شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان جنوبی
ساعت: 12:05 منتشر شده در مورخ: 1399/04/22 شناسه خبر: 1625954
در گفت‌وگو با مسئولان استانی مطرح شد؛

خرید تضمینی بیش از 13 هزار تن گندم از کشاورزان خراسان‌جنوبی/ 52 میلیارد ریال مطالبات گندم کاران در مرحله پرداخت

خرید تضمینی بیش از 13 هزار تن گندم از کشاورزان خراسان‌جنوبی/ 52 میلیارد ریال مطالبات گندم کاران در مرحله پرداخت
اسدالهی مدیرکل شرکت غله و خدمات بازرگانی خراسان‌جنوبی گفت: از ابتدای فصل خرید تضمینی گندم در خراسان‌جنوبی تاکنون 13هزار و 281 تن گندم به ارزش 332 میلیارد و662 میلیون ریال به صورت تضمینی خریداری شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از خاورستان، حدود یک ماهی می‌شود برداشت گندم از مزارع خراسان‌جنوبی آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

 
سطح زیر کشت گندم در خراسان‌جنوبی بیش از 18 هزار هکتار است
 
سید مجتبی حسینی مدیر زراعت جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی در این خصوص در گفت‌وگو با خاورستان، سطح زیر کشت گندم در خراسان‌جنوبی را 18 هزار و 60 هکتار عنوان کرد و گفت: این سطح زیر کشت حدود 97 درصد سطح زیر کشت سال گذشته است.
 
وی با بیان این‌که قیمت پایه گندم در سال زراعی جاری 2500 تومان اعلام شده است،افزود: پیش‌بینی می‌شود در سال زراعی جاری 65 هزار تن گندم از سطح زیر کشت استان برداشت شود.
 
حسینی با بیان این‌که در سال گذشته مطالبات گندم کاران از طریق خرید تضمینی به طور کامل پرداخت شده، عنوان کرد: در استان 18 مرکز خرید تضمینی گندم فعال است که 3 مرکز مربوط به اداره غله و دان استان و 15 مرکز زیر نظر تعاون روستایی استان فعالیت دارند.
 
وی با بیان این‌که بیشترین سطح زیرکشت گندم در خراسان جنوبی با 3 هزار و 190 هکتار به شهرستان قاین اختصاص دارد گفت: نارین، ارگ، افق، بم، سیستان و روشن از جمله ارقام کشت شده گندم در استان است.
 
مدیر زراعت جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی گفت: در سال گذشته از 18 هزار و 170 هکتار سطح زیرکشت گندم در خراسان‌جنوبی 62 هزار و 50 تن گندم برداشت شد که از این میزان 12 هزار و 800 تن گندم از کشاورزان خریداری شد.
 
وی عنوان کرد: در سال زراعی جاری با توجه به نزولات جوی 21 هزار و 747 هکتار از اراضی آبی و دیم خراسان‌جنوبی زیر کشت گندم و جو است.
 
حسینی اظهار داشت: در بخش دیم محصولات کشاورزی زراعی شامل گندم و جو با توجه به نزولات جوی امسال 3 هزار و 687 هکتار کشت شده است.
 
مدیر زراعت جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی عنوان کرد: برداشت گندم در خراسان‌جنوبی از ابتدای خرداد ماه آغاز شده و تا انتهای تیر ادامه دارد.
 
خرید تضمینی بیش از 10 هزار تن گندم توسط تعاون روستایی خراسان‌جنوبی
 
وحید ضیائیان احمدی مدیر تعاون روستایی خراسان‌جنوبی نیز در مورد خرید تضمینی گندم در گفت و گو با خاورستان، اظهار کرد: از ابتدای فصل برداشت گندم در خراسان جنوبی تا کنون بیش از 10 هزار و 100 تن گندم از کشاورزان استان خرید تضمینی شده است.
 
وی افزود: قیمت خرید تضمینی گندم به ازای هر کیلو 2500 تا 2575 تومان اعلام شده است.
 
مدیر تعاون روستایی خراسان‌جنوبی بیان کرد: تعاون روستایی خراسان جنوبی 16 مرکز خرید تضمینی گندم در استان دارد که گندم مازاد کشاورزان را خریداری میکند.
 
ضیائیان احمدی عنوان کرد: تعاون روستایی با هدف حذف دلال ورود کرده و گندم را با قیمت تعیین شده از کشاورزان خریداری میکند.
 
