شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 12:10 منتشر شده در مورخ: 1399/04/18 شناسه خبر: 1624833
به بهانه ۱۸ تیر روز ادبیات کودک و نوجوان؛

روز ادبیات کودک و نوجوان فرصت آشنایی کودکان با کتاب/رهبرانقلاب چه کتابی برای نوجوانان توصیه می کنند؟

روز ادبیات کودک و نوجوان فرصت آشنایی کودکان با کتاب/رهبرانقلاب چه کتابی برای نوجوانان توصیه می کنند؟
روز ادبیات کودک و نوجوان فرصت مناسبی جهت یادآوری اهمیت مطالعه و آشنا کردن کودکان با کتاب و بهانه‌ای برای ورود کتاب به زندگی کودکان است، متأسفانه ما در کشور از این فرصت‌ها و بهانه‌ها برای ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی در میان کودکان و نوجوانان بهره‌گیری چندانی نمی‌کنیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از دیارآفتاب؛ ۱۸ تیر به‌عنوان روز ملی ادبیات کودک و نوجوان در کشور اعلام‌شده است، این روز به مناسبت سالروز درگذشت مهدی آذریزدی نویسنده و بازنویس حوزه‌ی ادبیات کودک و نوجوان و به‌پاس تقدیر از زحمات وی در این عرصه و تأکید بر اهمیت این موضوع نام‌گذاری شده است.

»قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب»، «قصه‌های تازه از کتاب‌های کهن»، «گربه‌ ناقلا»، «گربه‌ تنبل»، «مثنوی» (برای بچه‌ها)، «مجموعه‌ قصه‌های ساده» و تصحیح «مثنوی» مولوی (برای بزرگسالان) ازجمله آثار این نویسنده کودک و نوجوان است، زنده‌یاد آذریزدی که او را پرتیراژترین نویسنده‌ تاریخ ادبیات کودک و نوجوان ایران می‌دانند، درمجموع، بیش از ۲۰ عنوان کتاب برای بچه‌ها نوشته است.

روز ادبیات کودک و نوجوان فرصت مناسبی جهت یادآوری اهمیت مطالعه و آشنا کردن کودکان با کتاب و بهانه‌ای برای ورود کتاب به زندگی کودکان است، متأسفانه ما در کشور از این فرصت‌ها و بهانه‌ها برای ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی در میان کودکان و نوجوانان بهره‌گیری چندانی نمی‌کنیم درحالی‌که انس کودکان با کتاب، تضمینی بر استحکام تربیت و فرهیختگی نسل آینده یک جامعه است.

 به‌هرحال دوران کودکی و نوجوانی دو مقطع مهم و تأثیرگذار در زمینه شکل‌گیری شخصیت انسان است که عدم توجه و برنامه‌ریزی صحیح متولیان فرهنگی جامعه در جهت‌دهی صحیح به آن می‌تواند در آینده فضای عمومی جامعه را تحت تأثیرات منفی و مخرب اجتماعی قرار دهد.

یکی ابزارهای بسیار مهم و تأثیرگذار در راستای تربیت مبتنی بر آموزه‌های فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی حوزه‌ی ادبیات و کتاب است که دارای ظرفیت‌های بالایی برای جهت‌دهی ذهن پویای کودکان به سمت اسلام و مفاهیم انقلابی است.

مسلماً ترغیب کودک و نوجوان به کتاب‌خوانی در سنینی که کنجکاوی و تحرک به اوج خود می‌رسد می‌تواند این روحیه‌ی ماجراجویی در این مقطع را به سمت‌وسوی صحیحی حرکت دهد.

موضوع ادبیات کودک و نوجوان و فعالیت در این حوزه همچون سایر موضوعات فرهنگی همواره مورد تأکید مقام معظم رهبری قرارگرفته است لذا ایشان بارها در جلسات و دیدارهای مختلف به موضوع کتاب اشاره‌کرده و از دغدغه خود بر این امر تأکید کرده‌اند.

بخشی از سخنان ایشان پیرامون کتاب، به توصیه‌های معظم‌له برای کتاب‌خوان کردن کودکان و نوجوانان اختصاص دارد. ایشان در جلسات مختلف بر این امر مهم تأکید کرده و نهادینه کردن این فرهنگ از دوران کودکی و در میان خانواده را یکی از ضرورت‌های لازم می‌دانند.

انس کودک با کتاب و علاقه‌مند کردن او به این امر، در منظومه فکری رهبر معظم انقلاب برای ساختن نسلی متفکر و آینده‌ساز بسیار قابل‌توجه است و از سوی دیگر، بخشی از تاکیدات ایشان در این رابطه به عرضه کالاهای مفید و عناوین خوب برای این گروه سنی اختصاص دارد که در بازدید از نمایشگاه کتاب تهران و یا دیدار با مسئولان ذی‌ربط مانند مسئولان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، بارها به آن اشاره داشته‌اند.

