شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 11:51 منتشر شده در مورخ: 1399/04/17 شناسه خبر: 1624403
در صحن رسمی شورای شهر اراک چه گذشت؛

از ابهام در صورت های مالی شهرداری اراک تا درگیری شدید لفظی دو عضو فراکسیون امید

از ابهام در صورت های مالی شهرداری اراک تا درگیری شدید لفظی دو عضو فراکسیون امید
اولین جلسه شورای شهر اراک بعد از جلسه‌ی فوق‌العاده پاسخگویی شهردار به سؤالات ۸ عضو شورا روز گذشته در حالی برگزار شد که با جنجال و درگیری شدید لفظی دو عضو فراکسیون امید همراه بود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از دیارآفتاب؛ عصر روز دوشنبه ۱۶ تیرماه جلسه علنی شورای شهر اراک در صحن رسمی با دستور کار بررسی و تصویب دستورالعمل و درخواست‌های ارجاعی از شهرداری اراک و کمیسیون‌های تخصصی با حضور اعضا و شفیعی شهردار اراک آغاز به کار کرد.

این جلسه اولین جلسه بعد از جلسه‌ی فوق‌العاده شورای شهر برای شنیدن پاسخ سؤالات مطرح‌شده از سوی ۸ عضو شورا از شهردار اراک بود.

در ابتدای این جلسه ایرج رضایی رئیس کمیسیون برنامه‌وبودجه شورای شهر اراک در نطق پیش از دستور ضمن انتقاد از عملکرد شهرداری اراک طی ۱۵ ماه گذشته نسبت به ارائه صورت‌های مالی ماهانه جهت حسابرسی به شورا نکاتی را به محمد کریم شفیعی شهردار اراک و سایر اعضای شورا متذکر شد.

رضایی در ادامه گفت: شهرداری بایستی عملکرد ماهیانه خود را بر اساس ماده ۷۹ پانزدهم هرماه ارسال نماید که در طول ۱۵ ماه خدمت شهردار حتی یک نسخه به‌موقع ارسال نشده و در صورت ارسال عموماً با اعداد نامشخص و غیرواقعی ارسال‌شده است.

وی در ادامه با ذکر نکاتی از مواردی که در گزارش حسابرسی مالی شهرداری اراک با ابهام مواجه است از رئیس شورای شهر درخواست کرد تا این تذکرات به شهردار ابلاغ و مورد پیگیری قرار گیرد.

ازجمله تذکرات رضایی که در ۱۶ بند مطرح شد موضوع عدم ارسال به‌موقع درآمد و هزینه شهرداری و سازمان‌ها و عدم گزارش انجام پروژه‌های عمرانی سطح شهر، عدم تعیین تکلیف نیروهای انسانی شهرداری و سازمان‌ها، عدم تعیین تکلیف پروژه ممیزی شهر و املاک ونیز شناسنامه‌دار نمودن املاک مستقلات و دارایی‌های شهرداری، عدم تعیین تکلیف عوارض حذف پارکینگ سال‌های ۹۸ و ۹۹ و مبالغ وصول‌شده توسط شهرداری اراک مهم‌ترین مواردی بود که مورداشاره قرار گرفت.

رضایی همچنین با اشاره به اینکه علی‌رغم دریافت مبالغی تحت عنوان عوارض آلایندگی شهر اراک هیچ‌گونه پروژه مشخصی از محل اعتبارات ابن ردیف انجام‌نشده است محل هزینه کرد کلیه این درآمدها را پروژه‌های عمرانی شهر عنوان کرد.

رئیس کمیسیون برنامه‌وبودجه شورای شهر اراک همچنین خاطرنشان کرد: گزارشات حسابرسی مالی سال‌های ۹۵ و ۹۶ شهرداری عدم اظهارنظر و گزارش سال ۹۷ هم طبق اعلام حسابرس منتخب شورا عدم اظهارنظر می‌باشد و با رویه‌ای که در پیش می‌رود گزارشات سال ۹۸ نیز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و تلاشی جهت رفع مغایرت گزارشات صورت نگرفته است.

رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های شورای شهر اراک تصریح کرد: پیشنهاد بودجه برخلاف برنامه ۵ ساله بوده است که با توجه به اینکه در قانون بودجه و بخشنامه بودجه سال ۹۶ به‌صراحت اعلام گردیده بودجه پیشنهادی می‌بایست بر مبنای برنامه ۵ ساله تهیه و تنظیم گردد اما دارای اختلاف فاحش درآمد و هزینه بودجه با برنامه مصوب می‌باشد.

در ادامه دستور کار جلسه توسط طوفان محمدی دیگر عضو شورای شهر اراک قرائت و مواردی ارجاعی از کمیسیون‌ها به صحن شورا به رأی گذاشته شد که موضوع اطلاع‌رسانی مصوبات شورا به مردم در راستای ایجاد شفافیت بر بستر اینترنت همچون سامانه عیان، همکاری‌های شهرداری و شورای شهر اراک با پارک علم و فناوری استان، موفقت با ساخت کلینیک توان‌بخشی مرکز سالمندان ابراهیم‌آباد در اراک و تعیین تکلیف درصد تخفیفات و بازده زمانی پرداخت عوارض ساخت‌وساز ازجمله مهم‌ترین موارد مطرح‌شده در این جلسه بود.

لازم به ذکر است با توجه به قانع نشدن ۸ عضو سؤال‌کننده از شهردار اراک در جلسه‌ی فوق‌العاده روز ۱۵ تیرماه شورای شهر اراک این اعضا درخواست رسمی خود مبنی بر استیضاح شهردار اراک را به رئیس شورا اعلام کردند که در این صورت می‌بایست جلسه‌ی استیضاح شفیعی شهردار اراک کمتر از ۱۰ روز دیگر برگزار و وی در این جلسه به‌صورت مستند و با ارائه‌ی مدارک لازم به سؤالات پاسخ داده و از خود دفاع کند.

بر مبنای ماده ۸۳ قانون شوراها بعد از طرح سوال اعضا از شهردار، در صورتی که سوال کنندگان قانع نشوند، مجددا باید از رئیس شورا درخواست جلسه طرح سوال و استیضاح کنند.

از حواشی این جلسه نیز می‌توان به درگیری شدید لفظی سعید نادری و ایرج رضایی دو عضو فراکسیون امید شورای شهر اراک به علت مخالفت رضایی با به رأی گذاشتن پیشنهاد نادری درباره یکی از دستورالعمل‌های شهرداری در صحن اشاره کرد که با پرخاش و استفاده از ادبیات تند این دو عضو شورا علیه یکدیگر همراه بود.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1624403
ارسال نظر
نظرات