شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سمنان
ساعت: 15:03 منتشر شده در مورخ: 1399/04/21 شناسه خبر: 1625552
بازخوانی وعده‌ها؛

وعده فراموش‌شده احداث شهرک صنایع دستی/ بازارچه صنایع دستی سمنان معطل تأمین اعتبار

وعده فراموش‌شده احداث شهرک صنایع دستی/ بازارچه صنایع دستی سمنان معطل تأمین اعتبار
حدود 12 سال قبل، معاون وقت اداره‌کل میراث فرهنگی اعلام کرد که فاز نخست مطالعات احداث شهرک‌های صنایع دستی در سمنان توسط دانشگاه آزاد به انجام رسیده به انجام رسیده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از مرآت، احداث بازارچه دائمی صنایع دستی سمنان یکی از دیرپاترین وعده‌هایی است که مسئولان به مردم سمنان داده‌اند. احداث این بازارچه علاوه بر این که یکی از مطالبات جدی هنرمندان سمنان است، می‌تواند نقش مهمی در اقتصادِ صنایع دستی سمنان ایفا کند. یکی از نخستین اظهارنظرهای مرتبط با این موضوع، به ششمین روز از خردادماه سال 87 مربوط می‌شود.

سیدکمال موسوی، معاون وقت اداره‌کل میراث فرهنگی که اکنون با حکم فلاح، مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان مشاور عالی مدیرکل منصوب شده است، در ششمین‌روز از خردادماه سال 87، اعلام کرده بود که فاز نخست مطالعات احداث شهرک‌های صنایع دستی در سمنان توسط دانشگاه آزاد به انجام رسیده و بر مبنای این مطالعات ایجاد پنج شهرک صنعتی صنایع دستی در شهرستان‌های سمنان، شاهرود، مهدی‌شهر، دامغان و گرمسار به زودی اجرایی می‌شود.

ایجاد این شهرک‌ها را شاید بتوان یکی از نخستین حلقه‌ها از زنجیره عرضه محصولات صنایع دستی در بازارچه‌های دائمی دانست. این وعده البته هرگز محقق نشد و نه تنها شهرک صنعتی صنایع دستی احداث نشد بلکه ملکِ در اختیار هنرمندان صنایع دستی نیز به تازگی از آن‌ها بازپس گرفته شد!

دو سال و نه ماه پس از اظهارنظرِ موسوی، حمید یزدانی، مدیرکل پیشین میراث فرهنگی استان در اسفندماه سال 89، ایجاد بازارچه‌ها و شهرک‌های صنایع دستی در جهت احیای این صنایع را یکی از آرزوهای دیرینه این سازمان عنوان کرد. جعفر صفاخواه، سرپرست معاونت صنایع دستی اداره‌کل میراث نیز در همین زمان در اظهارنظری قابل گفت که هرچه جامعه از حالت سنتی و بومی‌گرایی به سمت صنعتی شدن و الگوهای بیگانه می‌رود، اقبال عمومی نسبت به صنایع دستی کاهش می‌یابد.

این پستِ تأمل‌برانگیزِ اینستاگرام مرسدس‌بنز

میان‌نوشت: پیش از ادامه بحث، ابتدا این تصویر که در اکانت اینستاگرام شرکت مرسدس بنز منتشر شده است را تماشا کنید:

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

شرکت بنز در سال 2017 در اکانت اینستاگرام خود اعلام کرده است که خریداران این خودرو می‌توانند شیشه بالابر دستی را به عنوان یک آپشن پیشنهاد بدهند! ساعت‌های عقربه‌ای جلوی ماشین‌های بسیار لوکس نمونه‌ای دیگر از این دست اقدامات هستند. از قضا بشرِ امروز در قله‌های تکنولوژی، برای نوستالژی‌های خود ارزش و اهمیت قائل است و این نحوه عرضه این نوستالژی‌هاست که تعیین می‌کند مردم نسبت به آن‌ها اقبال نشان بدهند یا ندهند.

اداره‌کل میراث خود در زمینه ایجاد اقبال برای خرید محصولات صنایع دستی مسئولیت دارد و نمی‌تواند به واسطه این دست اظهارنظرها، تقصیرِ عدم اقبال را به گردن مدرنیسم بیندازد!

