شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 11:52 منتشر شده در مورخ: 1399/04/19 شناسه خبر: 1625125
مسئول روابط عمومی مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی:

متولی حمایت از تولید کنندگان ادوات کشاورزی وزارت صمت است/ کشور سالانه به ۲۵۰۰ کمباین برنج نیاز دارد

متولی حمایت از تولید کنندگان ادوات کشاورزی وزارت صمت است/ کشور سالانه به ۲۵۰۰ کمباین برنج نیاز دارد
ولیخانی مسئول روابط عمومی مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی گفت: با اینکه تا کنون در نامه هایی به وزارت صمت پیشنهاداتی درباره حمایت از کمباین سازی اراک مطرح کرده ایم ولی وظیفه اصلی وزارت جهاد کشاورزی حمایت از کشاورزان و تولید محصول کشاورزی است و در حالی که کشور به ۲۵۰۰ دستگاه کمباین برنج نیاز دارد، نمی توان منتظر تولید دستگاه داخلی ماند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از دیارآفتاب؛ هجدهم آذرماه سال ۹۸، در مراسمی با حضور با حضور قائم مقام آستان قدس رضوی، نخستین کمباین مخصوص برداشت برنج ایران رونمایی و خط تولید این محصول در شرکت کمباین سازی ایران در اراک افتتاح شد.

این شرکت که سابقه ای طولانی در تولید ماشین آلات کمباین غلات دارد، مدعی شد در صورت وجود تقاضا می تواند سالیانه هزار دستگاه کمباین تولید و روانه بازار مصرف کند. این در حالی است که به گفته رئیس مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی، ایران سالانه نیاز به ۲۵۰۰ دستگاه کمباین برنج دارد.

پس از گذشت چند ماه از افتتاح خط تولید اولین دستگاه کمباین برنج در اراک، این روزها خبری در رسانه ها منتشر شده که نشان از واردات کمباین برنج با ارز دولتی دارد. همین امر موجب گلایه کارکنان شرکت کمباین سازی اراک شد که چرا با وجود توان داخلی برای تولید این دستگاه، با اختصاص ارز دولتی به واردات نمونه مشابه خارجی، توان رقابت را از بین می برید.

برای پیگیری، در تماسی با مسئول روابط عمومی مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی موضوع را از وی جویا شدیم.

ولیخانی در گفتگو با دیارآفتاب؛ در خصوص نیاز کشور به مکانیزه کردن برداشت برنج از شالیزار های کشور و مسائلی که برای اولین خط تولید کمباین برنج داخلی پیش آمده، با اشاره ای به وضعیت برداشت برنج از شالیزارهای کشور در طول سالهای گذشته، گفت: تا حدود ۸ سال پیش، برداشت مکانیزه برنج از شالیزار های کشور حدود ۱۰ تا ۱۵درصد بود. به این معنی که بخش عمده ای از ۶۰۰هزار هکتار شالیکاری در مناطق شمال کشور و برخی مناطق دیگر، توسط دست انجام می شد.

وی افزود: در طول سال های اخیر به تدریج به سمت مکانیزه شدن برداشت برنج گام برداشتیم که البته تا همین اواخر سال گذشته (۱۳۹۸)، تمام دستگاه های کمباین برنج از خارج کشور وارد (و نه حتی مونتاژ) می شد که شرکت کمباین سازی ایران(اراک) هم یکی از همین وارد کنندگان بود. این روند ادامه داشت تا جایی که تا پایان سال ۹۸، برداشت برنج از حدود ۸۵درصد از اراضی کشور به صورت مکانیزه انجام می شد.

ولیخانی با اشاره به افتتاح اولین خط تولید کمباین برنج در کشور، تشریح کرد: اواسط سال گذشته بود که شرکت کمباین سازی ایران(اراک) اعلام کرد قصد تولید کمباین داخلی برنج با ظرفیت هزار دستگاه در سال را دارد که با استقبال مسئولین امر از جمله وزارت جهاد کشاورزی همراه شد.

مسئول روابط عمومی مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی افزود: این دستگاه طی مراسمی با حضور مسئولین مربوطه رونمایی شد. البته لازم به توضیح است که در ابتدا بیشتر قطعات به کار گرفته شده در ساخت این دستگاه از خارج کشور وارد می شد و درصد کمتری از آن تولید داخل بود.

کمباین سازی اراک تا کنون تنها ۱۲ دستگاه تولید کرده است!

وی ادامه داد: صحبت گفته شده جهت ساخت هزار دستگاه در طول سال(حدود سه دستگاه به صورت روزانه)، امروز به جایی رسیده که از آذر ماه گذشته تا به امروز، تنها ۱۲ دستگاه کمباین برنج توسط این شرکت تولید شده است. علت عدم تولید تعداد ادعا شده به این علت است که شرکت کمباین سازی از وزارت صمت درخواست ارز دولتی برای واردات قطعات خارجی را داشته و این وزارتخانه با استناد به ادعای این شرکت مبنی بر تولید داخل بودن دستگاه، این ارز را به آنان اختصاص نداده است. همین مسئله باعث شده تا شرکت نتواند به تعهد خود عمل کند. البته ذکر این نکته هم لازم است که از بهمن ماه سال ۹۸، تخصیص ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی بسیار کم و به عبارتی قطع شد.

