح کرد: شروع مصرف مواد در بین نوجوانان بیشتر از همین دورهمی‌های دوستانه و تعارف‌ها است، به طوریکه می‌دیدم در مراحل اول بعد از استفاده، حال دوستانم خیلی خوب بود و با کوچکترین حرفی می‌خندیدند؛ اما بعد از گذشت زمان گویا به آن وابستگی پیدا کرده و اگر مصرف نکنند آرام و قرار ندارند.
 
این دانش‌آموز قزوینی تاکید کرد: از حالات برخی از بچه‌ها می‌توان گفت که هیچ‌کدامشان قصد ترک‌کردن ندارند یا اصلا از کار خود پشیمان نیستند بلکه کاملا راضی بوده و خیلی راحت سعی می‌کنند باقی دوستان را نیز با این مواد آشنا کنند.
 
وی افزود: شاید حدود یک چهارم مدرسه به مصرف سیگار و یا گل مبتلا باشند که البته این مصرف هم برای همه‌ی افراد یکسان نیست و حتی می‌توان گفت نوع مواد گل هم متفاوت است.
 
 
این نوجوان قزوینی اذعان کرد: برخی از مواد گل، صنعتی هستند و تهیه آن حدود دو الی سه میلیون تومان آب می‌خورد که البته این گونه مواد را بیشتر افرادی وضعیت مالی خوبی دارند استفاده می‌کنند.
 
از آرمان سوال کردم که یک نوجوان ۱۶ ساله چطور می‌تواند هزینه‌ی ۲ میلیون تومانی برای مصرف مواد تهیه کند که وی در پاسخ گفت: برای افرادی که وضعیت مالی خوبی دارند و حقوق پدرانشان به ماهی ۱۲ میلیون هم می‌رسد تامین دو الی سه میلیون تومان کار سختی نیست؛ اما افرادی که از وضعیت مالی خوبی برخوردار نیستند از موادی با دوز و درجه‌ی پایین‌تر استفاده می‌کنند که این مواد به مراتب تاثیرات مواد باکیفیت را ندارد.
 
وی تاکید کرد: البته مصرف این مواد در مدرسه خیلی رواج ندارد و بیشتر در جمع دوستانه و داخل پارک یا خانه‌است؛ حتی من شنیدم که برخی از بچه‌ها گونه‌ی معمولی این مواد را در خانه پرورش می‌دهند و با این کار زمینه‌ی تامین مواد مصرفی خود را هم فراهم می‌کنند.
 
جالب‌ترین موضوع در گفت‌وگو با جوانان و نوجوانان، عادی بودن اعتیاد و گسترش دخانیات در بین اقشار کم‌سن و سال جامعه بود، نکته‌ای قابل تامل که باید تدبیری برای آن اندیشید.
 
محمد دانشجوی 23 ساله قزوینی در گفت‌وگو با خبرنگار صبح قزوین با اشاره به مسئله‌ی اعتیاد بیان کرد: سیگار یا برخی دخانیات را می‌توان یک ماده مخدر قابل دسترس برای فرار از وضعیت موجود اجتماعی، اقتصادی، فردی و یا حتی خانوادگی دانست.
 
اعتیاد در جامعه‌ی امروزی ترس و وحشت گذشته را ندارد
 
وی گفت: زمانی که جوانان می‌بینند تحت هیچ‌ شرایطی قادر به مقابله با وضعیت موجود نیستند و برای رسیدن به ساده‌ترین آرزوها مجبورند سخت‌ترین شرایط را طی کنند ناخودآگاه بی‌انگیزه می‌شوند.
 
این دانشجوی قزوینی تصریح کرد: از سوی دیگر فشارهای اجتماعی و حتی خانواده در امور مختلف از جمله بیکاری در میان قشر نوجوان و جوان بسیار است، بنابراین یک جوان که به دنبال راهی برای تسکین درد و آلام خود است، شاید در ظاهر موادی مانند سیگار نزدیک‌ترین و قابل‌دسترس ‌ترین راه ممکن برای رسیدن به مقصدش باشد.
 
این شهروند قزوینی عنوان کرد: اعتیاد در جامعه‌ی امروزی ترس و وحشت گذشته را ندارد و به شیوه‌های کاملا ساده‌تر در بین جوانان رواج پیدا کرده؛ اگر چه عواقب و تاثیرات منفی آن پس از مصرف طولانی مدت گریبان انسان را می‌گیرد، اما گاهی به قدری حجم مشکلات زیاد می‌شود که فرد تحمل و ظرفیت مقابله با آنها را ندارد به همین دلیل به این خوشی کوتاه مدت تن می‌دهد.
 
وی در پایان گفت: ساده‌ترین راه مقابله با اعتیاد ایجاد جو روانی مناسب در خانواده و جامعه است، اینکه موانع مختلف از مسیر جوانان برداشته و به قشر جوان بها داده‌شود به مراتب می‌تواند تاثیرگذارترین امر در راستای پیشگیری و حتی کاهش اعتیاد باشد.
 
