شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 09:12 منتشر شده در مورخ: 1399/04/17 شناسه خبر: 1624324
مهدی:

مشارکت اساتید دانشگاه در فعالیت های فرهنگی ضروری است

مشارکت اساتید دانشگاه در فعالیت های فرهنگی ضروری است
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه فنی و حرفه ای اظهار کرد: مشارکت اساتید در نظام ارزشی و فرهنگی دانشگاه و تربیت دانشجویان مسئولیت پذیر، خلاق، متعهد، نوآور و کارآفرین جدی و ضروری است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  یزد رسا؛ رضا مهدی معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه فنی و حرفه ای روز گذشته در وبینار هم اندیشی فرهنگی دانشگاه فنی و حرفه ای استان یزد عنوان کرد: سیاست کلیدی ما مشارکت حداکثری دانشجویان در تمامی امور دانشگاه است. 

وی افزود: فعالیتهای فرهنگی دانشگاه بر پایه چهار رکن اساسی انجمن های علمی دانشجویی، کانون های فرهنگی و هنری و دینی، تشکلهای اسلامی و نشریات و تعریف و پایش صورت می پذیرد. 
مهدی با اشاره به فرمایشات امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری درباره دانشگاه و تشبیه آن به مثابه «کارخانه انسان‌سازی» و «مبدأ همه تحولات» تاکید کرد: برنامه ها و فعالیتهای فرهنگی نباید به عنوان اقدامات فرعی و سرگرمی برای پر کردن اوقات فراغت دانشجویان تلقی شود، بلکه فعالیتهای فرهنگی، مکمل فعالیتهای آموزشی و پژوهشی دانشگاه بوده و قطعه مهمی از پازل تعلیم و تربیت دانشجویان است.
این مقام مسئول عنوان کرد: فعالیتهای فرهنگی را باید به نحوی طراحی و اجرا کنیم که موجب ارتقای مهارت های نرم، منش و رشد اخلاقی دانشجویان و آماده سازی آنها برای زندگی اجتماعی کارآمد و مؤثر شود.
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه فنی و حرفه ای اظهار داشت: با توجه به نقش بی بدیل استادان در تربیت دانشجویان و رشد و توسعه همه جانبه آنها ، در نظام دانشگاهی، کار فرهنگی با ارزش و ماندگار بدون حضور و مداخله هدفمند و مؤثر استادان امکان پذیر نمی باشد و لذا، مشارکت اساتید در نظام ارزشی و فرهنگی دانشگاه و تربیت دانشجویان مسئولیت پذیر، خلاق، متعهد، نوآور و کارآفرین جدی و ضروری است.
وی گفت: با عنایت به تعبیر زیبای مقام معظم رهبری از فرهنگ به مثابه «هوایی که تنفس می کنیم»، باید محیط و فضای دانشگاه را همچنان که برای تنفس آزاد و بی تکلف همه افراد مهیا می کنیم، برای شنیده شدن همه صداها و سلایق اجتماعی- فرهنگی و حتی سیاسی، آماده و در این راه هزینه کنیم.
 
