شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان جنوبی
ساعت: 15:24 منتشر شده در مورخ: 1399/04/17 شناسه خبر: 1624492
گزارشی در مورد آخرین وضعیت احداث بارگاه‌های زرشک در خراسان جنوبی؛

اخذ موافقت واگذاری 157 هکتار زمین جهت احداث بارگاه زرشک/ متقاضیان همچنان منتظر دریافت تسهیلات هستند

اخذ موافقت واگذاری 157 هکتار زمین جهت احداث بارگاه زرشک/ متقاضیان همچنان منتظر دریافت تسهیلات هستند
مدیر شرکت شهرک‌های کشاورزی خراسان‌جنوبی گفت: در بحث احداث بارگاه زرشک در خراسان‌جنوبی 245 هکتار شناسایی شد که 157 هکتار منجر به موافقت منابع طبیعی برای واگذاری زمین شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از خاورستان، موضوع احداث یک‌هزار هکتار گل‌خانه در خراسان جنوبی یکی از مصوبات سفر محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه در اسفندماه سال 1397 به خراسان‌جنوبی بود.

 
از این یک‌هزار هکتار گلخانه 150 هکتار مربوط به احداث بارگاه زرشک در استان است.
 
پس از گذشت بیش از یکسال از این مصوبه پیگیر آخرین وضعیت بارگاه‌های زرشک در استان شدیم.
 
تقسیم موضوع احداث بارگاه‌های زرشک در سه بخش
 
احمد بیکس مدیر صنایع تبدیلی و غذایی جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی در این خصوص در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: بحث احداث بارگاه زرشک در استان مربوط به بخش‌های باغبانی، مجتمع‌ها و صنایع تبدیلی و فرآوری می‌شود.
 
وی افزود: حدود 70 درصد احداث بارگاه زرشک در خراسان‌جنوبی مربوط به باغات است و اغلب کشاورزان تمایل بیشتری برای احداث بارگاه زرشک در محل باغ به دلیل کاهش استعلامات و راحت بودن کار دارند.
 
مدیر صنایع تبدیلی و غذایی جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی بیان کرد: روند احداث بارگاه در باغات زرشک استان به خوبی در حال پیشرفت است.
 
بیکس عنوان کرد: از سال گذشته تاکنون مجوزهای زیادی در بخش احداث بارگاه زرشک در استان صادر و کار در حال انجام است.
 
وی گفت: بخش دیگر احداث بارگاه زرشک مربوط به مجتمع‌های 150 هکتاری است.
 
بیکس اظهار کرد: بخش سوم احداث بارگاه‌های زرشک مربوط به صنایع است که در این بخش علاوه برخشک کردن طبیعی زرشک استفاده از ماشین آلات و تکنولوژی نیز مطرح است.
 
پرداخت تسهیلات بدون محدویت برای امور صنایع و تبدیلی
 
وی خاطرنشان کرد: افرادی که با توجه به دارا بودن بارگاه‌های بزرگ توانایی دارند با کمک ماشین آلات نسبت به خشک کردن زرشک اقدام کنند به امور صنایع تبدیلی جهاد کشاورزی مراجعه کرده و ما نیز آماده همکاری با این افراد را داریم.
 
مدیر صنایع تبدیلی و غذایی جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی در مورد اعتبارات مورد نیاز برای بحث صنایع تبدیلی در جهاد کشاورزی، گفت: پرداخت تسهیلات در بحث احداث بارگاه زرشک به شرط این‌که متقاضی با شرایط صنایع تبدیلی ورود کند هیچ محدودیتی ندارد.
 
بیکس بیان کرد: تمام تعاونی‌های تولیدی که در استان داریم با همکاری تعاون روستایی و با دریافت تسهیلات بدون بهره و فقط با کارمزد مشغول به فعالیت هستند.
 
ارائه 11 طرح صنایع تبدیلی در سال 98/ 7 طرح به بهره‌برداری رسید
 
وی افزود: طی سال گذشته 11 طرح برای سه محصول زرشک، عناب و پسته در بخش صنایع تبدیلی و غذایی با پرداخت تسهیلات از طرف صندوق کارآفرینی امید در استان داشتیم که تاکنون 7 طرح به بهره‌برداری رسیده که 5 طرح مربوط به احداث بارگاه و تولید زرشک خشک است.
 
مدیر صنایع تبدیلی و غذایی جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی ادامه داد: چهار طرح دیگر از 11 طرح مربوط به پسته و عناب در شهرستان‌های خوسف، فردوس و بشرویه می‌شود.
 
بیکس اظهار کرد: علاوه بر این تعداد طرح، افرادی بودند که با هزینه خود و بدون دریافت تسهیلات طرح‌های زیادی در بخش صنایع ارائه و انجام دادند.
 
