شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان همدان
ساعت: 12:02 منتشر شده در مورخ: 1399/04/21 شناسه خبر: 1625589
مسئول واحد پژوهش و آموزش حوزه هنری استان همدان:

ویراست جدید رمان ۱۲۰ ساله «تاریخ غیرت» منتشر شد/ چرا لشکر عثمانی مردم «همدان» را به قتل رساند؟

ویراست جدید رمان ۱۲۰ ساله «تاریخ غیرت» منتشر شد/ چرا لشکر عثمانی مردم «همدان» را به قتل رساند؟
مصطفی قهرمانی ارشد گفت: داستان رمان «تاریخ غیرت» ایستادگی غیورانه مردم همدان در برابر حمله لشکرعظیم عثمانی به رهبری احمدپاشا را روایت می کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ مصطفی قهرمانی ارشد، مسئول واحد پژوهش و آموزش حوزه هنری استان همدان در گفت و گو با خبرنگار عصر همدان؛ با بیان اینکه نسخه جدید رمان عاشقانه – تاریخی، «تاریخ غیرت» منتشر شد، گفت: این رمان نوشته آقا شیخ موسی دستجردی و نسخه خطی آن مربوط به سال ۱۲۷۶ ه‍.ش است.

وی افزود: دیالوگ های نسخه اصلی مربوط به ۱۲۳ سال گذشته است و در ویراست دوم این کتاب، سعی شده تمامی افتادگی ها، افزودگی ها، بدخوانی ها و کلمات ناخوانا اصلاح شود.

مسئول واحد پژوهش و آموزش حوزه هنری استان همدان بیان کرد: ما سعی کردیم با ویرایش فنی پاراگراف ها و دیالوگ ها خوانش داستان را برای خواننده امروزی آسان تر کنیم.

قهرمانی ارشد ادامه داد: داستان رمان تاریخ غیرت مربوط به سده گذشته است یعنی زمانی که رمان نویسی معنای امروزی را نداشته و حتی سبک نگارش داستانی آن با ادبیات مردم آن دوران متفاوت بوده است.

وی با بیان اینکه وقایع رمان به سال ۱۱۳۶ هـ.ق بر می گردد، تصریح کرد: در سال ۱۱۳۶ هـ.ق تعداد زیادی از مردم همدان به علت حمله لشکرعظیم عثمانی به رهبری احمدپاشا که از سوی بغداد به‌ طرف غرب ایران حمله کردند به قتل رسیدند و مردم غیور همدان سعی کردند در برابر آن ها ایستادگی کنند.

مسئول واحد پژوهش و آموزش حوزه هنری استان همدان با اشاره به اینکه نوشتار رمان تاریخ غیرت نادر و بدیع است، گفت: ویراست دوم این کتاب را به کمک مهدی به خیال، در تیراژ ۱۱۰۰ نسخه به چاپ رساندیم که شامل دوازده فصل،۲۷۷ صفحه است و علاقمندان به تهیه کتاب می توانند به حوزه هنری استان مراجعه کنند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1625589
ارسال نظر
نظرات