شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان جنوبی
ساعت: 13:01 منتشر شده در مورخ: 1399/04/15 شناسه خبر: 1623809
مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان جنوبی مطرح کرد

آلودگی بیش از 60 هزار هکتار از مزارع خراسان جنوبی به ملخ صحرایی/ یک میلیارد تومان اعتبار جهت مبارزه اختصاص یافت

آلودگی بیش از 60 هزار هکتار از مزارع خراسان جنوبی به ملخ صحرایی/ یک میلیارد تومان اعتبار جهت مبارزه اختصاص یافت
قوسی گفت: دو میلیارد تومان اعتبار برای مبارزه با ملخ صحرایی به وزارت جهاد کشاورزی ارائه کردیم که یک میلیارد تومان مصوب شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از خاورستان، اوایل اردیبهشت امسال بود که در مناطقی از شهرستان نهبندان ملخ صحرایی شناسایی شد و کم کم بعد از گذشت دو ماه سه شهرستان مرزی درمیان، سربیشه و زیرکوه را نیز درگیر کرد.

 
ملخ های صحرایی بیش از 60هزار هکتار از مراتع و اراضی استان را آلوده کرده و خسارات فراوانی به کشاورزان وارد کردند.
 
غلامرضا قوسی مدیرکل جهادکشاورزی خراسان جنوبی در این خصوص در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: ۲ میلیارد تومان اعتبار برای مبارزه با ملخ صحرایی  به وزارت جهاد کشاورزی ارائه کردیم که یک میلیارد تومان مصوب شده است.
 
مدیرکل جهادکشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد: از یک میلیارد تومان اعتبار مصوب شده 400 میلیون تومان تخصیص یافت که سم مورد نیاز کشاورزان تامین و در اختیار کشاورزان قرار گرفت.
 
قوسی با بیان اینکه هجوم ملخ صحرایی در شهرستان‌های سربیشه، درمیان و زیرکوه قابل کنترل است، گفت: در شهرستان نهبندان ملخ‌ها وارد فاز پرواز و در برخی مناطق وارد مزارع و باغات شده‌اند.
 
وی شب را زمان مناسبی برای مبارزه با ملخ ها به دلیل تجمع در یک مکان دانست و افزود: انواع تجهیزات مورد نیاز برای مبارزه با ملخ صحرایی در استان تامین شده  و آمادگی پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه به ۲۰ نفر از کشاورزان بومی نهبندان برای خرید سم‌پاش را داریم.
 
وی افزود: در آخرین مرحله حیات و زندگی ملخ‌ها در شهرستان نهبندان قرار داریم و امیدواریم طی حداقل دو هفته دیگر در صورت مساعد بودن شرایط در کشورهای افغانستان، پاکستان و شاید هند شاهد مهاجرت ملخ‌ها از نهبندان به این کشورها باشیم.
 
مدیرکل جهادکشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه مجدد در فصل پاییز شاهد ریزش ملخ‌ها در استان خواهیم بود، عنوان کرد: بر اساس  اعلام نظر کارشناسان وزارت جهاد کشاورزی خراسان جنوبی نسبت به سایر استان‌ها عملکرد مطلوب‌تری در مبارزه با ملخ صحرایی داشته است.
 
قوسی سطح آلودگی به ملخ صحرایی در استان را حدود  ۶۹ هزار هکتار عنوان کرد و افزود:عملیات سم‌پاشی و مبارزه در سطح حدود ۲۵ هزار هکتار انجام شده  و در برخی مناطق استان نیز سم‌پاشی در ۲ نوبت صورت گرفته است.
 
وی عنوان کرد: مبارزه جدی با ملخ‌های صحرایی در شهرستان نهبندان در حال انجام است و امکانات خودرویی مبارزه با این آفت در این شهرستان را نیز افزایش خواهیم داد.
 
سید ابوالحسن میرجلیلی مدیرکل مدیرت بحران استانداری خراسان جنوبی نیز شب گذشته ضمن حضور در شهرستان نهبندان از مزارع آلوده به ملخ صحرایی بازدید کرد و گفت:بنا به در خواست ونیاز مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان نهبندان پنج دستگاه خودرو ،20دستگاه سم پاش پشتی ،10دستگاه سم پاش فرغونی ،6دستگاه موتور سیکلت و 4دستگاه سم پاش 400لیتری به این شهرستان اختصاص یافت.
 
وی افزود: همچنین 13 نفر  از بسیجیان جهت مبارزه با ملخ صحرایی در این شهرستان قول مساعد دادند.
 
انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1623809
ارسال نظر
نظرات