تدوین ۱۲ طرح جهت حضور فعال‌تر و گسترده تر  در فضای مجازی
جواد شاکر اردکانی رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای استان یزد نیز در این جلسه عنوان کرد: فعال شدن انجمن های علمی در اکثر رشته های فعال مراکز، فعال شدن کانون هلال احمر در استان و مراکز تابعه، حمایت از برگزاری 5 دوره اردوی جهادی در سطح مراکز تابعه در استان، برگزاری اردوی راهیان نور ، برگزاری دو دوره طرح ضیافت اندیشه ویژه اساتید، برگزاری دو دوره مسابقه کتاب خوانی ویژه دانشجویان و شرکت بیش از 1000 نفر در این دو مسابقه ، برگزاری چندین جلسه معرفتی و آموزشی و همچنین مسابقه کتابخوانی فرهنگی  ویژه کارکنان و آغاز طرح شهید ابراهیم هادی جهت کادرسازی و جذب و آموزش دانشجویان مستعد فرهنگی در سطح دانشکده های استان از جمله فعالیت های انجام شده در حوزه فرهنگی و دانشجویی در سال 98 بود.
وی بیان داشت: با توجه به شیوع اپیدمی کرونا از برنامه ریزی و سیاستگزاری های فرهنگی سال 99 از طریق فضای مجازی و با کمک مسئولین دفتر نهاد مقام معظم رهبری مستقر در دانشکده فنی شهید صدوقی برای کل مراکز تابعه دانشگاه در استان صورت گرفته است. در این راستا برگزاری چندین مسابقه پیامکی و معرفتی ویژه کارکنان و دانشجویان در سطح استان، ایجاد چندین گروه و کانال ویژه دانشجویان اعم از کانالهای  مشاوره و فرهنگی جهت پاسخگویی به سوالات در زمینه مشکلات تحصیلی، خانوادگی و  شرعی و تولید محتوای فرهنگی  و ارائه در کانال های دانشجویی موجود در سطح دانشکده ها  در دستور کار قرار دارد.
وی از تدوین ۱۲ طرح جهت حضور فعال‌تر و گسترده تر  در فضای مجازی جهت ارائه خدمات فرهنگی به دانشجویان ، اساتید و کارکنان خبر داد و افزود: طرح روشنا به منظور ارائه و تولید  سخنرانی های مذهبی و معرفتی  با رویکرد سبک زندگی اسلامی و متناسب با  فضای مجازی و طرح شهید ابراهیم هادی جهت کادرسازی و جذب و آموزش دانشجویان مستعد فرهنگی در سطح دانشکده های استان با بهره‌گیری از آموزش های مجازی مخصوصا آموزش مجازی نهاد از جمله این طرح هاست.
شاکر اردکانی گفت: گلبانگ تکبیر مسابقه اذان ویژه دانشجویان؛ نغمه های آسمانی یا مسابقات قرآن و نهج البلاغه ویژه اساتید، کارکنان و دانشجویان؛ طرح یک روز یک آیه به منظور قرائت و تفسیر روزانه یک آیه کاربردی قرآن و بارگذاری در کانال های دانشگاه طرح میعاد با روشنایی برای  استفاده از ظرفیت‌ هیات های مذهبی دانشجویی و و هدف گذاری جهت تأسیس هیات استادی و کارمندی در سال 99 در مراکز فنی و حرفه ای استان اجرایی خواهد شد.
وی ادامه داد: طرح  قاموس فرهیختگان به منظور تامین محتوا با رویکرد معرفی شخصیت های تأثیرگذار علمی و فرهنگی کشور و آشنایی با زندگی و منش آنان با هدف تقویت روحیه اعتماد به نفس ملی،  برگزاری نشست های حقیقی و مجازی با بهره‌گیری از ظرفیت ائمه جماعت، برگزاری طرح ایستگاه نیایش  با محوریت برگزاری حلقه های معرفت در فضای مجازی با ساماندهی دانشجویانی که قبلاً شناسایی شده و دارای پرونده فرهنگی هستند، از جمله سایر طرحهای در نظر گرفته شده است.
این مقام مسئول گفت: در طرح برگ سبز اندیشه معرفی و تلاش جهت در اختیار قراردادن فایل کتب مفید در حوزه های معرفتی و اعتقادی و آموزش های ضمن خدمت کارکنان صورت می پذیرد. همچنین برگزاری جلسات هم اندیشی اساتید در فضای مجازی و  برگزاری مسابقات کتابخوانی ویژه کارکنان و دانشجویان از طریق سامانه های پیامکی و امکانات فضای مجازی از جمله دیگر اقدامات خواهد بود.
رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای استان یزد تاکید کرد: با توجه به زیرساخت های فراهم شده این قابلیت وجود دارد تا هر کدام از این طرح‌ها  در سطح کشوراز طریق استان یزد و با کمک دفتر نهاد مقام معظم رهبری عملیاتی شوند.
 
دانشگاه فنی و حرفه ای همیشه در مسئولیت های اجتماعی فعالیت های مناسب داشته است
مهدی دستگردی مدیرکل دفتر برنامه ریزی فرهنگی و اجتماعی دانشگاه های فنی و حرفه ای کشور در این وبینار با اشاره به ظرفیت های بالای استان یزد عنوان کرد:پ با توجه به ایجاد انجمن های علمی در اکثر رشته ها لازم است برای همه رشته در سطح مراکز کشور و استان یزد فعال شود. همچنین با توجه به ایجاد کانون هلال احمر در برخی مراکز ، لازم است درکلیه استانها و شهرستانها به طور فعال این کانون ایجاد و فعال شود.
وی ابراز داشت: درایام کرونا نیز کارهای فرهنگی مناسب در مراکز تابعه در تعطیلات عید نوروز از جمله مراکز دختران استان یزد در زمینه تولید ماسک ، گان و لباس ایزوله انجام شد. 
دستگردی اظهار کرد: در بحث عفاف و حجاب نیز در سطح مراکز جهت تبیین این موضوع اقدام موثر انجام شده است که تاکید می شود بیشتر به این موضوع پرداخته شود.
این مقام مسئول گفت: دانشگاه فنی و حرفه ای همیشه در مسئولیت های اجتماعی فعالیت های مناسب داشته و در استان یزد بحث کمبود آب می توانند مورد نظر قرار گیرد.
وی اظهار کرد: با توجه به وجود رشته های گرافیک و انیمیشن در مراکز تابعه استان یزد، می توانیم جهت تولید محتوای فرهنگی از این پتانسیل استفاده کنیم.
انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1624324
ارسال نظر
نظرات