شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 15:40 منتشر شده در مورخ: 1399/04/20 شناسه خبر: 1625308
رئیس اتحادیه مرغداران گوشتی استان مرکزی؛

مرغداران با قیمت فعلی باز هم ضرر می کنند

مرغداران با قیمت فعلی باز هم ضرر می کنند
حیدری رئیس اتحادیه مرغداران گوشتی استان مرکزی، با اشاره به اینکه نهاده های دامی(سویا و ذرت و ...) که با ارز دولتی به دست مرغداران می رسد، کفایت نمی کند و مرغدار مجبور است مابقی نیازش را از بازار آزاد تهیه کند گفت: البته اگر نهاده های دولتی به میزان بیشتری تامین شود تا مرغدار مجبور به خرید از بازار آزاد نشود، قیمت فعلی مرغ در بازار مناسب است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛حیدری رئیس اتحادیه مرغداران گوشتی در گفتگو با دیارآفتاب در خصوص قیمت این روزهای گوشت مرغ، گفت: قیمت مرغ زنده در استان حدود ۱۲هزار تومان است، قیمت گوشت مرغ هم که بدست مشتری می رسد حدود ۱۶ تا ۱۶هزار و پانصد تومان است. قیمت جوجه یک روزه هم حدود ۳هزار تومان است.

وی افزود: با این قیمت باز هم مرغداران ضرر می کنند. چرا که نهاده های دامی(سویا و ذرت و ...) که با ارز دولتی به دست مرغداران می رسد، کفایت نمی کند و مرغدار مجبور است مابقی نیازش را از بازار آزاد تهیه کند. سویا که قیمت دولتی آن کیلویی حدود ۲هزار و ششصد تومان است در بازار آزاد به کیلویی حدودا ۸هزار تومان رسیده و ذرت کیلویی هزار و پانصد تومان به کیلویی دو هزار و ششصد تومان.

حیدری ادامه داد: هر مرغ تقریبا در طول زمان پرواربندی ۲.۲ تا ۲.۳ کیلو نهاده مصرف می کند که حدود ۶۰ تا ۷۰درصد آن با نرخ دولتی و ۳۰ تا ۴۰درصد آن با نرخ آزاد خریداری می شود و تقریبا قیمت هر کیلو دان مرغ (میان دان) با این تناسب به کیلویی ۵هزار و ششصد تومان می رسد که با احتساب خوراک حدودا ۲.۲ تا ۲.۳ کیلویی، تنها قیمت خوراک مرغ به حدود ۱۱تا ۱۲ هزار تومان می رسد. این هزینه در کنار هزینه های تلفات و واکسن و هزینه های جاری به میزانی می رسد که مرغدار باز هم ضرر می کند. لذا پیشنهاد ما برای قیمت مرغ زنده، کیلویی ۱۳هزار و پانصد تومان است تا مرغدار ضرر نکند. با این حساب قیمت مشتری هم حدود ۱۸هزار تومان می شود. البته اگر نهاده های دولتی به میزان بیشتری تامین شود تا مرغدار مجبور به خرید از بازار آزاد نشود، همین قیمت فعلی هم مناسب است.

رئیس اتحادیه مرغداران گوشتی با اشاره به افزایش نرخ کرایه کامیون داران، گفت: اگر قبلا قیمت یک بار ۶میلیون تومان می شد، الان همان بار حدود ۸ میلیون تومان می شود که این هم فشار دیگری بر مرغدار وارد می کند.

حیدری با بیان اینکه نقدینگی مرغداران به دلیل ضرر مالی شب عید و بحران کرونای پس از آن بسیار کاهش یافته است، تصریح کرد: زمانی که به دلایل مختلف قیمت مرغ در بازار به زیر ۹هزار تومان رسید مرغداران ضرر های بسیار سنگینی را متحمل شدند. به طوری که مثلا یک واحد ۱۰هزار قطعه ای حدود صد میلیون تومان و واحد ۲۰هزار قطعه ای دویست میلیون تومان ضرر کرد. به همین علت نقدینگی این روزهای مرغداران آن قدری نیست که بتوانند جوجه ریزی زیادی داشته باشند.

وی با بیان اینکه قیمت فعلی قیمت نامعقولی برای مصرف کننده نیست، افزود: در دنیا قیمت گوشت مرغ حدود یک چهارم گوشت قرمز است ولی قیمت فعلی مرغ در ایران حدود یک هفتم قیمت گوشت قرمز است. این ضرر را امروز مرغداران می پردازند ولی در آینده دود آن به چشم همه خواهد رفت چرا که با این وضعیت، تولید به تدریج کاهش می یابد و تقاضا بیشتر می شود. بعدا مجبور می شوند با دلار ۲۰هزار تومانی مرغ وارد کنند که قیمت ها بسیار بیشتر از قیمت فعلی خواهد شد. لذا تقاضا داریم تا نهاده های دولتی به میزان بیشتری در اختیار مرغداران قرار بگیرد تا برای مرغدار این قیمت صرفه اقتصادی داشته باشد و نیازی به افزایش قیمت نباشد.

رئیس اتحادیه مرغداران گوشتی استان مرکزی خاطرنشان کرد: به نظر می رسد اگر به وضعیت نهاده ها و قیمت مرغ رسیدگی نشود تا چند ماه آینده بسیاری از تولید کنندگان مرغ گوشتی توان جوجه ریزی نداشته و ورشکسته شوند.

حیدری تاکید کرد: زمزمه هایی مبنی بر احتمال بسته شدن برخی رستوران ها و تالارهای پذیرایی به گوش می رسد، همین امر باعث می شود تا باز تقاضا کاهش پیدا کرده و قیمت به زیر ۱۰هزار تومان برسد. اگر این اتفاق بیفتد برای اینکه مرغداران ورشکسته نشوند دولت باید مرغ را کیلویی ۱۳هزار و پانصد تومان از مرغدار بخرد که امیدواریم وضعیت به آنجا نکشد.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1625308
ارسال نظر
نظرات