شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قزوین
ساعت: 14:19 منتشر شده در مورخ: 1399/04/18 شناسه خبر: 1624900
رئیس اتحادیه مرغ‌فروشان قزوین:

عرضه مرغ با نرخ ۱۵هزار تومان صرفه اقتصادی ندارد/ کمبود نهاده دولتی طیور

عرضه مرغ با نرخ ۱۵هزار تومان صرفه اقتصادی ندارد/ کمبود نهاده دولتی طیور
اکبر آقاجانی، رئیس اتحادیه مرغ‌فروشان قزوین گفت: علت عدم عرضه مرغ با نرخ ۱۵ هزار تومان به مسئله کمبود نهاده بازمی‌گردد که اصلی‌ترین دلیل آشفتگی بازار گوشت مرغ است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  صبح قزوین؛ قیمت مرغ در روزهای اخیر به صورت نجومی بالارفته و این بازار افسارگسیخته، سبب نارضایتی مردم شده است چراکه گوشت مرغ از جمله پرمصرف‌ترین پروتئین‌ها در بین خانواده‌ها است.

گرانی این کالا در شرایط کنونی که مردم به لحاظ اقتصادی تحت فشار هستند و قدرت تهیه پروتئین‌های گران‌تر مثل گوشت قرمز را ندارند، بر کاهش توان خرید هم مزید بر علت شده است.

قیمت مرغ در اواخر ماه گذشته حدود 12 هزار تومان بود که به یکباره تا 18 هزار تومان و 20 هزار تومان در برخی استان‌ها مثل تهران اوج گرفت، طبق مصوبه دولت قرار بر این شد که مرغ با قیمت مصوب 15 هزار تومان به فروش برسد.

اما نکته این است که به طور کلی این مصوبه در مراکز فروش اجرایی نمی‌شود و شاهد عرضه مرغ با قیمت‌های 17 هزار تا 18 هزار تومان هستیم؛ از طرفی مرغداران حاضر به عرضه مرغ با قیمت‌ کنونی نیستند که یکی از عوامل گرانی این محصول است.

اکبر آقاجانی، رئیس اتحادیه مرغ و ماهی فروشان استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی صبح قزوین؛ درباره نرخ روز مرغ در بازار قزوین اظهار کرد: اکنون این محصول با قیمت 17 هزار و پانصد تومان تا 17 هزار و ششصد تومان عرضه می‌شود.

وی افزود: علت عدم عرضه مرغ با نرخ 15 هزار تومان به مسئله کمبود نهاده بازمی‌گردد که اصلی‌ترین دلیل آشفتگی بازار گوشت مرغ است. لذا نهاده مورد نیاز برای 50 روز به مرغداران نرسید که امروز شاهد افزایش قیمت مرغ هستیم.

اکبر آقاجانی ادامه داد: همچنین معدوم سازی جوجه‌های یک روزه و 20 میلیون تخم مرغ نطفه‌دار که به علت ارزان بودن جوجه از بین رفت نیز امروز اثرات خود را نشان می‌دهد.

این مقام مسئول اذعان کرد: نهاده دولتی با قیمت خوبی عرضه می‌شود اما مشکل اینجاست که به اندازه کافی به دست تولیدکننده نمی‌رسد و ناچارا باید از بازار سیاه تهیه کند که بسیار گران تمام می‌شود.

رئیس اتحادیه مرغ و ماهی فروشان استان گفت: نظارت‌های اتحادیه وجود دارد اما راهگشای مشکلات کنونی تولیدکننده نیست چراکه باید این مسئله به صورت ریشه‌ای حل شود.

80 درصد نهاده مرغداران وارداتی است

وی بیان کرد: باید مسئله نهاده به نوعی حل شود که تولیدکننده دغدغه کمبود را نداشته باشد و به صورت مستمر وارد شود تا انبارها خالی نماند یا اینکه از ظرفیت‌های داخلی برای کشت و تولید نهاده مورد نیاز استفاده شود چراکه کشور قابلیت تولید ذرت و سویا و عدم وابستگی به واردات را دارد.

آقاجانی تاکید کرد: اکنون هیچ نوع کمبودی در تامین مرغ بازار نداریم اما مسئله این است که گران عرضه می‌شود؛ مجاورت با پایتخت هم از عوامل موثر است چراکه مرغداران قزوین محصول خود را با قیمت‌های بالا به تهران عرضه می‌کنند.

این مقام مسئول ادامه داد: از این رو مجبوریم نیاز استان را از سایر استان‌ها از جمله رشت و همدان تامین کنیم، در غیر این صورت باید با نرخ بالایی از تولیدکننده‌های قزوین خریداری کنیم.

رئیس اتحادیه مرغ و ماهی فروشان استان گفت: از طرفی کنترل قیمت در تهران به خوبی صورت نمی‌گیرد و تنها با هدف تامین نیاز بازار، با هر قیمت حاضر به خرید از مرغداران هستند که بر بازار قزوین هم اثرگذار است.

وی با بیان اینکه با دستگاه‌های مربوطه در استان برای تعدیل بازار تلاش می‌کنیم، اذعان کرد: اگر سویا و ذرت به اندازه کافی تامین شود، بخش اعظمی از مشکلات مرتفع می‌شود.

آقاجانی افزود: اکنون 80 درصد نهاده مورد نیاز مرغداران در کشور وارد می‌شود که وزارت جهاد کشاورزی باید راه حل جدی برای ثبات و استمرار این واردات و عدم کمبود این کالا تلاش کند یا اینکه با فراهم ساختن شرایط کشت این محصولات نیز یک راهکار جدی و بلندمدت را اجرایی کند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه ترخیص بار از گمرک به سختی انجام می‌شود، بیان کرد: دلالان در مشکل کنونی نقش زیادی ندارند چون همیشه واسطه‌گر وجود دارد اما تا زمانی که ما در سطح کلان واردکننده نهاده هستیم و به خودکفایی نرسیدیم، طبیعتا تحت تاثیر عواملی از قبیل تحریم و مشکلات ارزی قرار می‌گیریم.

انتهای پیام/ 

 

https://www.dana.ir/1624900
ارسال نظر
نظرات