شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قزوین
ساعت: 13:04 منتشر شده در مورخ: 1399/04/18 شناسه خبر: 1624871
مدیرکل بهزیستی استان اعلام کرد

شناسایی بیش از ۶۵۰ کودک مبتلا به تنبلی چشم در قزوین

شناسایی بیش از ۶۵۰ کودک مبتلا به تنبلی چشم در قزوین
علیرضا وارثی، مدیرکل بهزیستی استان قزوین با اشاره به آغاز اجرای طرح غربالگری و پیشگیری از تنبلی چشم گفت: پیش‌بینی می‌شود در قالب اجرای این طرح بیش از ۶۰ هزار کودک سه تا شش ساله قزوینی سنجش بینایی شوند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ علیرضا وارثی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین با اشاره به اهمیت اجرای طرح پیشگیری از تنبلی چشم در استان اظهار کرد: در کشور ما بیش از یک میلیون فرد مبتلا به تنبلی چشم وجود دارد که اگر این بیماری به موقع تشخیص و درمان نشود فرد از هر دو چشم کم‌بینا یا نابینا خواهد شد.

وی افزود: برنامه غربالگری و تشخیص زود هنگام آمبلیوپی و سایر اختلالات بینائی در کودکان سه تا شش سال با هدف کاهش بروز آمبلیوپی و سایر اختلالات بینائی از طریق تشخیص و درمان به موقع بیماری در سنین طلائی یعنی زیر 5 سالگی اجرا می‌شود.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین تصریح کرد: این برنامه در سه سطح اجرا می‌شود که در سطح اول، کودکان توسط مربی و از طریق چارت E یا دستگاه غربالگر بینایی در پایگاه‌های غربالگری یا به صورت سیار در مناطق روستایی مورد معاینه بینائی قرار می‌گیرند.

وی افزود: در صورت عدم همکاری یا مشکوک بودن کودک به تنبلی چشم یا اختلال بینایی به سطح دوم یعنی اپتومتریست ارجاع می‌شود و پس از مشخص شدن وضعیت کودک در صورت لزوم جهت معاینات تخصصی‌تر به سطح سوم یعنی پزشک معرفی می‌شود.

وارثی عنوان کرد: کودکانی که در طول طرح غربالگری تنبلی چشم، سنجش بینائی می‌شوند در صورت نیاز به کمک هزینه عینک و جراحی چشم از طرف سازمان بهزیستی مورد حمایت قرار می‌گیرند.

این مقام مسئول تصریح کرد: این طرح به مدت سه ماه در سال در پایگاه‌های معرفی شده از سوی سازمان بهزیستی اجرا می‌شود و در طول سال نیز پایگاه‌های دائمی سنجش بینائی با هدف معاینه کودکان جا مانده از طرح فعال است.

پیش‌بینی پوشش 75 درصدی کودکان قزوینی در طرح سنجش بینایی

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در سال گذشته گفت: سال گذشته ۹۶ پایگاه سنجش بینایی در طول اجرای طرح فعال بود و در تمامی روستاهای استان گروه‌های سیار کار معاینه کودکان را انجام دادند.

وارثی با اشاره به پوشش ۶۸ درصدی اجرای طرح غربالگری بینایی در سال ۹۸ عنوان کرد: سال گذشته در راستای اجرای طرح غربالگری بینایی بیش از ۴۰ هزار کودک قزوینی در ۹۸ پایگاه توسط ۱۴۱ مربی سنجش بینایی شدند.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین عنوان کرد: در پایان اجرای طرح، سه هزار و ۱۷۰ کودک مشکوک شناسایی شد که از این تعداد دو هزار و ۶۸۰ کودک به سطح دوم غربال و بینایی سنج مراجعه کرده که در نهایت ۶۸۹ کودک مبتلا به تنبلی چشم شناسایی شد که درمان این کودکان تا ۱۰ سالگی پیگیری می‌شوند.

وی با اشاره به اجرای طرح غربالگری سنجش بینایی در سال جاری بیان کرد: برنامه کشوری پیشگیری از تنبلی‌چشم هرسال در آبان ماه انجام می‌شد که امسال به دلیل شیوع کرونا و احتمال شدت یافتن مجدد آن در شش ماهه دوم سال، زمان اجرای طرح به بازه زمانی ۱۵ تیر تا ۱۵ مهرماه تغییر یافته است.

وارثی تصریح کرد: با توجه به همه‌گیری کرونا امسال طرح سنجش بینایی در مرحله اول فقط با دستگاه غربالگر و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام می‌شود.

این مقام مسئول بیان کرد: امسال جامعه هدف برنامه غربالگری و تشخیص زود هنگام آمبلیوپی و سایر اختلالات بینائی شامل ۶۰ هزار کودک است.

وی افزود: تعداد پایگاه‌های پیش‌بینی شده برای انجام غربالگری ۲۶ پایگاه است که توسط ۲۰ مربی و همکاری ۱۸ بینایی سنج انجام می‌شود.

وارثی در پایان گفت: گروه هدف برنامه غربالگری، متولدین فروردین ۹۳ تا پایان ۹۶ بوده و هدف‌گذاری برنامه بر پوشش حداقل ۷۵ درصد کودکان مشمول طرح است.
انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1624871
ارسال نظر
نظرات