شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان شمالی
ساعت: 15:02 منتشر شده در مورخ: 1399/04/19 شناسه خبر: 1625147
کارشناس مسائل اجتماعی مطرح کرد:

شبکه های اجتماعی منبع اصلی تنش های زناشویی در عصر حاضر

شبکه های اجتماعی منبع اصلی تنش های زناشویی در عصر حاضر
مجید پورخیاط تاثیراستفاده از شبکه های اجتماعی را بر افزایش تعارضات زناشویی را فراوان خواند و ادامه داد: با گذری در صفحات اخبار حوادث شاهد درگیری های ناموسی و ماجراهای دادگاه های خانواده ای خواهیم شد که از ارتباطات ناصحیحی که در این شبکه ها شکل گرفته و منجر به خیانت خزنده و تدریجی شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ مجید پورخیاط، کارشناس مسائل اجتماعی در گفتگو با خبرنگار عصراترک با اشاره  به این که پدیده طلاق مانند سایر مسائل اجتماعی پدیده ای پیچیده است، گفت: نمی توان تنها یک یا چند عامل مشخص را علت بروز طلاق  در استان خراسان شمالی اعلام کرد.


وی با بیان این که علت بروز طلاق از استان به استان و حتی شهر به شهر در کشور بر اساس فرهنگ و موقعیت اجتماعی افراد در زندگی متفاوت است، افزود: به همین دلیل برنامه ها و الگوهای پیشگیری از طلاق در صورتی که بومی نباشد، موفق نخواهد بود .

این جامعه شناس فقر و بیکاری، آینده فرزندان و ارزش های خانواده و مسکن را سه دغدغه مردم خراسان شمالی بر اساس نظرسنجی صورت گرفته در سال 96 عنوان کرد و گفت: هر کدام از این سه ضلع دلیلی بر زمینه های طلاق در جامعه است، زیرا با عدم تامین این دغدغه ها ایجاد نارضایتی و در نهایت درگیری های خانوادگی ایجاد خواهد شد.


وی فقر و بیکاری  را یکی از مهم ترین عوامل اجتماعی در مقوله طلاق دانست و ادامه داد: قیمت مسکن و اجاره بها؛ پوشاک؛ حمل و نقل و حتی خوراک در استان در قیاس با استان های همجوار بیشتر است و بر اساس تحلیل های انجام شده تورم خراسان شمالی همواره بالاتر از میانگین کشوری بوده است و همین عامل باعث شده مردم شرایط سخت تری نسبت به استان های دیگر داشته باشند.


پورخیاط افزود: تمامی عوامل به عنوان پازلی در کنار هم باعث ایجاد فقر در استان می شود، به طوری که این عامل مهم اجتماعی بر اثر کمبود امکانات و تسهیلات زندگی موجب نارضایتی و سرانجام طلاق می شود.


وی ادامه داد: متاسفانه طی ماه های گذشته که شاهد شیوع ویروس کرونا و همه گیری جهانی آن بوده ایم، بسیاری از افراد بیکار و از لحاظ اقتصادی ضعیف تر شدند و سختی زندگی را برای خانواده ها دو چندان کرده است.


این مدرس دانشگاه افزایش روزانه قیمت مسکن و اجاره بها را یکی از عوامل افزایش گرایش به حاشیه نشینی که مشکلات زیادی به همراه دارد، خواند و گفت: خانواده هایی که سطح توقعات بالاتری داشته اند و هم اکنون باید براساس مشکلات مالی سقف خواسته های خود را پایین تر آورده و به ناچار در این مناطق زندگی کنند، دچار تعارضات خانوادگی و در نهایت طلاق می شوند.


پورخیاط با اشاره ضرورت کسب مهارت های ارتباطی توسط جوانان ادامه داد: با توجه به تورم مسکن، جوانان برای شروع زندگی مشترک چاره ای جز قبول چتر حمایتی خانواده ها و زندگی مشترک در یک واحد و یا یک مجتمع را ندارند که در این موارد به دلیل نداشتن مهارت های ارتباطی و دخالت خانواده های زن یا شوهر زندگی های مشترک به سرعت به سمت طلاق و جدایی سوق پیدا می کنند. 

 

خوره اعتیاد عامل دیگر طلاق 
این کارشناس مسائل اجتماعی یکی دیگر از عوامل اجتماعی در مسئله طلاق را اعتیاد دانست و گفت: اعتیاد امروز به بلای خانمان سوز خانواده ها تبدیل شده و زندگی ها را از هم می پاشد.


