شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان اصفهان
ساعت: 15:09 منتشر شده در مورخ: 1399/04/19 شناسه خبر: 1625163
واقعیت ماجرای قرارداد 25 سال با چین از زبان عضو کمیسیون امنیت ملی:

ایران محور تامین کننده انرژی جاده ابریشم نوین می شود/ قرارداد امضا نشده؛ غربی ها نگرانند!

ایران محور تامین کننده انرژی جاده ابریشم نوین می شود/ قرارداد امضا نشده؛ غربی ها نگرانند!
عضو کمیسیون امنیت ملی گفت: هنوز این قرار داد امضا نشده اما رسانه های غربی از حس وطن دوستی و حساسیت مردم ایران در این موضوع سو استفاده می کنند و دروغ می گویند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ عباس مقتدایی خوراسگانی در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز در خصوص قرار داد 25 ساله بین ایران و چین، اظهارکرد: رسانه های غربی یک موج شدید و خط رسانه ای را دنبال می کنند تا به به مردم بگویند که کشور از دست رفت؛ این یک دروغ خیلی بزرگ است.

 
نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی گفت: به دلیل قدرت اقتصادی که چین در دنیا دارد حتی تعداد زیادی از کالاها امروز در امریکا و اروپا، چینی است و و در همه دنیا سرمایه گذاری هایی عظیم انجام دادند، قدرت مالی بسیاری ویژه ای در اختیار دارند.
 
چین درحال سرمایه گذاری در دنیا است
 
وی افزود: به دلیل سرمایه گذاری هایی متعدد «سرمایه برون بیرون» شعار چینی ها است و اعلام کردند که نمی توانیم جذب سرمایه جدید داشته باشیم و سرمایه های خود را به کشورهای دیگر ارسال می کنند.
 
مقتدایی با توضیح اینکه چین به دنبال ارسال سرمایه به کشورهای دیگر و ایران به دنبال جذب سرمایه گذار است، بیان کرد: مسئولان ارشاد جمهوری اسلامی ایران اعلام کردند که نیازمند جذب سرمایه هستیم؛ آقای روحانی در ابتدای دولت خود اعلام کردند که مشکلات را با جذب سرمایه حل می کنم.
 
وی اضافه کرد: دولت زلف خود را به زلف اروپایی ها گره زد و به قول خود صدها هیئت به اروپا رفت اما آخر این رفت و آمدها با بدعهدی های اروپایی ها، هیچ سرمایه ای جذب نشد؛ امروز اروپایی ها در کنار امریکایی ها به دنبال فشار هستند که هیچ سرمایه به ایران نیاید و حتی خود ایران هم نتواند نفت بفرشود.
 
نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ابریشم از قدیم مسیر بودی که چینی ها کالاهایی را به این قسمتی از آسیا می آروند و این طرف کالاها مورد نیاز را به کشور خود می بردند و چینی ها به دنیال احیا جاده ابرشیم نوین هستند.
 
ایران تامین کننده انرژی جاده ابریشم نوین می شود
 
وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران پیام داده که ما آماده هستیم که به این جاده ابرشیم کمک کنیم و ایران مرکز جاده ابرشیم قرار گیرد؛ اگر اینگونه شود به دلیل نیاز شما به انرژی ما به شما کمک می کنیم و نفت خود را به شما را از طریق لوله کشی می فروشیم.
 
مقتدایی خاطر نشان کرد: نگرانی چینی ها این است که به دلیل رشد جمعیت نتوانند انرژی تأمین کنند که این پیشنهاد نفتی ایران برای آن ها جذابیت دارد.
 
وی با توضیح اینکه در سطح فضای رسانه ای گفته می شود که در قراردادی 25 ایران را فروختند که طبق معمول دروغ است، گفت: تاکنون یک بیانیه دوجانبه همکاری بین دو رئیس جمهور وجود دارد.
 
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس خاطر نشان کرد: داستان ما مانند کسی است که تور ماهی گیری را برداشته است و می خواهند این تور را برای گرفتن ماهیش پرتاب کند اما دو نفر نشستند و می گویند که چرا همه ماهی ها یک کیلویی شدن در صورتی که ما ماهی دو کیلویی نیاز داریم.
 
قرارداد امضا نشده، رسانه های غربی نگران وطن پرستی ایرانیان شدند
 
وی تأکید کرد: هنوز این قرار داد امضا نشده اما رسانه های غربی از حس وطن دوستی و حساسیت مردم ایران در این موضوع سو استفاده می کنند و دروغ می گویند.
 
مقتدایی با اشاره به دلیل 25 ساله بودن این همکاری، تصریح کرد: 25 سال بودن این برنامه به دلیل این است که برنامه راهبری حدود یک ربع قرن داشته باشیم و بدانیم که نفت و کالا مشتری خوبی داریم؛ در حال حاضر طرف اصلی صادارت و ورادت کشور ما چین است.
 
نماینده اصفهان افزود: به عنوان مثال اگر چینی ها در ایران هتل سازی کنند و یک درصد از گردشگران آن ها به ایران بیایید کل گردشگری ایران متحول می شود.
 
وی اظهار کرد: این قرارداد همکاری بین ایران و چین مانند ساختن یک اتوبان است که در کشور ما به تامین اجتماعی و یا بازنشستگان اعلام می شود به دلیل اینکه شما پول داریم در ساختن این اتوبان همکاری کنید که پس از بهره برداری عوراضی آن تا مدت مشخصی برای شما و بعد از آن آزاد شود؛ این قرارداد مانند ساختن یک اتوبان است.
 
مقتدایی گفت: کره، سنگاپور و مالزی و خیلی از کشورهای پیشرفته به دلیل سرمایه گذاری های خارجی پیشرفت داشتند؛ این سرمایه گذاری ها غربی بود اما به دلیل عدم تعهدات غربی ها باید به سمت شرق و کشورهای همسایه خود برویم.
 
وی در پایان بیان کرد: تاکنون هیچ قرارداد امضا نشده است و هر قردادی که در کشور امضا شود باید به تایید مجلس شورای اسلامی برسد و تاکنون هیچ قراردادی امضا نشده است، غربی ها به شدت ترسیدند و این یک حسن برای این قرار داد است.
 
انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1625163
ارسال نظر
نظرات