شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 14:21 منتشر شده در مورخ: 1399/04/18 شناسه خبر: 1624948
تداوم بحران در جنوب شرق کشور؛

باز هم سمباده بادهای 120 روزه بر پیکر سیستان/ 94 درصد مساحت پهناورترین استان کشور گرفتار خشکسالی است

باز هم سمباده بادهای 120 روزه بر پیکر سیستان/ 94 درصد مساحت پهناورترین استان کشور گرفتار خشکسالی است
محسن حیدری، مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: از جمعه مجدد با تقویت جریانات شمالی، وزش بادهای 120 روزه در سیستان شدت می گیرد و گردوغبار حاصل شرایط کیفی هوا را از حالت سالم خارج می کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محسن حیدری، مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان در گفت و گو با عصرهامون بیان کرد: بر اساس آخرین خروجی نقشه های پیش یابی و مدل های جوی از روز جمعه تا یکشنبه وزش بادهای 120 روزه در شمال سیستان و بلوچستان شدت می گیرد، به طوری که علاوه بر پنج شهرستان شمالی، گرد و غبار در بعدازظهر جمعه زاهدان و سایر مناطق مرکزی را فرا می گیرد.


وی افزود: علاوه بر زاهدان و نواحی مرکزی، وزش باد با شدت کمتر همراه با گرد و غبار در مناطق غربی از شورگز تا سواحل و شرق سیستان و بلوچستان از میرجاوه تا سراوان نیز حاکم می شود.

این مقام مسئول با بیان این که توصیه می شود در زمان غبار آلود شدن هوا از تردد غیر ضروری در فضای باز خودداری شود، ادامه داد: با توجه به شدت وزش باد انتظار می رود، این موضوع سبب خیزش گرد و خاک، کاهش دید افقی و کیفیت هوا با احتمال خسارت به تأسیسات و محصولات کشاورزی شود. 

 همچنان گرفتار خشکسالی 

حیدری در ادامه با اشاره به این که بیش از 94 درصد از مساحت سیستان و بلوچستان همچنان درگیر خشکسالی است، گفت: تا پایان خرداد سال گذشته 100 درصد از مساحت مرکز این استان درگیر خشکسالی بود که بررسی شاخص خشکسالی 10 ساله «SPEI» موسوم به شاخص استاندارد شده بارش، تبخیر و تعرق زاهدان نشان می دهد، مساحت تحت تأثیر خشکسالی این شهرستان به شکل خیره کننده ای کاهش یافته است.

وی با بیان این در یک سال گذشته بیش از 23 درصد از مساحت این شهرستان از خشکسالی خارج شده است، علاوه بر زاهدان بخش اندکی از مساحت شهرستان های ایرانشهر، چابهار، خاش، سراوان، میرجاوه، نیمروز و هامون نیز از خشکسالی خارج شده که مقدار آن بسیار ناچیز است و تنها 2 هزار و سیصد کیلومتر مربع از مساحت استان را دربر می گیرد.

تکرار الگوی بلند مدت بارش 

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان با بیان این که بر اساس خروجی مدل های بلند مدت بارش انتظار می رود بارش های این استان در سه ماه آتی در محدوده نرمال و بیش از نرمال باشد، تصریح کرد: احتمال می رود روند تدریجی خروج بخش هایی از استان از خشکسالی حداقل تا سه ماه دیگر ادامه دارد.

وی ادامه داد: بخشی از رژیم بارشی استان در نتیجه فعالیت سامانه مونسون هند تأمین می شود که با توجه به قوی ظاهر شدن این سامانه در سال جاری، انتظار می رود الگوی بلندمدت بارش تابستان این منطقه امسال تکرار شود.

انتهای پیام/ 

https://www.dana.ir/1624948
ارسال نظر
نظرات