خواجه‌بیدختی: زمین احداث بازارچه فراهم شده است

طبعا آرزوی دیرینه مدیرکل پیشین میراث فرهنگی محقق نشد تا آن که در هفتم اردیبهشت‌ماه سال 94، خواجه‌بیدختی، مدیرکل وقت میراث استان اعلام کرد که زمین موردنیاز برای احداث بازارچه صنایع دستی به مساحت یکهزار متر مربع در کنار اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و در مسیر دسترسی به میدان ارگ در اختیار اداره‌کل است و کار ساخت بازارچه دائمی صنایع دستی در آینده نزدیک خواهد شد.

حسن سعدالدین، فرماندار وقت سمنان نیز در همین تاریخ، گفت که برای تداوم تولید صنایع دستی در سمنان نیاز به ایجاد بازارچه دائمی است. وی گفته بود صنایع دستی استان رو به فراموشی می‌رود! در این بین، بسیاری از هنرمندان صنایع دستی در رسانه‌های مختلف از نبود یک بازار منسجم برای فروش محصولات خود گلایه می‌کردند. یکی از مشکلات اساسی قالی‌بافان استان نیز همین مسأله بود.

نُه ماه پس از اظهارنظر خواجه‌بیدختی و سعدالدین، در ششم بهمن‌ماه سال 94، آرزو گل‌کار، سرپرست اداره میراث فرهنگی شهرستان سمنان اعلام کرد که احداث بازارچه صنایع دستی سمنان با مشکل مالکیتی مواجه است. گلکار، مکان احداث این بازارچه را مابین کاروانسرای تاریخی(زندان!) و اداره فرهنگ و ارشاد عنوان کرد و گفت که با توجه به وقفی بودن این زمین، در مسیر احداث بنا مشکلاتی ایجاد شده است.

در بیست و دومین روز از خردادماه سال 97، جعفر صفاخواه، معاون صنایع دستی اداره‌کل میراث فرهنگی، از کلنگ‌زنی پروژه احداث بازارچه دائمی صنایع دستی در روز ماقبل خبر داد و گفت به زودی شاهد تکمیل این پروژه خواهیم بود. اما باز هم خبری از تکمیل این پروژه نشد! دقیقا یک‌سال بعد در بیستم خردادماه سال 98، همایون جوراب‌لو، سرپرست معاونت صنایع دستی اداره‌کل میراث گفت که یک بازارچه صنایع دستی در استان در حال ساخت است؛ احتمالا مقصود جورابلو همین بازارچه‌ی مورد بحث بوده است!

جمال: امیدوارم بازارچه در سال 99 تأمین اعتبار شود

در سوم بهمن‌ماه سال 98، مهدی جمال، مدیرکل پیشین کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و مدیرکل فعلی میراث فرهنگی استان در خبری ابراز امیدواری کرد که پروژه احداث بازارچه صنایع دستی سمنان در سال 99 تأمین اعتبار شود. وی از جانمایی این پروژه در ورودی غربی سمنان خبر داد و آن را از مصوبات دور دوم سفر رئیس‌جمهور به سمنان عنوان کرد.

حدود چهار ماه بعد و در واپسین‌ روزهای اردیبهشت امسال، جمال، بار دیگر درباره این بازارچه سخن گفت و آن را یکی از پروژه‌های جهش تولید در سمنان با محوریت زیرساخت‌های گردشگری توصیف کرد.

یکی از آخرین داده‌ها درباره بازارچه صنایع دستی مربوط به هشتم تیرماه سال جاری است که رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان طی آن اعلام کرد که در سال 98، مجموعا یک میلیارد تومان برای احداث بازارچه صنایع دستی سمنان اختصاص یافته است.

پی‌نوشت: در حالی که مدیران پیشین میراث فرهنگی استان در اواخر دهه هشتاد، احداث بازارچه‌های صنایع دستی را یکی آرزوهای دیرینه این سازمان عنوان می‌کردند، جمال مدیرکل فعلی میراث فرهنگی استان، در گفتگوی اخیرش با خبرنگار مرآت گفت که این نخستین‌بار است که این وعده را می‌شنود!

آیا آرزوی هنرمندان سمنان برای عرضه محصولات صنایع دستی در بازارچه‌ای اختصاصی برآورده خواهد شد؟

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1625552
ارسال نظر
نظرات