مقام معظم رهبری نیز در دیدار مسئولان کانون پرورش فکری در اردیبهشت ۱۳۷۷ کودکان و نوجوانان درباره اهمیت این موضوع فرمودند: «اگر مسئولان امور فرهنگی کشور بخواهند مسئله‌ی کودک و نوجوان را آن‌چنان‌که هست، مورد اهتمام قرار دهند، از ساعات خوابشان هم خواهند زد تا به این مسئله بپردازند. امروز قضیه‌ی تربیت کودک و نوجوان، با گذشته خیلی تفاوت کرده است.»

در ادامه به چند مورد از کتاب‌هایی که در حوزه‌ی ادبیات کودک و نوجوان مورداشاره و توصیه رهبر انقلاب قرارگرفته است اشاره خواهیم کرد.

قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب؛ مهدی آذریزدی

مجموعه «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» شامل هشت جلد: «قصه‌های کلیله‌ودمنه»، «قصه‌های مرزبان‌نامه»، «قصه‌های سندباد نامه و قابوس‌نامه»، «قصه‌های مثنوی مولوی»، «قصه‌های قرآن»، «قصه‌های شیخ عطار»، «قصه‌های گلستان و ملستان» و «قصه‌های چهارده معصوم (ع)» است.

رهبر معظم انقلاب در سفر به یزد در سال۸۶ وقتی متوجه می‌شوند که در میان جمع، «مهدی آذریزدی» نویسنده این مجموعه، نیز حضور دارد، می‌فرمایند: «... من خودم را از جهت رسیدگی به فرزندانم، بخشی مدیون این مرد و کتاب این مرد میدانم. آنوقتی که کتاب ایشان درآمد - اول هم به نظرم دو جلد، سه جلد، تا آنوقتی که من اطلاع پیدا کردم، از این کتاب درآمده بود؛ «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» - من رفتم تورق کردم.

 بچه‌های ما داشتند به دوران مُراهقی - یعنی نزدیکی به بلوغ - می رسیدند، دوره هم دوره‌ی طاغوت بود و همه‌ی عوامل در جهت گمراه‌سازی ذهن و دل جوان حرکت می کرد، من دلم می خواست چیزی باشد که جوانهای ما با او هدایت شوند و جاذبه هم داشته باشد. خب، کتاب خوب که خیلی بود. بنده فهرست پیشنهادی کتاب می نوشتم و بین جوانهای دانشجو و دانش‌آموزهای سطوح بالای دبیرستانها پخش می شد، اما برای بچه‌های کوچک، دستمان خالی بود، تا اینکه کتاب ایشان را من پیدا کردم.»

خداحافظ کرخه؛ نوشته داوود امیریان

کتاب «خداحافظ کرخه» نوشته داوود امیریان شامل چهار بخش است و موضوع جنگ ایران و عراق را در برگرفته است. این اثر روایت داستانی بوده و مناسب سن نوجوانان است.

در کتاب «خداحافظ کرخه» قلمی ساده و صمیمی روان است و داوود امیریان بدون پیچ و خم‌های داستانی، نگاهی صادقانه از فضایی که خود در آن حضور داشته و روایتی عینی از ماجرای جبهه و جنگ را پیش چشم مخاطب می‌نهد، قلم روان، سادگی در بیان، ترتیب زمانی و توصیف‌های مختصر و واضح از ویژگی‌هایی است که این اثر را برای گروه‌های مختلف مخاطبانش خواندنی کرده است. 

تن‌تن و سندباد؛ رضا میرکیانی

کتاب «تن‌تن و سندباد» را می‌توان یک کتاب استراتژیک در حوزه‌ ادبیات نوجوان به شمار آورد. این کتاب که در سال ۱۳۷۰ نگارش شده است، با نگاهی دقیق و نافذ مسئله‌ نوظهور زمان خود را به‌عنوان موضوع و هسته‌ اصلی داستان برگزیده است. هدف نویسنده از خلق چنین داستانی، پرداخت استعاری و غیرمستقیم به مسئله‌ «تهاجم فرهنگی» غرب به شرق است.

رهبر معظم انقلاب در یادداشتی درباره این کتاب فرموده‌اند: «من هم همین قصّه را همیشه تعریف می‌کردم! حیف که خیلی‌ها آن را باور نداشتند. حالا خوب شد، شاهد از غیب رسید! راوی این حکایت که خود همه‌چیز را به چشم خود دیده، حکایت تن‌تن و سندباد را چاپ کرده است. حالا دیگر کار من آسان شد! همین بس است که نسخه‌ی این کتاب را به همه‌ بچه‌ها بدهم».

آن مرد با باران می‌آید؛ وجیهه سامانی

«آن مرد با باران می‌آید»، داستانی مهیج از ماه‌های منتهی به بهمن ۵۷ و پیروزی انقلاب اسلامی است. این کتاب داستان زندگی یک خانواده متوسط و یک گروه نوجوان را در ماه‌های پایانی پیروزی انقلاب اسلامی روایت می‌کند.

این رمان نوجوانانه که به موضوع انقلاب اسلامی می پردازد برگزیدۀ سومین جشنوارۀ داستان انقلاب حوزۀ هنری در حوزۀ نوجوانان است، موفق شد در دومین همایش «مقابله با تحریف تاریخ معاصر» نیز برگزیده شود.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1624833
ارسال نظر
نظرات