به گزارش صبح قزوین؛ اعتیاد، مسئله‌ی مهمی است که در ابتدا باید وضعیت سیاستگذاری آن در جامعه به خوبی مطرح شود. اگر اعتیاد به عنوان بیماری یا یک نوع معضل اجتماعی در جامعه تعریف شود در این صورت تصمیم‌گیری و ارائه‌ی راهکار برای این مسئله راحت‌تر خواهد بود.
 
بدون شک حل مشکلات بنیادی جامعه از جمله اقتصاد و بیکاری نیز می‌تواند تاثیر بسزایی در کاهش روند اعتیاد در جامعه داشته باشد.
 
 
 
فقر و بیکاری از عوامل گرایش جوانان و نوجوانان به سمت مواد مخدر 
 
به گفته کریم تفضلی، یکی از مهمترین عوامل در گسترش آسیب‌های اجتماعی تغییر سبک‌زندگی از زمان گذشته تابحال است.
 
این مدرس و پژوهشگر اجتماعی به خبرنگار صبح قزوین گفت: در گذشته تعداد جمعیت خانواده‌ها بسیار بود و گستره‌ی روابط خویشاوندی بیشتر به چشم می‌خورد و ما می‌دیدیم که اعضای یک محله باهم در تعاملات اجتماعی و ارتباطات سهیم هستند و این مسئله خواه ناخواه مانند یک دوربین نظارتی باعث می‌شد تا فرزندان کمتر به سوی مصرف مواد ترغیب شوند.
 
وی اذعان کرد: در گذشته هر کدام از افراد به کاری مشغول بودند و به نوعی برای اوقات فراغت جوانان و افراد خانواده برنامه‌هایی وجود داشت و خیلی کمتر مشاهده می‌شد که جوانان بیکار باشند یا بخواهند به دلیل بیکاری به انحراف کشیده شوند.
 
تفضلی اذعان کرد: تغییر بافت شهری و ایجاد بافت حاشیه‌ای در شهرها از دیگر عواملی است که موجب ایجاد آسیب‌های اجتماعی می‌شود، چراکه بیشتر جمعیت مناطق حاشیه نشین را افرادی تشکیل می‌دهند که از نظر فرهنگ، باور، زبان، قومیت و رفتار باهم متفاوتند و گاها وجود یک مسئله اجتماعی به راحتی می‌تواند تاثیرات خود را در سایر افراد نیز اعمال کند.
 
این پژوهشگر بیان کرد: فقر و بیکاری از دیگر عواملی است که باعث شده جوانان و نوجوانان ما به سمت مواد مخدر گرایش پیدا کنند، زیرا زمانی که یک جوان تحصیل‌کرده می‌بیند هیچگونه پس اندازی ندارد و از سوی خانواده‌ی خود تامین مالی می‌شود و از سوی دیگر با وجود تحصیلات بالا نمی‌تواند تن به هر شغلی دهد برای تسکین فشارهای روحی و روانی خود گاها به اعتیاد روی می‌آورد.
 
وی ادامه داد: متاسفانه کمتر پیش می‌آید که قشر جوان ما در جامعه برای پرکردن اوقات فراغت خود برنامه‌ی جامعی تعریف کرده باشند، به همین علت زمانی که در جمع دوستانه حضور پیدا می‌کنند به علت نداشتن هیچگونه سرگرمی مجبور می‌شوند از موادی که موقتا می‌تواند آنها را از وضعیت ناهنجار رها کند استفاده کنند.
 
لزوم تعیین مجازات سنگین برای سوداگران مرگ 
 
این مدرس دانشگاه تصریح کرد: تعیین بودجه برای آموزش و آگاه‌سازی مردم بهترین راهی است که می‌تواند خانواده‌ها و جوانان را از خطر اعتیاد محافظت کند از سوی دیگر اگر برای مجرمین اعتیاد مجازات بالایی تعیین شود جامعه از حضور چنین مجرمینی آسوده‌تر خواهد شد.
 
وی در پایان گفت: زمانی که تنها محکومیت نقدی برای مجرمین مواد مخدر تعیین می‌شود افراد با پرداخت هزینه می‌توانند مجدد به فروش مواد ادامه دهند و چون امروز بازار موادمخدر از وضعیت خوبی برخوردار است مجرمین می‌توانند در کوتاه‌ترین مدت خسارت مالی خود را جبران کنند.
 
به گزارش صبح قزوین؛ عوامل متعددی در گسترش ناهنجاری‌ها و آسیب‌های اجتماعی از جمله اعتیاد دخیل هستند، اما مهمترین و تاثیرگذارترین مسئله در این میان خانواده‌است که امروزه با تهاجم فرهنگی و جولان رسانه‌های غربی در بی اهمیت کردن بنیان خانواده و بی در و پیکر بودن فضای مجازی زمینه انحراف نوجوانان و جوانان ما فراهم شده است که این موضوع باید از طرق مختلف همچون خانواده، آموزش و پرورش، دانشگاه‌ها و نهادهای فرهنگی و اجتماعی جدی گرفته شود.
 
انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1623494
ارسال نظر
نظرات