شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قزوین
ساعت: 15:44 منتشر شده در مورخ: 1399/04/18 شناسه خبر: 1624913
کارشناس مسائل اقتصادی:

افزایش حجم نقدینگی ارزش پول ملی را به صفر می‌رساند/ نگاه صادرات محور راه حل مقابله با بحران اقتصادی کشور

افزایش حجم نقدینگی ارزش پول ملی را به صفر می‌رساند/ نگاه صادرات محور راه حل مقابله با بحران اقتصادی کشور
یوسف کرمی، کارشناس مسائل اقتصادی گفت: اکنون بزرگترین و نزدیکترین خطر در بیخ گوش اقتصاد ما بحث بورس خواهد بود؛ دولت برای فرار از نقدینگی و نجات از تورم، با دستکاری بورس، بازی بسیار خطرناک و محتوم به شکستی را شروع کرده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ یوسف کرمی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی صبح قزوین؛ درباره علل وضعیت نابسامان و گرانی در بازار ارز و طلا اظهار کرد: از آنجایی که اقتصاد منطق خاص خودش را دارد، با بهم ریختن قواعد آن، نتایج متفاوتی به وجود خواهد آمد، چراکه در هر بخشی از اقتصاد ما با یکسری داده‌ها و ستاده‌ها مواجه هستیم که توازن در این تعامل نتایج مطلوبی را در پی خواهد داشت و عدم توازن نیز نتایج خاص خودش را به بار خواهد آورد.

وی افزود: گرانی و به تبع آن نابسامانی در بازار هر کالا، ابتدا با به هم خوردن توازن بین عرضه و تقاضای آن کالا ربط پیدا می‌کند، وقتی که تقاضا از عرضه پیشی می‌گیرد، بازار با تورم قیمت‌ها مواجه خواهدشد و ساده‌ترین پاسخ به گرانی‌ها، همین عدم کفاف عرضه نسبت به تقاضا است.

کارشناس مسائل اقتصادی ادامه داد: بررسی دقیق وضعیت اقتصاد جامعه ما فراتر از صرف این معادله است. ما نباید چاله‌های ناشی از تحریم‌های خارجی و تعطیلی، ناکارآمدی و سوء مدیریت داخلی را تنها با انتشار اسکناس سپری کنیم، چراکه افزایش حجم نقدینگی اگر با همین آهنگ ادامه پیدا کند، بدون شک ارزش پول ملی را به “صفر” متمایل و نزدیک خواهد ساخت.

کرمی عنوان کرد: در یک چنین شرایطی که نقدینگی افراد به منزله یخی در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار دارد، خود مستلزم تکاپو برای حفظ ارزش سرمایه خواهد شد، تبدیل نقدینگی به طلا یا ارز غالب یا هر کالای سرمایه‌ای دیگر، برای فرار از سقوط ارزش داشته‌های خود، از بدیهی‌ترین اقدام اقتصادی مردم به حساب می‌آید.

راهکار مواجهه با وضعیت موجود، اتخاذ سیاست‌های درست همراه با صداقت و شفافیت است

وی تصریح کرد: تاثیرات این بهم ریختگی در اقتصاد کشور، به مثابه ابتلای بدن به بیماری است که به قول معروف “خروار، خروار می‌آید، اما مثقال، مثقال از بدن خارج می شود”. از بین رفتن تعادل و توازن اقتصادی شاید به عوامل مختلف و شرایط پیچیده نیازمند نباشد اما ایجاد تعادل اقتصادی به غایت تودرتو و دشوار خواهد بود، خصوصا در عرصه اعتماد سازی مجدد و ایجاد باور در مشارکت عمومی کار سهل و ساده ای نیست.

کارشناس مسائل اقتصادی بیان کرد: مفصل‌های پاشیده و اشتهاهای کاذب، مجال حضور موثر قانون را منتفی و رانت‌های پیرامون قدرت را بی حد و حصر فعال خواهد ساخت.

کرمی در ادامه تاکید کرد: اساسی‌ترین راه مواجه با یک مشکل، شناسایی عامل یا عوامل موثر در ایجاد آن مشکل است، پس از آسیب شناسی دقیق، انتخاب راه اصولی در برخورد با آن چاره کار خواهدبود. ما نمی‌توانیم با طفره رفتن در انتخاب راه درست، مدام به برخوردهای مسکنی اکتفا کنیم.

وی اضافه کرد: دیگر به نقطه‌ای رسیدیم که بدنه اقتصادی جامعه ما بیشتر از این تاب و توان مقابله با بیماری‌ها را نداشته و هیچ مسکنی، تسکین بخش آلام آن نخواهدشد. به نظر می‌رسد راهکار مواجهه با وضعیت موجود تنها با اتخاذ سیاست‌های درست و اصولی همراه با صداقت و شفافیت لازم با مردم امکان‌پذیر خواهد بود.

دولت مسیر تجارت با قدرت‌های بزرگ را فراهم سازد

کارشناس مسائل اقتصادی ابراز کرد: تجربه بشری حداقل در عصر دولت-ملت نشان داده است که اقتصاد کشور را نمی‌توان با هیچ ایدئولوژی گره زد، تا چه رسد به اینکه اقتصاد را به طفیلی ایدئولوژی بدل ساخت. اکنون دو گام بیشتر در پیش روی اقتصاد کشور وجود ندارد، گام کوتاه مدت که مبتنی بر اعلام شرایط خاص و ایجاد مدیریت واحد در همه حوزه‌های اقتصادی و داشته‌های موجود در راستای تامین نیازهای حداقلی جامعه به قصد ایجاد تاب آوری لازم است.

کرمی افزود: گام دوم همانا گشودن باب تجارت با قدرت‌های اقتصادی جهان در قالب صادرات کالاهای تولیدی است تا بتوان اقتصاد کشور را از بحران موجود به شرایط امن‌تری رهنمون ساخت.

وی اذعان داشت: اکنون بزرگترین و نزدیکترین خطر در بیخ گوش اقتصاد ما بحث بورس خواهدبود؛ دولت برای فرار از نقدینگی و نجات از تورم، با دستکاری بورس، بازی بسیار خطرناک و محتوم به شکستی را شروع کرده است.

کارشناس مسائل اقتصادی بیان کرد: اگر بازی بورس به انتها برسد، بسیار بعید است که دیگر از دست کسی کاری ساخته باشد، با کدامین منطق می‌توان همزمان شاهد رشد ساعتی قیمت سهام در بورس و تورم در جامعه بود؟ این را می‌توان به وضعیت جسمی فردی تشبیه کرد، در حالی که غذا نمی‌خورد اما چاق هم می‌شود که جز مرض هیچ حکایت دیگری نمی تواند داشته باشد.

کرمی در پایان گفت: از آنجائیکه دولت همه تخم مرغ‌ها را در سبد بورس گذاشته و بورس هم به واسطه غیرواقعی و ماهیت سفته بازی داشتن، نه تنها مانع تورم نشد بلکه بر رشد تورم بیشتر دامن زد؛ لذا اصرار و سماجت بر مرض داشتن از خود مرض بسیار زیان‌بارتر است.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1624913
ارسال نظر
نظرات