300 مجوز در بخش صنایع صادر شد
 
وی عنوان کرد: در سال گذشته حدود 300 مورد مجوز در بخش صنایع صادرشده که تنها 80 نفر برای دریافت پروانه بهره‌برداری مراجعه و اقدام کردند.
 
مدیر صنایع تبدیلی و غذایی جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی بیان کرد: صنایع تبدیلی و غذایی جهاد کشاورزی در دو بخش کاهش ضایعات و فرآوری محصولات فعالیت دارد و هدف اصلی مدیریت صنایع در بخش فرآوری محصولات کشاورزی است.
 
بیکس بیان کرد: اگر زرشک فرآوری شود می‌توان 17 محصول متنوع از آن تهیه و از خام فروشی زرشک در استان جلوگیری کرد.
 
وی اظهار کرد: در بخش کاهش ضایعات مدیریت صنایع از ضررهای احتمالی اولیه که متوجه کشاورز است جلوگیری می‌کند.
 
مدیر صنایع تبدیلی و غذایی جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی بیان کرد: از سرمایه گذاران و شرکت‌های تعاونی دعوت می‌کنیم برای فرآوری محصولات کشاورزی جهت جلوگیری از خام فروشی جلوگیری شود.
 
بیکس گفت: وزارت جهاد کشاورزی از طرح‌هایی که به صورت زنجیره وار از مزرعه تا سفره باشد برای 5 محصول زرشک، زعفران، عناب، پسته و شیر از سرمایه گذاران برزگ دعوت به همکاری می‌کند.
 
وی خاطرنشان کرد: در خراسان‌جنوبی ظرفیت‌های زیادی در مورد محصولات کشاورزی داریم که باید به اینها توجه و فرآوری صورت گیرد تا سود واقعی به دست کشاورز در استان برسد.
 
مدیر صنایع تبدیلی و غذایی جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی گفت: در حال حاضر محصول زرشک در حال توسعه کشت است و لازم است کشاورزان و شرکت‌های تعاونی برای خشک کردن زرشک  به سمت احداث بارگاه، مجتمع و صنایع هدایت شوند اما برای فرآوری با توجه به هزینه دار بودن از سرمایه‌گذاران بزرگ دعوت به همکاری می‌شود.
 
بیکس خاطرنشان کرد: وزارت جهاد کشاورزی در خصوص تامین اعتبارات کم بهره در بحث فرآوری زرشک هیچ محدودیتی ندارد و از این کار اسقبال می‌کند.
 
 
متقاضیان احداث بارگاه زرشک در انتظار تسهیلات
 
عبدالرضا رضایی گزیک مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی نیز در این خصوص در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: سازمان جهاد کشاورزی در مورد احداث بارگاه‌های بهداشتی زرشک و عناب برای متقاضیانی که باغات زرشک و عناب آنها حداقل دارای مساحت 5 هزار متر مربع است مجوز فعالیت پس از برداشت محصولات باغبانی را صادر می‌کند.
 
وی افزود: صدور مجوز منوط به تشکیل پرونده در مدیریت‌های جهاد کشاورزی شهرستان پس از اطمینان از مالکیت باغ، آب و زمین و مدارک شناسایی مورد نیاز است.
 
مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی بیان کرد: مساحت در نظر گرفته شده برای احداث بارگاه بهداشتی متناسب با مساحت باغ متقاضی است که به ازای حداقل 5 هزار متر مربع متراژ باغ 75 متر مربع بارگاه بهداشتی برای محصول زرشک و عناب در نظر گرفته می‌شود.
 
رضایی عنوان کرد: به ازای هر یک‌هزارمتر مربع افزایش سطح باغات 15 مترمربع به مساحت بارگاه بهداشی افزوده می‌شود.
 
وی اظهار کرد: متقاضیان پس از دریافت مجوز می‌توانند برای دریافت تسهیلات در سامانه "سیتا" ثبت‌نام کنند.
 
مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی گفت: در حال حاضر اعتبارات با 15 درصد سود و بازپرداخت 5 ساله ابلاغ شده اما سامانه برای دریافت تسهیلات فعال نیست.
 
رضایی اظهار کرد: به محض فعال شدن سامانه افرادی که مجوز برای احداث بارگاه بهداشتی زرشک در باغات را دریافت کردند می‌توانند برای دریافت تسهیلات اقدام کنند.
 
وی عنوان کرد: تاکنون تعداد قابل توجهی مجوز احداث بارگاه‌های بهداشتی زرشک و عناب در محل باغات در استان صادر شده است.
 
مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی بیان کرد: آن دسته از متقاضیانی که در باغات خود جایی برای احداث بارگاه زرشک ندارد و قصد احداث بارگاه را در محدوده روستا دارند باید از کارگروه امور زیربنایی که مربوط به اداره کل راه وشهرسازی استان است مجوز دریافت کنند.
 
