شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان اصفهان
ساعت: 14:58 منتشر شده در مورخ: 1399/04/22 شناسه خبر: 1625647
تلاش های پهلوی برای کاستن از جایگاه دین در جامعه؛

روایتی از تعطیلی اماکن مذهبی در اصفهان/ علما چگونه دو مسجد شاخص اصفهان را بار دیگر احیا کردند

روایتی از تعطیلی اماکن مذهبی در اصفهان/ علما چگونه دو مسجد شاخص اصفهان را بار دیگر احیا کردند
کارشناس و تحلیلگر تاریخ سیاست تلاش های رژیم پهلوی برای کاستن از نقش دین در زندگی‌ عموم مردم‌ در اصفهان‌ را تشریح کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمود فروزبخش در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز در خصوص تبدیل مکان های مذهبی به موزه و محل های گردشگری در زمان پهلوی در اصفهان اظهار کرد: مسجد جامع و مدرسه چهارباغ، دو مکانی بود که برای جلوگیری از  جایگاه حوزه علمیه و روحانیت تعطیل و به محل گردشگری تبدیل شد که این دو مکان در اصفهان با خون دل مردم‌ و علما پس گرفته شد.

کارشناس و تحلیلگر تاریخ سیاست گفت: مسجد جامع را  آیت الله محمد باقر زندکرمانی با تلاش های خود در زمان پهلوی دوم و مدرسه چهارباغ را آیت الله سید رضا خراسانی احیا کردند.

وی افزود: پهلوی به دو مدرسه علمیه تاریخی و محور چهارباغ و صدر بازار هجوم آورد که اگر اقدام علما و مردم نبود مدرسه صدر بازار هم به سرنوشت مسجد جامع و مدرسه چهاباغ دچار و تعطیل می شد.

فروزبخش تصریح کرد: اندیشه پهلوی در دو رکن باستانگرایی و مدرنگرایی بود و در زمینه اداره کشور هم دو رکن نظامی گری و بزرگ شدن دولت را بر عهده داشت.

وی با بیان اینکه مقابل این باستان گرایی و تجدد گرایی، نظامیگری و بزرگ شدن دولت، دو ستون بازار و روحانیت بود، خاطر نشان کرد: این دو ستون در آن زمان با هم هماهنگ بودند؛ تلاش هایی برا کاهش قدرت شد که ایجاد چهارباغ بخشی از آن بود.

این تحلیلگر تاریخ سیاست در پایان با اشاره دلیل پهلوی برای تعطیل کردن مساجد و مدارس، گفت: حوزه و روحانیت هم که پایگاه آن مساجد و حوزه ها بود باید به نحوی کنترل می شد که این دو پایگاه نتوانند علیه پهلوی اقدام کنند، اما جامعه دینی اصفهان مانع این اقدامات پهلوی بود.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1625647
ارسال نظر
نظرات