وی از افزایش 60 درصدی خرید تضمینی گندم نسبت به سال گذشته تا کنون خبر داد و گفت: شرایط خوب آب و هوا و افزایش کشت گندم، فعالیت شبکه تعاون روستایی، قیمت مناسب خرید و تسویه حساب به موقع از جمله دلایل افزایش خرید تضمینی گندم در استان است.
 
مدیر تعاون روستایی خراسان‌جنوبی گفت: تا کنون بیشترین میزان گندمی که در استان خریداری شده مربوط به شهرستان طبس است.
 
خرید تضمینی بیش از 13 هزار تن گندم توسط شرکت غله و خدمات بازرگانی در خراسان‌جنوبی
 
مجید اسدالهی مدیرکل شرکت غله و خدمات بازرگانی خراسان‌جنوبی نیز در گفت‌وگو با خاورستان، در خصوص خرید تضمینی گندم اظهار کرد: برای امسال مقرر شده قیمت خرید تضمینی گندم 2500 تومان باشد و این قیمت نشان دهنده رشد 47 درصدی قیمت خرید تضمینی گندم نسبت به سال گذشته است.
 
وی افزود: در سطح استان 18 مرکز خرید تضمینی گندم فعال داریم که دو مرکز دولتی در بیرجند و قاین فعال است و 16 مرکز دیگر زیر نظر تعاون روستایی بوه و کشاورزان می‌توانند گندم مازاد خود را به این مراکز تحویل دهند.
 
مدیرکل شرکت غله و خدمات بازرگانی خراسان‌جنوبی با بیان این‌که خوشبختانه طی ماه های اخیر شاهد بارندگی‌های خوبی در استان بودیم، افزود: پیش‌بینی می‌شود امسال از 18 هزار و 60 هکتار سطح زیر کشت گندم آبی استان و 3 هزار هکتار سطح زیر کشت گندم دیم بیش از 16 هزار تن گندم خرید تضمینی از کشاورزان داشته باشیم.
 
اسدالهی تاکید کرد: سقفی برای میزان خرید گندم مازاد از کشاورزان تعیین نشده و از کشاورزان واقعی به هر اندازه‌ای که گندم مازاد داشته باشند به صورت تضمینی خریداری می‌شود و به هیچ وجه از دلالان گندم خریداری نخواهد شد.
 
وی با اشاره به این‌که در برخی از شهرستان‌ها شاهد آغاز فصل برداشت سریعتر گندم نسبت به سایر شهرستان‌ها هستیم، گفت: برای هر شهرستان برنامه‌ریزی زمان بندی مشخصی برای خرید گندم انجام شده و از 27 اردیبهشت ماه کار خرید تضمینی گندم آغاز و تا پایان شهریور و اواسط مهرماه نیز در سطح استان ادامه دارد.
 
مدیرکل شرکت غله و خدمات بازرگانی خراسان‌جنوبی خاطرنشان کرد: برای خرید تضمینی گندم منابع مالی تامین و قرارداد با بانک‌های عامل منعقد شده است.
 
اسدالهی با بیان این‌که مدت زمان متوسط پرداخت مطالبات گندم‌گاران 12 تا 20 روز است، عنوان کرد: امسال منابع مالی خرید گندم در سه سطح تامین شده که شامل منابع هدفمندی یارانه‌ها 35 درصد، منابع داخلی وزارت جهاد کشاورزی و تسهیلات بانکی است.
 
وی اظهار کرد: سال گذشته 23 میلیارد تومان اعتبار برای خرید تضمینی گندم در استان داشتیم که امسال این عدد به 29 میلیارد تومان افزایش داشته است.
 
مدیرکل شرکت غله و خدمات بازرگانی خراسان‌جنوبی افزود: سال گذشته 12 هزار و 800 تن گندم از یک‌هزار450 کشاورز استان خریداری شده است.
 
مدیرکل شرکت غله و خدمات بازرگانی خراسان‌جنوبی با بیان این‌که از ابتدای فصل خرید تضمینی گندم تاکنون 13هزار و 281 تن گندم به ارزش 332 میلیارد و662 میلیون ریال به صورت تضمینی توسط شرکت غله و خدمات بازرگانی از بهره برداران خریداری شده، گفت: 52 میلیارد و 642 میلیون ریال از مطالبات گندم کاران در مرحله پرداخت است.
 
وی از رشد ۵7 درصدی خرید گندم نسبت به مدت مشابه سال قبل در خراسان جنوبی خبر داد.
 
انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1625954
ارسال نظر
نظرات