ولیخانی با بیان اینکه وزارت جهاد کشاورزی در نامه هایی به وزارت صمت خواستار حمایت از شرکت های تولید کننده ادوات کشاورزی از جمله کمباین سازی اراک بوده است، گفت: متولی حمایت از تولید کنندگان ادوات کشاورزی وزارت صمت است و وزارت جهاد کشاورزی تنها می تواند به این وزارتخانه پیشنهاداتی ارائه دهد چرا که عرصه اصلی فعالیت های جهاد کشاورزی در حوزه تولید محصول کشاورزی است و نه ادوات کشاورزی.

نامه منتشر شده شیطنت آمیز بود/ وظیفه اصلی جهاد کشاورزی حمایت از تولید محصول است

مسئول روابط عمومی مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به نامه منتشر شده از سوی رئیس این مرکز مبنی بر ترخیص کالاهای مانده در گمرکات کشور با ارز ۴۲۰۰ تومانی دولتی، گفت: موضوع این نامه که به نحو شیطنت آمیزی منتشر شد به این صورت است که بخشی از دستگاه های خریداری شده با ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی، در انبارهای گمرک مانده بود. حدود یک ماه گذشته مکاتبه ای با مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی صورت می گیرد و سوال می شود که این دستگاه ها به همان قیمت قبل به دست مصرف کننده برسد یا ما به التفاوت آن از کشاورز گرفته شود؟ حال سوال اینجاست که آیا دستگاهی که چند ماه در گمرک مانده باید به قیمت روز به فروش برسد یا قیمتی که تمام شده است؟ وظیفه ما به عنوان وزارت جهاد کشاورزی در درجه اول حمایت از تولید محصول کشاورزی است. لذا ما درخواست عرضه این محصولات با نرخ ارز دولتی را دادیم تا محصول با قیمت کمتری به دست کشاورز برسد و قیمت تمام شده محصول برداشت شده پایین بیاید. حتی یک رونوشت از نامه هم به شرکت کمباین سازی ارسال کردیم، چرا که این شرکت هم تا قبل از راه اندازی خط تولید کمباین داخلی، کمباین های خارجی وارد می کرد و به او هم اعلام کردیم اگر کمباینی در گمرک دارد با قیمت قبلی به دست کشاورز برساند.

آیا منطقی است در زمان برداشت برنج، کشور را منتظر تولید دستگاه داخلی بگذاریم؟

وی افزود: مخاطب اصلی وزارت جهاد کشاورزی و وظیفه اصلی ما در قبال جمعیت ۱.۲ میلیون نفری برداشت کنندگان برنج است. در واقع بیش از ۶۰۰هزار هکتار شالی در کشور زیر کشت برنج رفته است و نیاز کشور سالانه دو هزار و ۵۰۰ دستگاه کمباین برنج است. از طرف دیگر اگر برداشت این برنج در بازه زمانی مرداد تا شهریور ماه صورت نگیرد، محصول از بین می رود و جامعه هدف چند ده میلیونی که یکی از اصلی ترین خوراکشان برنج است، گرسنه می مانند که در این صورت باید واردات برنج صورت گیرد. لذا وظیفه اصلی وزارت جهاد کشاورزی با توجه به نزدیک شدن به زمان برداشت برنج، برداشت این محصول به هر طریق ممکن است.

وی ادامه داد: حال این سوال مطرح است که آیا منطقی است در حالی که نیاز کشور به این تعداد دستگاه کمباین است و زمان برداشت محصول فرا رسیده است، صرفا منتظر تولید دستگاه توسط این شرکت داخلی باشیم؟

کمباین سازی اراک مشکل را باید از وزارت صمت پیگیری کند

ولیخانی تصریح کرد: حالا اگر شرکتی مانند کمباین سازی به مشکل خورده و ارزی برای واردات قطعات خارجی آن اختصاص نمی دهند –که البته ارز دولتی هم از بهمن ماه سال گذشته اختصاص داده نمی شود-، باید مشکل را از طریق وزارت صمت حل کند و وزارت جهاد کشاورزی به اندازه ممکن حمایت خود را از این شرکت انجام داده است. لازم به ذکر است این حمایت ها نه تنها از شرکت کمباین سازی اراک بلکه از تمام شرکت های تولید کننده ادوات کشاورزی صورت می گیرد، چرا که این شرکت ها به کشاورزان خدمت رسانی می کنند و نهایتا منتج به برداشت بهتر محصول می شود.

وی خاطرنشان کرد: در سخنان مسئولین کمباین سازی اراک هم مطرح شد که قرار است موتور ملی کمباین تا سال ۱۴۰۰ تولید شود تا بر روی محصولات قرار گیرد. در واقع همانطور که کمباین غلات طی چندین سال تولید، امروز به جایی رسیده که کاملا تولید داخل است، کمباین برنج هم سال ها طول می کشد تا به بومی سازی کامل برسد. ما هم به عنوان وزارت جهاد کشاورزی امیدواریم این امر هر چه سریعتر به نتیجه برسد تا مجبور نباشیم با این قیمت ارز دستمان را جلوی کشور های دیگر دراز کنیم و با نوسانات نرخ ارز به مشکلات متعدد بخوریم ولی تا آن زمان باید نیاز کشور را از طرق مختلف برطرف کرد.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1625125
ارسال نظر
نظرات