وی با اشاره به این که 62 هزار معتاد در خراسان شمالی وجود دارد، ادامه داد: وضعیت استان خراسان شمالی بر اساس آماری که استاندار خراسان شمالی در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر این استان اعلام کرده  در رتبه ششم اعتیاد در کشور قرار دارد که بسیار قابل تامل و نیاز به بررسی ابعاد مختلف پیامد های این آسیب اجتماعی به خصوص طلاق دارد.


پورخیاط ادامه داد: زندگی 62 هزار خانواده تحت تاثیر اعتیاد و آسیب های ناشی از آن قرار دارد و روز به روز این عامل همچون خوره زندگی و بنیاد زندگی افراد جامعه را سست و در نهایت به تباهی می کشد.

 

شبکه های اجتماعی منبع اصلی تنش های زناشویی در عصر حاضر

وی گسترش تکنولوژی های نوپدید را که به صورت خزنده و تدریجی زندگی خانواده ها را تحت تاثیر قرار داده است را یکی دیگر از شرایط و علل مهم تعارضات زناشویی یاد کرد.


پورخیاط افزود: گسترش استفاده از شبکه های اجتماعی به حدی رسیده است که در روابط اجتماعی افراد نفوذ کردند و فضای ذهنی افراد جامعه را درگیر خود کرده است، به طوری که می توان آن را به جرات منبع اصلی تنش های زناشویی عنوان کرد.


وی ادامه داد: این شبکه ها بر ابعاد مختلف زندگی از جمله ارتباط انسان ها با یکدیگر تاثیر گذاشته و تاثیرات مثبت و منفی فراوانی به همراه داشته است.

 

میانگین صحبت زوجین کمتر از 20 دقیقه در روز 
پورخیاط تاثیراستفاده از شبکه های اجتماعی را بر افزایش تعارضات زناشویی را فراوان خواند و ادامه داد: با گذری در صفحات  اخبار حوادث شاهد درگیری های ناموسی و ماجراهای دادگاه های خانواده ای خواهیم شد که از ارتباطات ناصحیحی  که در این شبکه ها شکل گرفته و منجر به خیانت خزنده و تدریجی شده است.


این کارشناس ارتباطات اجتماعی روابط خیانت کارانه، اعتیاد به رسانه های اجتماعی و در پی آن نزاع های زوجین و حسادت هایی که به وجود می آید را از دلایل پنهان در پرونده های طلاق برشمرد.


وی با بیان این که تکنولوژی در ذات مضر یا بد نیست، افزود: نمی توان به واسطه نداشتن مهارت استفاده از تکنولوژیی، آن را زیر سوال برد و نفی کرد، زیرا فضای مجازی نکات مثبت زیادی دارد اما اگر تحت تاثیر آثار منفی آن قرار بگیریم، بدون شک تهدید است .


پورخیاط با اشاره به این که بر اساس تحقیقات انجام شده میانگین آمار صحبت کردن در خانواده ها در طول روز به کمتر از 20 دقیقه رسیده است، بیان کرد: سردی روابط زوجین در اثر استفاده نادرست از شبکه های اجتماعی باعث شده به جای فرصت گفت و گو در خانواده همه اعضای خانواده در فضای مجازی باشند، به طوری که همین عامل باعث کاهش روابط عاطفی آنان شده است.

 

کم رنگ شدن شادی در خانواده ها
وی ضمن یادآوری محیط های شادی که در گذشته در خانواده ها وجود داشت، افزود : در حال حاضر صدای خنده های اعضای خانواده، تبدیل به ایموجی هایی شده که افراد برای هم از طریق شبکه های اجتماعی ارسال می کنند، انگار این شبکه ها خنده و شادی را از خانواده ها  گرفته اند.


وی ادامه داد: در مقاله ای در همین رابطه اشاره شده زوجینی که کمتر از رسانه های اجتماعی استفاده کرده اند، 11 درصد شادتر از زوجینی هستند که دائم از رسانه های اجتماعی استفاده می کنند.


پورخیاط  در پایان برنامه ریزی در راستای ارتقا سواد رسانه ای و مهارت های ارتباطی را به منظور کاهش پدیده طلاق بسیار مهم دانست.

 
انتهای پیام/ رحمانی 
https://www.dana.ir/1625147
ارسال نظر
نظرات