شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 11:19 منتشر شده در مورخ: 1399/04/21 شناسه خبر: 1625550
دانا خبر می‌دهد؛

توسعه فاز 2 میدان آزادگان شمالی در اختیار یک شرکت ایرانی

توسعه فاز 2 میدان آزادگان شمالی در اختیار یک شرکت ایرانی
همزمان با اوج گرفتن تحریم ها علیه صنعت نفت توسعه فاز دوم میدان آزادگان شمالی به یک شرکت ایرانی واگذار می شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ میدان نفتی آزادگان شمالی یکی از میادین نفتی ایران با مدیریت شرکت مهندسی و توسعه نفت ایران است که توسعه ان در دو فاز تعریف شده است. هم اکنون فاز نخست این میدان روزانه 100 میلیون بشکه نفت تولید می کند و به گفته مسئولان صنعت نفت، این میدان از ابتدای توسعه تا کنون 100 میلیون بشکه نفت تولید کرده است.

اخیرا بعد از سالها مناقصه توسعه فاز دوم این میدان نیز با حضور شرکت های ایرانی برگزار شده است که در این مناقصه شرکت هایی چون ایوکو، نفت و گاز پرشیا، پتروپارس حضور داشتند که در نهایت شرکت توسعه صنعت ایران افق برنده توسعه این فاز شده است.

نکته جالب توجه در این است که فاز نخست این میدان نفتی در اوج تحریم های سال 90 و 91 به مناقصه رفت و پس از گذشت سالها و با وجود برجام اما فاز دوم این میدان نیز در تحریم های امریکا علیه نفت ایران به مناقصه رفته و مقرر شده است یک شرکت ایرانی کار توسعه فاز دوم این میدان را نیز انجام دهد.

در فاز نخست توسعه این میدان مشترک، تولید ٧٥ هزار بشکه نفت و ٣٩ میلیون فوت مکعب گازهای همراه آن را هدف قرار داده شد که محقق شد. در این طرح ٥٨ حلقه چاه حفاری شده است که از این تعداد ٥٠ حلقه چاه تولیدی و باقی چاه‌های تزریق آب و پساب (EOR و IOR) است.

ظاهرا براساس طرح توسعه این فاز نیز تولید روزانه 75 هزار بشکه ای در نظر گرفته شده است که در مجموع برای این میدان می توان گفت تولید به 150 هزار بشکه در روز برسد اما آنچه گفته شد براساس اعداد و ارقامی است که روی کاغذ وجود دارد و ممکن است توسعه این فاز نیز همانند فاز نخست تولید نفت قابل توجهی داشته باشد و تولید از این میدان در مجموع به 200 هزار بشکه در روز برسد.

 

انتهای پیام/س

https://www.dana.ir/1625550
ارسال نظر
نظرات