رضایی افزود: بارگاه بهداشتی که قرار است در باغات احداث شود سازه‌های تعریف شده‌ی مسقف و بهداشتی است که باعث می‌شود محصول خوب، باکیفیت، تمیز و بدون آسیب خشک شود.
 
 
شناسایی 245 هکتار برای احداث بارگاه زرشک
 
مهدی سورگی مدیر شرکت شهرک‌های کشاورزی خراسان‌جنوبی نیز در خصوص 150 هکتار مجتمع احداث بارگاه زرشک، در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: در بحث احداث بارگاه زرشک در استان در حال حاضر 245 هکتار شناسایی شده است.
 
وی افزود: آنچه از این 245 هکتار منجر به کمیسیون ماده 2 ( موافقت منابع طبیعی در مورد تحویل زمین) در بحث احداث بارگاه‌ها شده 157 هکتار است.
 
مدیر شرکت شهرک‌های کشاورزی خراسان‌جنوبی بیان کرد: 157 هکتار در بحث احداث بارگاه زرشک برای ما تثبیت شده و در حال کار است.
 
سورگی عنوان کرد: مشخصات تمام 157 هکتار را برای بحث مطالعه به تهران اعلام کرده‌ایم.
 
احداث بارگاه زرشک در زیرکوه و سربیشه وارد فاز اجرایی شد
 
وی با بیان این‌که بخشی از اراضی مشخص شده در حال واگذاری است، اظهار کرد: در حال حاضر پروژه گلندر در شهرستان سربیشه وارد قرارداد با پیمانکار شده و قرار است شرکت کار مطالعه و اجرای زیر ساخت انجام دهد.
 
مدیر شرکت شهرک‌های کشاورزی خراسان‌جنوبی گفت: 12 هکتار از اراضی در روستای افین نیز به احتمال زیاد در هفته آینده واگذار خواهد شد.
 
سورگی افزود: برای مابقی اراضی باید مطالعات انجام و نتیجه به دست ما برسد که سایر اقدامات را از جمله انتخاب پیمانکار، زیرساخت و مباحث واگذاری را در ماه آینده عملیاتی کنیم.
 
وی عنوان کرد: مجتمع‌هایی که قرار است در بحث احداث بارگاه زرشک ساخته شود در شهرستان‌های بیرجند، درمیان، قاین، زیرکوه و سربیشه است.
 
مدیر شرکت شهرک‌های کشاورزی خراسان‌جنوبی بیان کرد: یکی از اهداف احداث بارگاه‌های بهداشتی زرشک فرآوری اصولی این محصول است.
 
سورگی گفت: راه‌اندازی مجتمع های احداث بارگاه زرشک باعث ایجاد شغل نیز در استان خواهد شد.
 
وی در خصوص اعتبارات مورد نیاز برای احداث بارگاه‌های زرشک در استان، بیان کرد: اعتبار برای این کار در دو بخش زیرساخت و سرمایه گذاری در واگذاری زمین و ساخت است.
 
مدیر شرکت شهرک‌های کشاورزی خراسان‌جنوبی گفت: بخش زیرساخت مربوط به دولت برای فراهم کردن زیر ساخت‌ها است که تابع مطالعات است و پیش‌بینی می‌شود اگر برای هر هکتار 500 میلیون تومان اعتبار در نظر گرفته شد حدود 75 میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز فقط برای فراهم شدن زیرساخت‌ها باشد.
 
سورگی خاطرنشان کرد: در بخش سرمایه‌گذاری برای واگذاری زمین و ساخت و ساز نیز پیش‌بینی می‌شود حدود 157 میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز باشد.
 
وی با بیان این‌که بخش مطالعات که در حال حاضر در حال انجام است نیز هزینه دارد، افزود: قطعا در این خصوص از محل تفاهم نامه‌ای که بین استانداری خراسان جنوبی و شرکت شهرک‌های کشاورزی کشور منعقد شده اعتبار تخصیص خواهد یافت.
 
مدیر شرکت شهرک‌های کشاورزی خراسان‌جنوبی خاطرنشان کرد: به محض اتمام مطالعات، اراضی قطعه‌بندی و واگذار خواهد شد.
 
سورگی بیان کرد: امیدواریم مردم در بحث احداث بارگاه زرشک استقبال کرده و از این فرصت برای تولید محصول با کیفیت استفاده کنند.
 
وی در خصوص زمان اتمام مطالعات، اظهار کرد: تمام تلاش ما این است که تا پایان مرداد ماه مطالعات به اتمام رسیده و در تمام شهرستان‌های استان وارد فاز اجرایی شود.
 
انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1624492
ارسال نظر
نظرات