شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 11:46 منتشر شده در مورخ: 1399/04/18 شناسه خبر: 1624796

لطفا نفس طبیعت را به شماره نیندازید!

لطفا نفس طبیعت را به شماره نیندازید!
چند سالی است نفس‌های طبیعت به شماره افتاده پس بیایید با رعایت اصول اخلاق زیست محیطی وارد طبیعت شده و در زمان خروج چیزی جز ردپای خود بر جای نگذاریم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کُردتودی،  رهاسازی  زباله این بار در طبیعت بکر و باغهای اطراف سرنجیانه علیا علاوه بر رنجش و نگرانی دوستداران طبیعت باعث الودگی و بد ریخت شدن این محور گردشگرپذیر کوهستانی در کردستان شده است.

زباله یعنی پس‌مانده و باقیمانده از تولید یا تغییر شکل چیزهای دیگر و نیز آنچه که قبلا استفاده شده و دیگر به آن احتیاجی نیست. به عبارتی زباله به مجموعه مواد ناشی از فعالیت‌های انسان و حیوان که معمولاً جامد بوده و به صورت ناخواسته و یا غیرقابل استفاده، دور ریخته می‌شوند، گفته می‌شود.

با این تعریف می‌خواهیم تلنگری به یک رفتار ناشایست یا یک عادت و رسم غلط دیرینه بزنیم. عادت و رسم غلطی که عواقبش دامان خودمان یا فردای فرزندانمان را خواهد گرفت و شاید هم گرفته باشد

محیط زیست متعلق به عموم مردم است و همه حق برخورداری از یک محیط زیست سالم و زیبا را دارند و نباید با بی توجهی و سهل انگاری و رها کردن زباله در طبیعت این حق را از دیگران سلب کنیم.

 

بله ریختن زباله در فضای عمومی نوعی خیانت به سلامت عموم مردم و توهین به آنها محسوب‌می‌شود. آیا در مقابل چنین فرد ناآگاهی هیچ‌کس مسئول نیست؟ چرا، همه ما در مقابل چنین افرادی مسئول هستیم! افرادی که تعداد آنها اندک هم نیست.

همه ما مسئول هستیم که محیط خود را پاکیزه نگاه داریم. ما در مقابل فرزندان و کودکان این سرزمین، برای "حق داشتن محیط زیست پاکیزه "مسئول هستیم. 

بنابراین باید، این مسئولیت را با توجه و دلسوزی هر چه تمام‌تر به یکدیگر یاد‌اوری کنیم. مسئولیتی که باید در نهایت به فرزندان نسل فردا آموزش داده و منتقل کنیم. حق داشتن محیط زیست پاکیزه "مسئول هستیم.  بنابراین باید، این مسئولیت را با توجه و دلسوزی هر چه تمام‌تر به یکدیگر یاد‌اوری کنیم. مسئولیتی که باید در نهایت به فرزندان نسل فردا آموزش داده و منتقل کنیم.

به اعتقاد کارشناسان مسائل شهری، در بحث زباله و نظافت شهر باید کمی رودربایستی را کنار گذاشت، چرا که مشکل دقیقا به رفتارهای فردی برمی‌گردد. بسیاری از مردم به فرهنگ والای خود مفتخرند اما لحظه ریختن زباله کنار جاده ، جوی آب، رودخانه، و حتی در کوچه و خیابان محل زندگی، به تنها چیزی که فکر نمی‌کنند همین فرهنگ است. زیرا آنچه به وضوح بر همگان مشخص است این که ریختن زباله‌ها در هر نقطه از طبیعت مناظر ناخوشایندی را ایجاد می‌کند که در این زمینه باید برخورد جدی شود اما متاسفانه همگی ما این مهم را تنها وظیفه‌ای برای دیگران می‌دانیم و از سهم خود در این باره غافلیم.

 شهر ما مانند خانه خودمان است، همان گونه که برای پاکیزگی خانه‌های خود تلاش می‌کنیم باید برای حفظ تمیزی شهر نیز کوشا باشیم.اگر فرهنگ حفظ پاکیزگی محیط زندگی در بین افراد جامعه درونی شود و همه نسبت به رعایت آن پایبند باشند، دیگر نیازی به برخورد با این گونه افراد نیست. متاسفانه نبود فرهنگ صحیح و اطلاع رسانی دقیق در مورد حفظ محیط‌زیست موجب به وجود آمدن این گونه مشکلات و معضلات می‌شود.

ریختن زباله در معابر و خیابان‌ها، سبب آلودگی محیط‌زیست و به وجود آمدن مشکلاتی برای افراد و ساکنان آن منطقه می‌گردد زیرا این عمل موجب جمع شدن حشرات موذی، موش و... می‌شود که این موارد به ضرر ما و جامعه است. در نتیجه دست یافتن به شهری پاکیزه مستلزم همکاری شهروندان با شهرداری‌ها و رعایت مسائل بهداشتی است.

ای مسافران، ای طبیعت‌گردان، ای کوهنوردان و ای دوست‌داران طبیعت و... بیاید با جارو کشیدن روی اشتباهاتمان  اجازه نفس کشیدن را به طبیعت بدهیم و یادمان باشد، امروز که نفس می‌کشیم، به خاطر وجود همین طبیعت است، اگر امروز از سختی‌های روزگار به جای دنجی نیاز داریم، این طبیعت است که ما را با آغوش باز پذیراست، از یاد نبریم که امروز ما مهمان طبیعت هستیم، پس بیائیم در روزگاری که زمین، حال و روز خوشی ندارد، نفس او را بیش از این به شماره نیندازیم.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1624796
ارسال نظر
نظرات